DOMOVBlog
Výber nábytku a doplnkov

Aké sedenie vybrať do detskej izby

Detská izba je priestor, ktorý zariaďujeme vždy s ohľadom na počet detí, ich pohlavie, vek a ich potreby. Detská izba pre škôlkara je samozrejme iná ako tá pre tínedžera a na to treba brať ohľad. Ak teda uvažujete nad zmenou v izbe vášho dieťaťa, tak v tomto článku si povieme nielen o bežnom sedení v podobe počítačových stoličiek, ale aj o nevšedných kreslách, pohovkách a taburetkách.

AKE-SEDENIE-VYBRAT-DO-DETSKEJ-IZBY-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Štýlové a pohodlné kreslo, citlivo zasadené do prostredia izby, ocení každé dieťa, ale i rodič, napríklad pri čítaní rozprávky na dobrú noc.
 

Detské pracovné stoličky

O tom, koľko toho bude v izbičke, rozhoduje predovšetkým jej veľkosť, rozpočet, ktorý máte k dispozícii a vek dieťaťa. Sú však veci, ktoré musia byť súčasťou každej detskej izby a touto vecou je napríklad kvalitná stolička k písaciemu stolu. Stolička na kolieskach je štandard, ktorý sa pokúšame vždy zachovať. Stolička otočná s kolieskami je bezpečná, najmä v úzkych priestoroch s úsporou priestoru pod stolom. V izbách s tvrdou podlahou bez kobercov stoličku na nohách ani nepoužívajte. Pod stoličky je vhodné mať pevný podklad, alebo používať koberec s tvrdou plochou a nízkym vlasom. Lacné statické stoličky menia svoj tvar, môžu sa poškodiť, presunúť výplň a trpí chrbtica. Točiaca stolička s opierkou chrbta má mnoho predností, predovšetkým možnosť nastavenia výšky opierok a sedu.

AKE-SEDENIE-VYBRAT-DO-DETSKEJ-IZBY-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Kvalitná ergonomická stolička je základom každej študentskej izby.

AKE-SEDENIE-VYBRAT-DO-DETSKEJ-IZBY-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Drevené sedenie v tvare zvieratiek je síce veľmi štýlové a krásne, ale pre dieťa maximálne nepohodlné, preto zvyčajne skončí iba ako dekorácia detskej izby a dieťa vyhľadá pohodlnejšie sedenie.
 

Pohovky, kreslá a sedacie vaky

Každá detská izba by mala mať svoju oddychovú časť. Vyplniť ju môžete rôznymi kreslami či pohovkami, prípadne množstvom vankúšom. Kreslo je možné dostať v rôznych tvaroch a veľkosti. Treba vždy dbať o to, aby kreslo v izbe nepôsobilo skôr ako prekážka a veľkosť prispôsobiť vyhradenému miestu v izbe. Dieťa sa tak bude cítiť pohodlne a bude môcť nerušene oddychovať.

AKE-SEDENIE-VYBRAT-DO-DETSKEJ-IZBY-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Ak nám to priestor detskej izby dovolí, pohodlné kreslo, v akomkoľvek veku dieťaťa, nie je nikdy na škodu.

AKE-SEDENIE-VYBRAT-DO-DETSKEJ-IZBY-BLOG-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Zaujímavé a dizajnové kreslo môže dotvoriť celkový výraz a dizajn detskej izby.

Sedacie vaky, to je niečo, čo pozná takmer každé dieťa. Ich nespornými výhodami je viacero faktov, ktoré dávajú oddychovému sedeniu celkom iný rozmer. Dieťa je schopné ich presunúť podľa potreby, a taktiež upraviť jeho tvar či veľkosť. Veľkou výhodou je aj fakt, že vnútorná výplň vaku pôsobí ako izolant a dieťa má vždy teplo od chrbta, čo oceníme najmä v zimných mesiacoch. V neposlednom rade je sedací vak pre deti pohodlný, atraktívny a štýlový. Reálne nepoznám dieťa, ktoré by po sedacom vaku vo svojej izbe netúžilo. Zapôsobia na návštevy a teda kamarátov v detskej izbe. Sú o pohodlí a súčasnom štýle. Aj z hľadiska dizajnu, sú sedacie vaky veľmi variabilné. Nájdete ich v rôznych tvaroch, veľkostiach, farbách a vzoroch, predo dokombinovanie do akejkoľvek detskej izby je veľmi jednoduché.

AKE-SEDENIE-VYBRAT-DO-DETSKEJ-IZBY-BLOG-NABBI-6.jpg
Obr. 6: Sedacie vaky v neutrálnej farebnosti dotvoria priestor a vytvoria pre dieťa kút, kde sa cíti bezpečne.

AKE-SEDENIE-VYBRAT-DO-DETSKEJ-IZBY-BLOG-NABBI-7.jpg
Obr. 7: Vhodne zvolený sedací vak je ideálny aj pre tých najmenších.

AKE-SEDENIE-VYBRAT-DO-DETSKEJ-IZBY-BLOG-NABBI-8.jpg
Obr. 8: Predovšetkým však ocenia sedací vak deti v študentskom veku, ktoré ho využívajú najmä na učenie, surfovanie po internete, či čítanie zaujímavej knihy.

Rozkladacie pohovky sú skvelou súčasťou detskej izby, ak nám to priestor dovolí. Poslúžia pri hre s kamarátmi alebo aj na prespatie, predovšetkým u detí v tínedžerskom veku, kedy nie sú návštevy a prespávačky kamarátov ničím výnimočným. Pohovky s úložným priestorom Vám uľahčia ukladanie vašich vecí, prípadne ďalšej posteľnej bielizne. Dôležité je vybrať pohodlnú kvalitnú pohovku vhodnej veľkosti.

AKE-SEDENIE-VYBRAT-DO-DETSKEJ-IZBY-BLOG-NABBI-9.jpg
Obr. 9: Ľahko rozložiteľná nenápadná pohovka, ladiaca so zvyškom detskej izby, sa zíde v akomkoľvek veku dieťaťa.

AKE-SEDENIE-VYBRAT-DO-DETSKEJ-IZBY-BLOG-NABBI-10.jpg
Obr. 10: Zaujímavým riešením je aj kreslo, ktoré sa jedným ťahom zmení na posteľ.