Ako dosiahnuť dokonalý pôdorys záhrady
Krásna záhrada zahŕňa nielen stromy, kvety a rastliny, ale aj celú záhradnú architektúru, záhradný nábytok, dekoratívne prvky, osvetlenie a vonkajšie lampy, ba dokonca aj zavlažovací systém. Navrhnúť a zrealizovať záhradu nie je vôbec jednoduché.
Poradíme vám, nad čím sa zamyslieť a čo zohľadniť, aby ste s výsledkom mohli byť dlhodobo spokojní, a to bez ohľadu na to, či sa do toho pustíte sami alebo si na pomoc zavoláte odborníkov. Spontánnosť sa v tejto situácii určite neodporúča, pretože to zvyčajne znamená nákladné zmeny v priebehu času a veľa zbytočného stresu. S návrhom vlastnej záhrady by sa malo zaobchádzať rovnako vážne ako s renováciou domu alebo vnútorným usporiadaním bytu.
Obr. 1: Plánovanie záhrady je krásna ale aj náročná záležitosť a ak si na to netrúfate, zverte sa do rúk odborníkom.
1. Prieskum okolia a záhrady
Tu si treba uvedomiť základné faktory súvisiace s vašou záhradou. Kam dopadá tieň susedného domu? Aké zloženie má pôda na vašej záhrade? Máte domáce zviera? Plánujete väčšie rodinné akcie? To všetko sú veci, ktoré potrebujete mať zodpovedané ešte pred samotným začatím realizácie a plánovania záhrady. Uvedomte si aj veľkosť, umiestnenie, terén, poveternostné podmienky a všetko, čo so záhradou súvisí.
2. Uvedomte si, čo potrebujete
Všeobecné plány záhrad neexistujú. Každá záhrada je individuálna a tak k nej treba aj pristupovať. Individuálne sú aj potreby a sny vás a vašej rodiny. Kým niekto sníva o zeleninových hriadkach alebo bohatých kvetinových výsadbách, iný o bazéne pre seba a deti a ďalší zasa túži chovať psy. Popremýšľajte spolu ako rodina nad spôsobom či štýlom svojho života a nad tým, ako trávite voľný čas a ako by váš život mohla záhrada obohatiť.
Ak radi grilujete a organizujete večierky s rodinou a priateľmi, naplánujte si letnú kuchynku alebo veľkú terasu, trochu naddimenzovanú, aby sa nakoniec na ňu všetci vošli, poriadny gril alebo vonkajší kozub.
Obr. 2: Na rodinné večierky a grilovačky treba pripraviť aj svoju záhradu.
Ak máte radi kľud a pokoj a vaša záhrada má súžiť predovšetkým na relax, nezabudnite na hojdaciu sieť, nádherné husté kvetinové záhony, či tiché zákutia s lavičkou.
Obr. 3: Každá záhrada by mala byť aj oázou pokoja. Nájdite vhodné tiché miesto pre umiestnenie napríklad húpacej siete.
Zvážte aj svoj čas strávený v záhrade, ale aj čas, ktorý chcete venovať jej údržbe. Najmä bazén alebo jazierko sú prvky, ktoré si vyžadujú pravidelné zásahy. K nim patrí nielen starostlivosť o čistotu vody, ale aj o technologické súčasti.
Obr. 4: Záhradný bazén, bio-bazén či jazierko si vyžadujú vašu neustálu pozornosť.
Náročné na čas a závlahu je i pestovanie zeleniny. Ak ste začiatočníci alebo máte menšiu záhradku, skúste si pestovanie v malých záhonoch. Trávnik je tiež pomerne náročný na starostlivosť. Tu výborne pomôže automatická závlaha so senzormi vlhkosti pôdy, dažďa či vetra, prípadne robotická kosačka.
3. Priestor
Tento aspekt je veľmi dôležitý. Veľký priestor ponúka veľa možností a fantáziu netreba držať na uzde. V opačnom prípade je lepšie riadiť sa podľa osvedčených tipov a zariadiť si síce malú, ale rovnako krásnu záhradku. Keď už viete, ktoré prvky by ste v záhrade chceli mať, nájdite pre ne to najlepšie miesto.
1. Slnečné a chránené stanovisko
- zeleninové a ovocné záhony
- bazén a jazierko
2. Polotieň a tieň
- útočiská a výbehy pre domáce zvieratá
- kompost
- detské prvky (dbajte o to, aby ste mali na deti výhľad z domu)
- záhradný domček
K vonkajšiemu kozubu, letnej kuchyni, ale aj k bazénu naplánujte bezpečný a pevný prístup z domu, ideálne s prívodom vody a možnosťou osvetlenia. Stojisko na drevo patrí blízko k servisnému vchodu, bylinkový záhon ku kuchyni. Uvažujte logicky a záhrada tak bude pre vás nie len krásna ale aj praktická.
Nakreslite si rukou orientačný plán záhrady, zakresľujte, kde sa čo hodí, a odpovedzte si na otázku, prečo práve tam. Nezabudnite na jednu veľmi dôležitú vec - nadviažte na architektúru domu! Je potrebné materiálovo ale hlavne štýlovo zladiť tieto dve hmoty.
Môžete si vybrať napríklad niektorý prvok z domu (materiál, farba, tvar alebo rozmery obkladov) a zopakujte ho v záhrade, napríklad na terase, schodoch, múrikoch či dlažbe. Alebo napríklad vidieckemu domčeku svedčia prírodné cestičky či dlažba z neopracovaného kameňa alebo starej tehly, novému minimalistickému domu zasa pristanú hladké materiály vo veľkom formáte alebo, naopak, kontrastná patina v podobe pohľadového betónu. Toto všetko prepojí stavbu so záhradou a budú tak opticky tvoriť jeden celok.
Obr. 5: Ako všetko, tak aj toto je o detailoch. Nezabúdajte preto, čo najdôveryhodnejšie, prepojiť interiér s exteriérom.
4. Rozpočet a výber rastlín
Na základe toho, na čo ste prišli pri prieskume, si veci naplánujte. Rozpočet vychádza z vášho plánu. Spravte si prehľad cien materiálov, rastlín. Rozpočet robte buď detailne, do poslednej skrutky, alebo ho po spočítaní ešte navýšte. Nikdy neviete, čo nečakané sa vyskytne. Lepšie je byť pripravený. Ak idete teda záhradu realizovať svojpomocne, treba zvážiť otázky ako kde budete nakupovať? Zameriate sa na semienka či hotové rastliny?
Predtým, než začnete nakupovať osivo či predpestované rastliny, poriadne si premyslite, čo kam dáte. Zvážte, kam aký druh umiestnite a či sa mu na danom mieste bude dariť.
Zvoľte si farebnú schému, myslite na výšku dospelých rastlín a tiež na ich textúru. Farebnej schémy sa držte, konečný dizajn vašej záhrady tak bude jednotný a bude ladiť. Nedávajte príliš veľa farieb do jedného priestoru, nevyzeral by ucelene ale chaoticky. Výnimkou sú výsadby lúčnych kvetov, ale to len preto, že ich kvietky sú jemné, navzájom ladia a nie je medzi nimi nič, čo by na seba ťahalo pozornosť až príliš. Vyberajte si rastliny v rôznych výškach a textúrach, výsadby tak budú zaujímavejšie. V prípade, že chcete ušetriť nejaké to euro, skúste sa porozhliadnuť aj po susedoch, rodine, priateľoch, či sa akurát nezbavujú drevín, rastlín či cibuliek, ktoré by ste vy využili.
Obr. 6: Veľmi obľúbené sú dnes divoké lúčne porasty, ktoré dodajú výživu hmyzu a včelám.
5. Osvetlenie
Veľmi často sa pri budovaní záhrady zabúda na osvetlenie. A pritom niet nad atmosféru, ktorú dokážu svetlá v záhrade v noci vyčarovať. Osvetlite chodník, použite lampióny, prípadne osvetlite aj niektoré rastliny, bujné porasty tráv alebo stromčeky. Využívať môžete aj solárne osvetlenie, trh je toho plný.
Obr. 7: Na osvetlenie vašej záhrady netreba zabúdať, je to čerešnička na torte. :)
Tipy pre malú záhradku
- Dbajte hlavne na zdôraznenie diagonály. Záhrada potom nebude pôsobiť tak pretiahnuto a úzko.
- Pri krátkych a širokých záhradách je dobré zdôrazniť dlhšiu os. Záhrade tak dodáte väčšiu hĺbku.
- Deliace prvky v priestore záhrady, napríklad pergola, dodajú záhrade určitú štruktúru a opticky malú záhradu zväčšia.
- Využite steny domu na pestovanie popínavých rastlín alebo ovocia, ušetríte tým veľa miesta.
- Vyberajte si skôr rastliny, ktoré rastú do výšky. Rozľahlé kríky a stromy záhradu zužujú.
- Pestujte ovocie, ide to. Napríklad jablone s malou korunkou na pomaly rastúcich skultivovaných podkladoch nepotrebujú príliš veľa miesta. Vhodné sú tiež bobuľovité kríky, napr. ríbezle, maliny a černice.
- Farba rastlín hrá pri plánovaní záhrady dôležitú úlohu. Na malej záhradke by v pozadí nemali stáť rastliny so žltými, oranžovými ani červenými kvetmi a výrazné farebné kontrasty. Oboje púta pozornosť a posúva tak tieto časti dopredu. To isté platí pre tmavozelené rastliny a rastliny s veľkými listami. V pozadí by mali stáť skôr rastliny s modrými a sivými odtieňmi a s malými listami či kvetmi. Pôsobia nejasne a vytvárajú preto dojem vzdialenosti.
- Zahnuté záhradné cesty a rozširujúce sa cesty navodia pocit, že záhrada bude pôsobiť kratším dojmom než v skutočnosti je. Namiesto toho zväčšite hĺbkový dojem pomocou vysokých a hustých bočných lemov alebo pomocou priamych ciest. Skúste cestu smerom dozadu pomaly zužovať, ak budete chcieť záhradu opticky rozšíriť.
Obr. 8: Aj malá záhradka môže pôsobiť príjemne a obsiahnuť všetky aspekty veľkej záhrady.
Realizácia záhrady je len prvým krokom. To hlavné príde až potom. Je to údržba. Starajte sa o trávnik, vytrhávajte burinu, zalievajte. Zapojte aj deti! Budú aspoň na vzduchu, mnoho sa pri tom naučia a vy budete mať o pomocníkov viac.