DOMOVBlog
Rady a tipy

Ako najefektívnejšie doma separovať? Takto!

Súčasťou každej jednej domácnosti je, okrem iného, samozrejme aj odpad. Kedysi ľudia nedbali toľko o separovanie odpadu ako dnes, no prišla doba, kedy separovanie odpadu je témou číslo jedna všade na svete. V odpadoch, ktoré vyhadzujeme, sa nachádza veľké množstvo takých druhov odpadov, ktoré vieme technologicky upraviť, využiť a vyrobiť z nich nové výrobky, ktoré po použití znova vyseparujeme a znova využijeme na výrobu nových výrobkov... Obrovské skládky odpadov, ktoré zaberajú krajinu, alebo komíny spaľovní odpadov sa môžu znížiť až o 31%. Množstvo ľudí ešte aj v dnešnej dobe nedbá hodiť plastovú fľašu do komunálneho odpadu s poznámkou, že on nevedel, kam taká fľaša patrí. A pritom riedenie odpadu je skutočne jednoduché! Ak si prečítate tento článok, určite uznáte, že mám pravdu... Ukážeme vám ako úspešne separovať odpad (nie len) u vás doma!

Recyklovanie je dnes “in” a preto má väčšina z nás doma pekné farebné nádoby na separovanie odpadu. Niekto separuje len sklo, noviny a PET fľaše a niekto rozoberie aj obálku z výplatnej pásky, aby plastové okienko zrecykloval osobitne. Štatistiky však hovoria jasne. Slováci triedia málo, preto považujeme za dôležité ľudí informovať o možnostiach triedenia.

AKO-NAJEFEKTIVNEJSIE-DOMA-SEPAROVAT-TAKTO-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: O separovaní a jeho dôležitosti sa rozpráva čím ďalej tým viac.
 

Všetko začína u Vás doma

Do každej modernej domácnosti patrí, okrem iného, aj vyhradená nádoba zvlášť pre papier, plast, kovy, sklo a samozrejme nádoba pre komunálny odpad. Špecializované smetné koše sa zväčša umiestňujú v kuchyni, pod umývadlom, prípadne v jeho blízkosti. Sú tak vždy po ruke a človek tým pádom automaticky hodí odpad do správnej nádoby. Keď však nemáte kuchyňu prispôsobenú na separovanie takýmto spôsobom, pripravili sme pre vás tipy, ako sa to dá robiť aj inak.

AKO-NAJEFEKTIVNEJSIE-DOMA-SEPAROVAT-TAKTO-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Najefektívnejšie je mať zabudované smetné nádoby vždy poruke. Treba na to vždy myslieť už pri navrhovaní dispozície vašej novej kuchyne.
 

1. Použite tašky!

Najjednoduchší spôsob, ako ukladať plastové, papierové či sklenené predmety určené do zberu, je do veľkých vystužených textilných tašiek. Môžu byť umiestnené kdekoľvek – v komore, predsieni alebo aj na polici v kuchyni. Ide o lacné riešenie, šikovná žena ich dokáže ušiť aj zo zvyškov látok v takej veľkosti, ktorú potrebuje, a vo farbe, ktorá ladí so zvyškom interiéru. Fixkou na textil si ich dotvoríte už podľa vašej predstavy a zároveň rozlíšite, čo kam patrí. Ak si stále nepamätáte, čo do separovaného odpadu patrí a čo nepatrí, napíšte si to priamo na vrecia! Tento malý ťahák vás vždy v triedení usmerní a časom to bude pre vás už automatika. Tašky na separovaný odpad sa môžu stať zaujímavým a jedinečným ale hlavne praktickým doplnkom vašej domácnosti.

AKO-NAJEFEKTIVNEJSIE-DOMA-SEPAROVAT-TAKTO-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: K separovaniu treba viesť predovšetkým svoje deti. Je to pre ich krajšiu a čistejšiu budúcnosť.

Množstvo ľudí stále neovláda základné pravidlá separovania. Malú jednoduchú pomôcku, ktorá vám pomôže so separovaním, si môžete umiestniť priamo ku smetnej nádobe.
 

Do papiera patrí:

  • papierové obaly, krabice, kartóny
  • noviny, časopisy, kancelársky papier (nevadí papier s kancelárskymi sponkami), reklamné letáky
  • lepenka, knihy bez väzby
  • papierové obálky (aj s fóliovými okienkami) a ostatný papier akéhokoľvek druhu

AKO-NAJEFEKTIVNEJSIE-DOMA-SEPAROVAT-TAKTO-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Papierový odpad treba vždy roztrhať na menšie kúsky. Odpad tak zmenší svoj objem a vy sa tak vyhnete tak neustále preplneným kontajnerom.
 

Do skla patrí:

  • nevratné sklenené fľaše
  • nádoby
  • obaly
  • predmety zo skla
  • poháre
  • fľaštičky od kozmetiky
  • sklenené črepy
  • okenné sklo a pod
     

Do plastu patrí:

  • PE (polyetylén) – LDPE a HDPE (light/high density PE – PE s nízkou/vysokou hustotou): číre a farebné fólie, tašky, vrecká, vedrá a fľaštičky od kozmetických a čistiacich prípravkov, vrecká od mlieka, prepravky fliaš
  • PET (polyetyléntereftalát): fľaše od nápojov, sirupov, rastlinných olejov
  • PP (polypropylén): obaly od sladkostí, tégliky od jogurtov a rôzne plastové nádobky a hračky, poháriky z automatov a iné plastové nádobky; obaly kozmetických výrobkov a pod
     

Do kovu patrí:

  • kovové obaly
  • železné konzervy a plechovky
  • kovové výrobky
  • hliníkové plechovky od nápojov
  • železné súčiastky
  • neželezné kovové súčiastky
  • alobal a viečka od jogurtov

Niektoré obce separujú kovy a plasty spoločne v jednej nádobe!

Jedlé tuky a oleje sa zbierajú na čerpacích staniciach. Olej však musí byť čistý, aby sa mohol ďalej zhodnocovať.

AKO-NAJEFEKTIVNEJSIE-DOMA-SEPAROVAT-TAKTO-BLOG-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Použitý olej nevylievajte do výlevky! Riskujete tak zanesenie a upchanie odpadu. Vhodnejšie pre vás, je uskladňovať ho v plastových fľašiach a odovzdať na najbližšej čerpacej stanici.
 

Do zmesového odpadu patrí:

  • Všetko, čo nie je možné znovu využiť – ide ale o bežný odpad z prevádzky domácnosti, z ktorého sa ďalej vyčleňujú špeciálne kategórie.
     

A čo s bioodpadom?

Každá gazdinka v domácnosti vie, že okrem klasického odpadu v našej domácnosti vzniká aj tzv. bioodpad.
 

Do bioodpadu patrí:

  • šupky a zbytky z ovocia, zeleniny a jedál (Nie v igelitových vreckách)
  • zbytky kávy a čaju (môžu byť aj v čajových vreckách)
  • škrupiny vajíčkové a orechové
  • izbové rastliny
  • jemné časti bioodpadu ako: tráva, lístie, jemné vetvičky
  • piliny, slama, popol z dreva, zemina z kvetín, piliny

Pozor!!! Väčšie vetvičky treba nasekať.

AKO-NAJEFEKTIVNEJSIE-DOMA-SEPAROVAT-TAKTO-BLOG-NABBI-6.jpg
Obr. 6: S bioodpadom možno vynaložiť viacerými spôsobmi, ktoré popisujeme nižšie...

Bioodpad patrí do hnedých zberných nádob. Ak vo vašom okolí nie sú dostupné takto špecializované nádoby, máme pre vás zopár tipov, ako sa ekologicky a efektívne zbaviť bioodpadu z domácnosti a záhrady.
 

2. Vybudujte si komunitné kompostovisko v blízkosti Vášho domu

Najskôr si obhliadnite okolie svojho domu a pokúste sa nájsť vhodné miesto na umiestnenie kompostoviska. Miesto by malo byť nenápadné, najlepšie kryté z jednej alebo dvoch strán krami alebo stromami a hlavne ľahko prístupné za každého počasia. Nemalo by sa nachádzať hneď pri chodníku a ceste alebo v blízkosti detského ihriska. Ak ste takéto vhodné miesto našli, oslovte svojich susedov s touto myšlienkou a pokúste sa ich pre túto vec získať. Ak budú súhlasiť, spíšte váš záujem o umiestnenie kompostoviska spolu so súhlasným stanoviskom a podpismi prevažnej väčšiny susedov. S touto požiadavkou potom oslovte príslušný Obecný / Mestský úrad a zistite, komu patrí pozemok, na ktorom by ste chceli kompostovať. Ak pozemok patrí obci / mestu, vyžiadajte si súhlasné stanovisko s touto činnosťou.
 

3. Kompostujte na balkóne

Bioodpad sa dá skompostovať aj na balkóne. K tomu potrebujete nádobu - kompostér, ktorý má úplné dno; pod ňou umiestnenú misku na zachytávanie prípadnej odpadovej vody z kompostovania. Návody na zhotovenie takýchto kompostérov môžete nájsť na internete. Pri kompostovaní vždy dodržiavajte základné pravidlá kompostovania a pravidelne kontrolujte obsah nádoby.

AKO-NAJEFEKTIVNEJSIE-DOMA-SEPAROVAT-TAKTO-BLOG-NABBI-7.jpg
Obr. 7: Menší imidžový kompostér ľahko umiestnite na vhodné miesto vášho balkóna.
 

4. Kompostujte priamo u seba v kuchyni

Kompostovať sa dá i priamo v kuchyni v špeciálne na tento účel vyvinutom elektrickom kompostéri, napríklad značky NatureMill. Je to pohodlný, avšak pomerne drahý spôsob. Do kompostéra môžete pridávať bioodpad postupne, ako Vám vzniká a o ostatné sa už postará kompostér. Kompostér je nehlučný a nešíri sa z neho pach.
 

5. Nakŕmte svoje dážďovky

Lacnejšou a nemenej efektívnou voľbou pre kompostovanie bioodpadu v domácnosti je vermikompostovanie. Je to kompostovanie bioodpadu za pomoci dážďoviek, ktorého výsledným produktom je vermikompost – kvalitné hnojivo vhodné i pre izbové rastliny. Ku kompostovaniu je potrebný len malý zásobník alebo nádoba a dážďovky.

AKO-NAJEFEKTIVNEJSIE-DOMA-SEPAROVAT-TAKTO-BLOG-NABBI-8.jpg
Obr. 8: Vermikompostér je tiež perfektnou voľbou do menších bytov, či už ho umiestnite do exteriéru na balkón alebo do interiéru, nakoľko pri správnom používaní nešíri zápach. Taktiež sa vyznačuje svojim dizajnovým vzhľadom.

Možno ste sa práve dozvedeli príliš veľa informácii naraz, a možno ste o väčšine už vedeli. Ak ste ale prišli na to, že ešte veľa vecí ste doteraz robili nesprávne, nevešajte hlavu - stále je čas to napraviť. Radšej neskôr, ako nikdy a radšej s chybami, ako vôbec.