Štýl BOHO je aktuálne trendy nielen v móde, ale aj v interiérovom dizajne. Názov štýlu BOHO je odvodený od slova „bohemian“, teda bohémsky, a vznikol vo Francúzsku v 19. storočí v komunite umelcov, ktorí sa vymykali priemeru. Presne také je aj bývanie v štýle BOHO. Tieto interiéry majú vždy čarovnú atmosféru. BOHO je vhodné najmä pre tých, ktorí chcú mať svoj domov naplnený životom, kultúrou, a inými rôznorodými kúskami. Moderný, bezstarostný, uvoľnený a nekonvenčný, taký je štýl BOHO.

Zapáčil sa vám tento trend? Máme pre vás rady, ako jednoducho a efektívne premeniť vás interiér na interiér v štýle BOHO.

3-TIPY-AKO-EFEKTIVNE-A-JEDNODUCHO-ZMENIT-SVOJ-INTERIER-V-BOHO-STYLE-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: BOHO štýl zariaďovania sa už dlhšiu dobu teší veľkej obľube. Je príjemný pohodlný a navyše ekologický.

3-TIPY-AKO-EFEKTIVNE-A-JEDNODUCHO-ZMENIT-SVOJ-INTERIER-V-BOHO-STYLE-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Vďaka našim tipom si zo svojho studeného minimalistického interiéru viete vytvoriť príjemné miesto, z ktorého bude dýchať teplo domova.
 

1. Pridajte vzory a farby

Hoci BOHO pôsobí chaoticky a neusporiadane, opak je pravdou. Interiér v štýle BOHO je premyslený, má svoju líniu farieb a vzorov. Tento štýl má doslova žiariť farbami a naplniť vás pohodovou atmosférou. Preto tu prevažujú tu najmä farby v teplých zemitých odtieňoch, ale aj metalické tóny. Pokiaľ vás lákajú hlboké, tmavé odtiene zelenej či sivej, aj táto paleta je na mieste. Doplňte ich o sýtu, kontrastnú farbu ako je napríklad oranžová alebo žltá. Trendy sú aj doplnky v zlatej farbe. Vyhnite sa však čiernej farbe.

3-TIPY-AKO-EFEKTIVNE-A-JEDNODUCHO-ZMENIT-SVOJ-INTERIER-V-BOHO-STYLE-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Paleta teplých zemitých tónoch pôsobí príjemne a navyše krásne dopĺňa zariaďovacie prvky z prírodných materiálov.

3-TIPY-AKO-EFEKTIVNE-A-JEDNODUCHO-ZMENIT-SVOJ-INTERIER-V-BOHO-STYLE-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Zelená je tiež výbornou voľbou a navyše pôsobí netradične.

Základom však stále ostávajú prírodné materiály. Premiešať môžete rôzne druhy ako napríklad drevo, slama či ratan a kombinovať ich môžete napríklad s hodvábom, či s pletenými dekoráciami. Nábytky nemusia mať čisto nový vzhľad. Ak chcete vo vašej domácnosti prehĺbiť BOHO atmosféru, siahnite po opotrebovaných, nepoškodených kúskoch, ktoré stratili svoj lesk. Skvelou voľbou môžu byť aj zaujímavé botanické kúsky. Váš domov bude ešte viac žiariť slobodou a netradičnou atmosférou. V bohémskych interiéroch prevládajú etno geometrické vzory, znaky a pásiky. Populárne sú aj budhistické mandaly, vzory slnka a mesiaca.

3-TIPY-AKO-EFEKTIVNE-A-JEDNODUCHO-ZMENIT-SVOJ-INTERIER-V-BOHO-STYLE-BLOG-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Vzory sú vítané, kľudne aj na nábytku...
 

2. Renovujte staré kúsky

BOHO štýl má nádych histórie, a preto aj zariaďovacie predmety môžu mať svoju historickú hodnotu. Kľudne si zaobstarajte pár kúskov z druhej ruky, či prehľadajte povalu, možno natrafíte na poklad, ktorý padne ako uliaty do vášho nového interiéru. Nábytok, si svojpomocne zrenovujte a uvidíte, že bude mať pre vás o to väčšiu hodnotu. Nezabúdajte však že BOHO miluje kombinácie materiálov, čím viac ich do svojho priestoru začleníte, tým originálnejšiu atmosféru vytvoríte. Zvoliť si môžete napríklad prútené kreslo s látkovým vankúšom na sedenie, drevený stôl s kovovými nohami či drevenú skrinku s viedenským výpletom.

3-TIPY-AKO-EFEKTIVNE-A-JEDNODUCHO-ZMENIT-SVOJ-INTERIER-V-BOHO-STYLE-BLOG-NABBI-6.jpgObr. 6: Renovovaním starých kúskov vyplníte svoj voľný čas a svojmu novému interiéru dodáte výnimočný nádych.

Osvetlenie je tiež veľmi dôležité a dotvára celkový dojem a atmosféru. Ambientné, nenápadné osvetlenie dokonale zjednotí vašu izbu a pozdvihne a dokončí pocit slobody a uvoľnenosti. Zvoľte rôznorodé svetlá v štýle BOHO. Ale aké sú to svetlá, ktoré sú v štýle BOHO? Siahnite napríklad po starožitných svietnikoch, či stolových lampách. Ideálne sú aj tienidlá pletené z morskej trávy. V prvom rade však naplno využívajte prirodzené svetlo. Lampy by mali byť istým doplnkovým svetlom.

3-TIPY-AKO-EFEKTIVNE-A-JEDNODUCHO-ZMENIT-SVOJ-INTERIER-V-BOHO-STYLE-BLOG-NABBI-7.jpg
Obr. 7: Tienidlá pletené z morskej trávy sú špecifické vyslovene pre tento zariaďovací štýl.
 

3. Dekorujte, dekorujte, dekorujte!

Dekorácie sú pri tomto štýle zariaďovania alfou omegou. Použiť môžete aj nevšedné kúsky, ako napríklad paravány, závesné hojdacie kreslá alebo siete. V bohémsky zariadenom interiéri nesmú chýbať koberce! Etno vzory sú tie pravé pre vás! Nič nepokazíte ani kobercom zaveseným na stene. Fantázii sa medze nekladú a v BOHO štýle to platí dvojnásobne.

3-TIPY-AKO-EFEKTIVNE-A-JEDNODUCHO-ZMENIT-SVOJ-INTERIER-V-BOHO-STYLE-BLOG-NABBI-8.jpg
Obr. 8: Slamené či drevené paravány sú ideálnym doplnkom do BOHO interiéru.

Na gauči by rozhodne nemal chýbať pletený prehoz so strapcami alebo povrázkami a kopa vankúšov s rozličnými vzormi. Využívajte dekorácie prevažne z prírodných materiálov. V BOHO domácnosti vystavte na obdiv všetky svoje suveníry z dovoleniek aj kúsky, ktoré ste našli na blšom trhu. Medzi obľúbené nástenné dekorácie patria rovnako kresby, nápisy, vejáre, ako aj umelecké kovové dekorácie. Neodmysliteľnou súčasťou BOHO interiérov sú aj zrkadlá a závesné dekorácie, ako napríklad zvonkohra či makramé.

3-TIPY-AKO-EFEKTIVNE-A-JEDNODUCHO-ZMENIT-SVOJ-INTERIER-V-BOHO-STYLE-BLOG-NABBI-9.jpg
Obr. 9: Výrobky z makramé sa tešia veľkej obľube.

V neposlednom rade nesmieme zabudnúť na kvety, či už živé alebo umelé. Exotické zelené rastliny sú najobľúbenejšie, zvoľte si preto sukulenty, kaktusy alebo palmy. Kvetináče vložte do jutových vriec alebo do košov z ratanu či morskej trávy. Drevo, ľan, prútie, konáre, palmové listy či rohože, kožušiny, korok – to všetko spolu vytvorí mimoriadne štýlový dojem a navyše je takýto priestor aj ekologický.

3-TIPY-AKO-EFEKTIVNE-A-JEDNODUCHO-ZMENIT-SVOJ-INTERIER-V-BOHO-STYLE-BLOG-NABBI-10.jpg
Obr. 10: Množstvo živých rastlín je čerešničkou na torte a iba s nimi je to perfektné!