Ako na biobazén resp. kúpacie jazierko
V dnešnej dobe, kedy sa do popredia dostáva opäť žitie v symbióze s prírodou sa do popredia čoraz viac dostávajú prírodné alternatívy klasického bazéna a to biobazény. Biobazén je v podstate umelou stavbou záhradnej architektúry, ktorá plní nielen funkciu kúpania, ale aj množstvo iných funkcií, ako mikroklimatickú, hygienickú, estetickú, psychologickú a rekreačnú. Je prírodné jazierko, v ktorom sa na rozdiel od chemicky ošetrovaných bazénoch kúpete v biologicky čistej vode. Jeho symbióza s naturálnym prostredím vo významnej miere prispieva k relaxácií, odbúravaniu stresu, napĺňa človeka pocitom pokoja a energiou z prírody.
Prečo dať prednosť biobazénu pred bazénom klasickým?
Kúpanie v biobazéne je v absolútnom súlade s prírodou, pretože v biobazénoch sa voda čistí iba biologicky za pomoci súčinnosti vodných rastlín, substrátu a mikroorganizmov. Takto sa kúpeme v mäkkej, chemicky neupravenej vode. V porovnaní s kúpaním sa v chemicky upravenej vode klasického bazéna môže spôsobovať alergie, dráždiť a vysúšať pokožku. Toto je jeden z najpodstatnejších rozdielov, no poďme sa však bližšie pozrieť na výhody a nevýhody týchto dvoch odlišných typov bazénov.
KLASICKÝ BAZÉN | BIOBAZÉN |
---|---|
- kúpanie sa v chemicky upravenej vode | - kúpanie sa v nezávadnej chemicky neupravovanej vode |
- celoročne rovnaký vzhľad | - vzhľad meniaci sa po celý rok |
- využitie iba na kúpanie sa | - prírodné kúpanie, pestovanie okrasných vodných rastlín, korčuľovanie v zime, chov rýb |
- starostlivosť v podobe vysávania a pridávania bazénovej chémie | - starostlivosť v podobe vysávania, rezu rastlín |
Obr. 1: Tvar či veľkosť je u biobazénov či prírodných kúpacích jazierok naozaj neobmedzený parameter.
Obr. 2: Vzhľad je na výbere klienta, keďže nie je obmedzený tvarom ani veľkosťou. Ako môžete vidieť, biobazén sa dá krásne zakomponovať aj do ultra modernej architektúry.
Na akom princípe čistenia funguje biobazén?
Základnou myšlienkou je to, aby sa voda čistila podobne ako to funguje v prírode. Je to zložitý biologický proces, ktorý prebieha v okrajovej filtračnej časti bazéna. Pre správne fungovanie samočistenia je veľmi dôležitá súhra základných pilierov bazéna, ktorými sú vodné rastliny, zooplanktón, biofilm resp. baktérie, bentos, technológia a v neposlednom rade kvalita vody. že netušíte, čo je to bentos či zooplanktón a na čo služi? Poďme sa na to pozrieť bližšie...
Obr. 3: Funkcia biobazéna spočíva vo filtrovaní vody v zóne rastlín a následného prečerpania do zóny kúpacej. Hranicu medzi zónou rastlín a kúpacou zónou je potrebné spevniť podperným múrom aby sme zabránili zosuvu pôdy, v ktorej sú vodné rastliny zasadené.
Vodné rastliny
Tvoria základ celého biobazéna a ich funkcia je nie len estetická ale predovšetkým pokrývajú funkciu samočistenia. Bez ich prítomnosti je samočistenie nemožné. Základom je použitie všetkých typov rastlín, ktoré sú pre samočistenie nevyhnutne potrebné a to:
- pobrežné a močiarne rastliny
- rákosovité rastliny
- rastliny plávajúce a rastliny s listami na hladine
- filtračné rastliny
- lekná
V jednom biobazéne sa používa zhruba 40 druhov rastlín pokrývajúcich všetky spomínané typy.
Zooplanktón
Vďaka týmto mikroorganizmom je voda v bazéne neustále filtrovaná bez použitia akejkoľvek technológie či agresívnej chémie. Tvorí ho v podstate skupina voľne plávajúcich vodných druhov ako sú kôrovce či prvoky. Dafnie, žiabronožky, perloočky a cyklopy hrajú dôležitú úlohu pre samočistenie vody. Požierajú predovšetkým riasy . Planktón sa očkuje vždy po vybudovaní biobazéna. Jeho funkciu plní okamžite. Množenie prebieha samoregulačne a priamoúmerne. To znamená, že ak sa zvýši množstvo rias vo vode, zvýši sa aj množstvo planktónu. Po spotrebovaní rias sa jeho množstvo opäť zníži. Nebezpečné prvky pre život zooplanktónu sú silné čerpadlá, mechanická filtrácia, úv lampa a ryby.
Baktérie a biofilm
Biofilm pozostáva z baktérií, rias, húb a z jednobunkových organizmov a je súčasťou samočistenia predovšetkým v kúpacích jazerách. Nachádza sa porastoch jazera alebo vo filtroch . Biofilm musí byť vo filtroch vo vysokej miere okysličovaný . Pri zlom okysličovaní sa tvoria fosforečnany . Tie sa dostávajú do kolobehu, len čo sa čerpadlo dostane do činnosti. Dôsledok je väčšinou spustošenie jazera rastom rias. Biofilm v samotnom Biobazéne je dostatočne okysličený pomocou vodných rastlín a aj preto sú tieto bazény biologicky stálejšie.
Bentos
Pod týmto pojmom sa rozumejú žijúce vodné slimáky, červy, mušle, larvy hmyzu a všetky iné živočíchy žijúce na dne. Živia sa organickou hmotou vzniknutou na dne bazéna. Tak nedochádza k rýchlym hnilobným procesom na dne alebo v regeneračnej zóne kúpacieho jazera. Touto užitočnou činnosťou má bentos veľký význam pre zachovanie prirodzenej ekologickej rovnováhy v biobazéne.
Technológia
K čistote a k celkovej funkčnosti biobazéna prispieva samozrejme aj technológia. Nie je to však to, na základe čoho pracuje biobazén správne. Pri biobazéne si musíme uvedomiť, že sa snažíme o vytvorenie prírodnej nádrže založenej na prirodzenej funkčnosti a čistení. Medzi základné prvky technológie patrí čerpadlo a skimmer. Pri vyšších kategóriách sa používajú filtrácie rôzneho typu. Filtráciu však musíme voliť tak, aby nenarušovala celkovú biológiu vody. Stabilnejšie sú systémy s použitím menšieho množstva technológie.
Kvalita vody
Kvalita napúšťanej vody zohráva dôležitú úlohu pri celkovej funkčnosti biobazéna. Celková kvalita vody je odvodená od fyzikálnych, chemických a biologických vlastností vody. Hlavnú hrozbu predstavuje množstvo fosforečnanov v napúšťanej vode. Pri príliš vysokých množstvách je dokonca realizácia kúpacieho jazierka vylúčená. S ohľadom na kvalitu vody sa navrhujú aj rastliny.
Správne dimenzovanie
Keďže, ako sme už spomínali, biobazén pozostáva z dvoch hlavných častí - kúpacej a filtračnej, je potreba ho správne nadimenzovať. Na obrázku uvádzame príklady ako dodržať správny pomer týchto dvoch častí.
Zo schém je na prvý pohľad vidieť, akú zbytočne veľkú plochu zaberá takzvaná „samočistiaca zóna“. Treba si však uvedomiť dva aspekty tohto riešenia.
Obr. 4: Príklady dimenzovania biobazénov.
Prvým je zbytočne veľká plocha filtračnej zóny oproti samotnej kúpacej časti. Pri najbežnejšej veľkosti kúpacej časti 3x6,5 metra potrebujeme obetovať dodatočne 50 m2 pozemku na zbytočnú filtračnú zónu. Pri dnešných cenách pozemkov je to zhruba 5 000 €. Druhý aspekt „samočistiacej“ zóny je že pre klienta je síce veľmi príjemné počuť, že niečo funguje samo, zadarmo, bez práce a naveky. Realita je však iná a ťažko sa niekedy stretneme s tým, že niečo funguje samo. Výkop a vymurovanie kúpacej časti zvládne klient zväčša sám a ušetrí tým značnú časť nákladov. Potom príde na rad uloženie fólie, čo už je lepšie ponechať na odborníkov. Na výber sú klasické PVC fólie alebo gumokaučuková fólia EPDM firmy Firestone, ktorá má vyššiu životnosť a jej 300% rozťažnosť do -45° C zabezpečí istotu proti pretrhnutiu a prispôsobenie sa nerovnostiam terénu.
Obr. 5: Príklad usporiadania a fungovania jednotlivých súčastí biobazéna.
Obr. 6: Dizajnové a zároveň veľmi nadčasové riešenie.
Čo na záver dodať? Ľudia sa kúpu v otrávenej vode, hlavne že vidia na dno! Kruté – avšak realita. Majitelia kúpacích jazierok či klasických bazénov za honbou po „čistej“ vode pridávajú do vody modrú skalicu, síran meďnatý či dokonca savo alebo prudko zvyšujú a znižujú pH aby všetko zabili. Kúpacie jazierko či biobazén by malo byť prírodné (koniec-koncov je to dôvod, prečo ho staviate). Ak chcete chemicky / nie prírodne/ čistú vodu, to si radšej urobte klasický bazén. V prírode dosiahnutie rovnováhy trochu trvá a voda v biobazéne sa môže meniť v závislosti od ročného obdobia – je to pochopiteľné. U optimálne fungujúcich biobazénov odporúčame 10 % vody týždenne vymeniť. Najlepšie vodu odpustiť cez odkaľovacie ventily filtrácie a novú (nechlórovanú) pripustiť. Vaše (ne)zdravé kúpanie je vo vašich rukách a je iba na vás pre ktorý variant /klasický bazén či biobazén/ sa rozhodnete.
Zdroj fotografií: pinterest.com