Aké kvety a rastliny sa hodia na balkón či terasu?
Máte krásnu slnečnú terasu, no niečo tomu chýba? Sú to kvety! Kvety zútulnia každý priestor a navodia uvoľnenú voňavú atmosféru. Pre zopár kvitnúcich rastlín určite nájdete miesto aj na menšom balkóne alebo terase.
Balkón alebo terasu si pravdaže nemusíte črepníkmi s rastlinami zaplniť do posledného voľného miesta. Rovnako je škoda vysadiť si rastlinami len jeden menší črepník. Svoju snahu oceníte najmä v lete, keď sa budete po náročnom dni tešiť z množstva kvetov a sviežej zelene.
Obr. 1: Výsadba vám zaberie málo času, no z kvitnúcich rastlín sa budete tešiť celé leto.
Pri výbere kvetov na váš balkón treba brať do úvahy hlavne polohu balkóna (dobu kedy na balkón svieti slnko) a priestor ktorý chcete dať vaším kvetom. Pretože niektorým kvetom sa lepšie darí na slnku a iným zasa v tieni.
Rastliny môžete na balkónoch a terasách pestovať v rôznych typoch vegetačných nádob. V klasických črepníkoch, hrantíkoch, miskách, žardiniérach alebo závesných kvetináčoch. Vždy je ideálne voliť v rámci daného priestoru jednotný štýl, vyberať nádoby z rovnakého materiálu a najlepšie príbuznej farebnosti. Získate oku lahodiaci výsledok. Farebnosť kvetov môžete zladiť s farebnosťou zábradlia, fasády, dlažby, pergoly či oplotenia.
Obr. 2: Vytvorte si svoju oázu v mestskom prostredí.
Pripravili sme pre vás výber tých najžiadanejších a najuniverzálnejších rastlín, ktoré pohladia každé oko.
Oleander
Atraktívna dlho kvitnúca drevina, ktorú poznáme predovšetkým zo stredomorských krajín. Hodí sa na stredne veľké aj väčšie terasy. Rastlina je jedovatá. Drevinu treba pred príchodom zimy umiestniť dnu na svetlé a chladné miesto. Kvitne počas celého leta až do jesene. Má voňavé biele, žlté, červené alebo ružové kvety.
Oleander sadíme začiatkom leta.
Potrebuje: slnko, teplo, výdatnú zálievku a prihnojovanie, občasný presvetľujúci rez.
Obr. 3 a 4: Oleander je veľmi populárna rastlina. Pozor je však jedovatá.
Okrem vďačných oleandrov môžete zvoliť olivovníky, ľuľok, lantana, granátovník, tyčinkovec, chryzantémovka, bugenvilea a ďalšie druhy. Sú to trváce rastliny, ktoré pred príchodom zimy budete musieť správne zazimovať v interiéri, aby ste ich na jar opäť vyniesli von.
Obr. 5: Veľmi obľúbené sú aj drobné stromčeky olivovníkov. Hodia sa aj na moderné mininliastické terasy.
Bugenvilea
Typicky stredomorská rastlina, pričom sa dá kúpiť aj ako krík aj ako popínavá rastlina. Veľmi dobre sa jej darí v teplejších oblastiach Slovenska. Ak ide o popínavú formu, môže dorásť až do výšky 3 m. Púta predovšetkým svojimi výraznými kvetmi. Rastlinu treba na zimu umiestniť do chladného a svetlého priestoru. Kvitne počas celého leta.
Bugenvileau sadíme začiatkom leta.
Potrebuje: slnko, teplo, zavlažovanie, prihnojovanie raz za 2 týždne, pravidelný februárový rez, raz za 2 roky presadenie.
Obr. 6: Nádherne a bohato kvitnúca bugenvilea očarí každého okoloidúceho.
Na slnečné a teplejšie miesta sú vhodné muškáty, petúnie, surfínie, minipetúnie, železníky, diascie, vejárovky, dvojzuby, osteospermum, gazánie, aksamietnice, nemézie, sanvitálie, skrutec a ďalšie.
Obr. 7: Petúnie, vhodne nakombinované so zeleňou, pôsobia naozaj nádherne. Nehovoriac o nespočetnom množstve farieb akými kvitnú.
Muškáty
Muškáty sú obľúbená a vďačná rastlina slnečných terás. Vybrať si môžete z veľmi širokého spektra rôznych kultivarov. Rastlina bohato kvitne. Vyžaduje prezimovanie v chlade a tme. Rastlina kvitne počas celého leta, kvetmi rôznych farieb.
Muškáty sadíme na jar.
Potrebuje: slnko, polotieň, teplo, výdatné zavlažovanie, pravidelné prihnojovanie, odstraňovanie odkvitnutých kvetov a žltých listov, kvalitný substrát na pestovanie muškátov.
Obr. 8 a 9: Muškáty sú večná klasika aj našich starých mám. Farebný výber kvetov je tiež veľký podobne ako u petúnii.
Na miestach s nedostatkom svetla prekvapia bohatým kvitnutím begónie, netýkavky, fuksie, okrasný tabak alebo bakopa. Veľmi pestrá je aj ponuka sezónnych rastlín s okrasnými listami (plektrant, zádušník, dichondra, slamiha, irezina a ďalšie). Viaceré z nich rastú rovnako dobre na slnečných aj polotienistých miestach.
Begónie
Begónia je atraktívna rastlina rôznych farieb, ktorých paleta je skutočne široká. Niektoré druhy sa pestujú pre ich krásne kvety, iné pre zaujímavé listy. Odhaduje sa, že begónií je až takmer 1000 druhov no najznámejšou je Begónia hľuznatá. Je to tiež veľkokvetý druh kvitnúci od júna do septembra. Na jeseň treba prestať so zálievkou a keď begónie úplne preschnú, tak je potrebné vybrať hľuzy zo zeme. Očistite ich od hliny a vyschnutých častí. Čo sa týka uskladnenia, tak každú osobitne zabaľte do novinového papiera a dajte do škatule na suché, tmavé miesto. Vhodná je napríklad pivnica, chodba alebo špajza.
Hľuzy begónie sadíme koncom zimy, najneskôr začiatkom jari.
Potrebuje: substrát s dostatkom humusu resp. kompost, dostatok svetla no nie však priame slnko, pravidelné prihnojovanie, výdatná ranná zálievka.
Obr. 10: Begónie sú obľúbeným druhom medzi pestovateľmi.
Ak vám zostane na balkóne alebo terase ešte miesto, môžete sa rozhodnúť aj pre pestovanie úžitkových rastlín, byliniek alebo trvaliek, ktoré takisto krásne kvitnú. Za miesto vonku počas leta vám budú povďačné aj mnohé izbové rastliny, preto vyhraďte miesto aj im.
Levanduľa
Levanduľa je nádherná a predovšetkým voňavá bylina, ideálna na terasy rôzneho typu, nielen na slnečné. Dobre sa pestuje vo vegetačných nádobách a navyše, je pestovateľsky nenáročná. Kvitne začiatkom leta, no môže sa stať že bude kvitnúť opakovanie.
Levanduľu vysádzame na jar.
Potrebuje: slnko, teplo, sucho, každoročný rez skoro na jar a po odkvitnutí, vhodná je priebežná obmena rastlín, prihnojovanie nie je potrebné, zalievať len vo veľmi horúcich a suchých dňoch.
Obr. 11: Levanduľa prevonia každý balkón či terasu.
Na záver snáď ešte dodáme, že pri výbere rastlín prihliadajte vždy na štýl v akom sa nesie váš balkón alebo terasa. Na trhu je množstvo dostupných rastlín a preto nie je jednoduché odolať ohromnej ponuke v záhradníctvach, ale vyplatí sa mať jasnú predstavu o tom, čo chcete. Vždy radšej menej druhov a skôr viac kusov z každého. Laďte farebnosť a dbajte na vhodnosť rastlín z hľadiska svetelných podmienok ale aj vašich možností. Ak na kvety nemáte dostatok času, voľte menej náročné druhy. Samozrejme predpokladom krásneho výsledku je aj dôkladná starostlivosť o vysadenú zeleň. Nejde však o nič zložité a hravo to zvládnete aj bez veľkých odborných znalostí.