DOMOVBlog
Záhrada a pestovanie

Ako pestovať drobné ovocie a zeleninu na balkóne?

Pestovanie sa nám spája skôr s vidieckym prostredím. Dá sa to však aj v meste. Aj keď nemáte záhradku no túžite po prísune vitamínov zo zeleniny, všetko sa v obmedzenom množstve dá! Chutné rajčiny či papriky, vlastné citrusy, ale aj bylinky na dolaďovanie skvelých jedál. To všetko si nemusíte kupovať v obchode, vypestujte si to! My sa teraz spoločne pozrieme, ako na to... :)

AKO-PESTOVAT-DROBNE-OVOCIE-A-ZELENINU-NA-BALKONE-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Vytvorte si svoju vlastnú záhradu u vás na balkóne a dožičte si relax ale aj úrodu!
 

Základné pravidlá pestovania na balkóne

Rastliny treba pestovať vo väčších a dostatočne hlbokých nádobách, ktoré prispôsobujeme podľa druhu tej-ktorej zeleniny. Je dôležité, aby mali črepníky odvodňovacie otvory a boli položené na miskách, ktoré zachytia odtekajúcu vodu. Misky kontrolujte, vylievajte prebytočnú vodu, a to najmä po daždi.

AKO-PESTOVAT-DROBNE-OVOCIE-A-ZELENINU-NA-BALKONE-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Drevené hranty pôsobia aj vizuálne dobre aj poskytnú najmä koreňovej zelenine dostatok priestoru na jej rozvoj.

Dôležité je taktiež nádoby na pestovanie dobre upevniť a zabezpečiť proti uvoľneniu. Myslite na to, že počasie nebude vždy ideálne a vietor dokáže urobiť veľa škody. Z bezpečnostného hľadiska je taktiež dôležité vedieť, aké zaťaženie váš balkón zvládne, nakoľko veľké nádoby so zeminou sú dosť veľkým nákladom.

Črepníky naplňte vhodným a kvalitným substrátom, nezabudnite ani na drenáž. Nenapĺňajte črepníky úplne po vrch, radšej nechajte od vrchu dostatočný odstup od substrátu. Ak totiž dôjde na silný dážď alebo vietor, nebudete musieť neustále upratovať balkón od blata. Vyberajte črepníky v bledých farbách, aby sa neprehrievali na slnku. Hĺbka by mala byť aspoň 20 cm. Vyskúšať môžete aj pestovateľské vrecia.

AKO-PESTOVAT-DROBNE-OVOCIE-A-ZELENINU-NA-BALKONE-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Kvalitný substrát určený na pestovanie zeleniny alebo kvalitný kompost sú základ.

Nezabudnite rastlinky pravidelne polievať, aby substrát nepreschol. Dbajte na dostatočnú zálievku, a to ráno a večer. Zohľadnite nároky jednotlivých druhov zeleniny na svetlo a priestor, vytvorte vhodné podmienky. Ako ideálne sa na balkón javia predovšetkým zakrpatené odrody.
 

Využite priestor

Na balkóne určite využite plochu zábradlia - či už ide o kovové alebo betónové prevedenie. Kým však vôbec začnete, z bezpečnostných dôvodov si overte jeho pevnosť. Pomôcť vám môžu aj závesné kvetináče či voľná plocha steny, na ktorú si môžete dať napríklad paletu s rastlinami. Kreativite sa medze neklamú, limitovať vás môže iba priestor. Z pozdĺžnych črepníkoch si môžete vytvoriť aj prírodnú clonu, doprajete si tak viac súkromia a zelene pri rannej kávičke.

AKO-PESTOVAT-DROBNE-OVOCIE-A-ZELENINU-NA-BALKONE-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Využite zábradlie na menšie odrody akými sú napr. jahody či chilli papričky.
 

Čo pestovať na balkóne?

V črepníku bez problémov dopestujete skoré odrody reďkovky a šalátu, špenát, či sladký hrášok. Na výsev reďkovky zvoľte hlbší kvetináč, aby koreň mal priestor na svoj rast. Reďkovky sa pestujú naozaj ľahko a rýchlo rastú. Využijete ich do šalátov, nátierok, k chlebíku či pečivu. Vynikajúca je aj polievka z jarnej reďkovky.

Hrášku vyberte väčšiu nádobu. Nezabudnite ani na oporu, napríklad z bambusových tyčí. Hrášok môžete vysievať už koncom februára. Veľkou výhodou je, že na výsev hrášku môžete zrecyklovať substrát z minuloročnej sezóny, nakoľko nie je náročný na živiny. Sám dokonca pôdu obohacuje o dusík.

Domáce rajčiny milujú všetci. Vysvetľovať viac netreba, za všetko hovorí ich farba, vôňa aj chuť, ktoré sú neporovnateľné s tými z obchodu. Čím slnečnejší balkón máte, tým lepšie pre rajčiny. Potrebujete však hlbšiu nádobu s pôdou bohatou na humus a keďže rastú do výšky, treba ich aj poriadne zakotviť. Okolo spodnej časti rastliny spravte menšiu priehlbinu a rastlinu pravidelne zalievajte. Dajte však pozor na to, aby ste jej zbytočne neoprskali listy, lebo inak ich môže slnko spáliť. Ak sa ale o rajčiny budete poriadne starať, tie isté rastliny vám budú rodiť aj 2 - 3 roky po sebe.

AKO-PESTOVAT-DROBNE-OVOCIE-A-ZELENINU-NA-BALKONE-BLOG-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Rajčiny vyžadujú slnečnú neveternú stranu a predovšetkým podpornú tyč počas ich rastu, aby sa nezlomili.

Naopak, ak je váš balkón tienistejší, vsaďte na rukolu či hlávkový šalát. Vhodný je pre ne polotieň, plytká nádoba a menej vody. Semienka rukoly stačí iba jemne vtlačiť do kyprej zeminy, zaliať vodou a sledovať, ako budú každým dňom naberať na objeme. Asi po troch týždňoch vám vyrastie úroda vhodná pre 4-člennú rodinu na dobrý nedeľný obed. Chuťové poháriky zaleje jedinečná horčina, ktorá vám osvieži každý šalát. Naopak, na hlávkový šalát si počkáte až približne 90 dní, čo si vyžaduje určitú poriadnu dávku trpezlivosti, ale aj starostlivosti.

Jahody, to nám pripomína leto! Ak si však zvolíte stálerodiacu odrodu, môžete si na nich pochutiť od apríla až do októbra. Nádoba nie je podstatná, no treba do nej dať dobre priepustný humus. Semienka by mali mať vlahu tak akurát a odporúča sa, aby bola rastlina zavesená a vystavená slnečným lúčom. V júni by ste mali mať už úrodu hotovú. A verte či nie, takéto domáce jahody majú úplne inú chuť ako tie kupované. Jahody sú skvelé aj v tom, že ich stačí zazimovať slamenou pokrývkou na balkóne a rodiť budú aj ďalší rok.

AKO-PESTOVAT-DROBNE-OVOCIE-A-ZELENINU-NA-BALKONE-BLOG-NABBI-6.jpg
Obr. 6: Niektoré odrody jahôd budú rodiť svoje sladké plody od apríla do októbra.

A čo takto bylinková „záhrada“? Čerstvé bylinky kupované v obchodoch s potravinami nie sú práve najlacnejšie. Omnoho viac sa oplatí vypestovať si bylinky v kontajneroch alebo väčších kvetináčoch na balkóne. Rozmarín, bazalka, tymian a šalvia môžu byť vysadené v jednom kvetináči. Určite sa tiež oplatí pestovať mätu, ktorá na nekonečné možnosti zužitkovania a odháňa niektoré druhy hmyzu.

No, a ak máte radi aromatické jedlá, určite oceníte mať na dosah čerstvý cesnak. I v menšom pozdĺžnom kvetináči sa dá vypestovať dostatok chutného cesnaku. Ľahko sa pestuje, odpudzuje hmyz a keď ho vysušíte, máte zdravú zásobu.

AKO-PESTOVAT-DROBNE-OVOCIE-A-ZELENINU-NA-BALKONE-BLOG-NABBI-7.jpg
Obr. 7: Bylinky sú súčasťou takmer každého jedla, preto je skvelé mať ich doma na balkóne, vždy čerstvé!

Ak sa chcete pozerať na niečo pekné a praktické zároveň, zvoľte jedlé kvety. V kulinárstve ich uplatníte nielen ako dekoráciu, ale aj ako súčasť rôznych nátierok či šalátov. Ideálne sú kapucínky, z ktorých sa jedia kvety, listy aj plody. Keďže ide o popínavú rastlinu, zaveste ju a pozorujte, ako semienko vyklíči v nádhernú, ale aj chutnú rastlinu, ktorá chuťou pripomína žeruchu. Výbornou voľbou je taktiež levanduľa, ktorá má úžasnú vôňu aj krásne vyzerá. Z jej kvetov si môžete uvariť napr. čaj, či osviežujúci sirup.

AKO-PESTOVAT-DROBNE-OVOCIE-A-ZELENINU-NA-BALKONE-BLOG-NABBI-8.jpg
Obr. 8: Levanduľa je nádherná voňavá a navyše aj liečivá bylina, ktorá dodá vášmu balkónu ten správny šmrnc.