Najobľúbenejšie ročné obdobie - jar sa pomaly blíži a s ňou aj povinnosti okolo záhrady a terasy. Keďže je slnečných dní stále viac a chceme tento príjemný čas tráviť čo najviac vonku, určite je na mieste vytiahnuť záhradný nábytok. Ak je po zime v hroznom stave, nemusíte hneď utekať do obchodu po nový. Niekedy stačí poznať správne finty, ako ho vrátiť do života.

AKO-PRIPRAVIT-ZAHRADNY-NABYTOK-NA-LETO-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Dlhá zima sa skončila a je čas začínať si užívať slnečné lúče na terase vášho domu!
 

Čo s dreveným nábytkom

Pokiaľ máte nábytok z dreva, asi viete, že časom je jeho čistenie celkom oriešok. Ak ste údržbu podcenili, drevo už možno dávno nemá zdravý svieži odtieň, ale je skôr tmavé a zošednuté, alebo porastené machom.

Drevený nábytok najskôr opláchnite vodou, v najlepšom prípade vysokotlakovým čističom (wapkou), ale postačí aj kýbeľ s vodou a kefa. Nepoužívajte agresívne prostriedky!

AKO-PRIPRAVIT-ZAHRADNY-NABYTOK-NA-LETO-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Wapkovanie je veľmi dobrým spôsobom ako hĺbkovo vyčistiť špinu z vášho nábytku.

Aby drevo dlho a dobre slúžilo, zaslúži si správnu výživu a ochranu. Tú mu poskytne kvalitný teakový olej. Po ošetrení teakovým olejom skontrolujte zlepenie spojov nábytku a prípadne dotiahnite skrutky, aby sa nábytok nezačal kývať. Rovnakú starostlivosť venujte záhradným dreveným hojdačkám, či lehátkam.

AKO-PRIPRAVIT-ZAHRADNY-NABYTOK-NA-LETO-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Po dôkladnom čistení prichádza na rad starostlivosť a výživa. Teakový olej je ideálnou voľbou pre drevený nábytok.
 

Nábytok z kovu, plastu a umelého ratanu

Údržba ratanového a kovového nábytku je o niečo jednoduchšia, pretože tieto materiály nepohlcujú nečistoty a nie sú toľko porézne a nasiakavé ako drevo. Odporúčame im však pred začiatkom sezóny venovať trochu pozornosti, aby tu ďalšiu vydržali bez úhony.

AKO-PRIPRAVIT-ZAHRADNY-NABYTOK-NA-LETO-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Umelý ratan sa udržiava pomerne ľahko... Pomocou saponátu a teplej vody odstránite akúkoľvek nečistotu.

V prvom rade je potrebné nábytok vyčistiť prachovkou a vlhkou handričkou. Ak narazíte na nečistoty, ktorých sa nie a nie zbaviť, pridajte trochu saponátu na riad, alebo octu, tie vám pomôžu odstrániť všetky mastné fľaky. Na špinou zanesené spoje či záhyby pomôže wapka či hadica s vodou. Kovové spoje a konštrukcie nezabudnite ju dôkladne prezrieť, dotiahnuť skrutky, zaklopať povolené nity, prípadne premazať spoje olejom.

AKO-PRIPRAVIT-ZAHRADNY-NABYTOK-NA-LETO-BLOG-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Výborným tipom na oživenie a vybielenie bieleho plastového nábytku, je rozpustiť trošku bielidla vo vode a pomocou rozprašovača naniesť na nábytok. Po chvíľke pôsobenia je nábytok ako nový!
 

Domáce overené typy

Ocot, voda, saponát – to je overená klasika. Zmes octu a vody 1:1, do ktorej pridáme 2 lyžičky saponátu. Dôkladne vyumývame a špina ide ľahko dole. Necháme prostriedok pôsobiť aspoň 30 minút a potom len opláchnem vodou. Výsledky sú úžasné! Na vyčistenie výrazného znečistenia môžete použiť i savo či odmasťovač na rúru.
 

Šetrite svoj nábytok celoročne!

Ochranné obaly predĺžia životnosť každého záhradného nábytku. Ochránia ho nielen pred špinou, ale hlavne pred dažďom, ktorý môže nábytku škodiť. Nie je nad to si po letnej búrke sadnúť na čistý a suchý nábytok! Vyberajte z rôznych veľkostí pre posedenie so štyrmi, šiestimi, či ôsmimi stoličkami, alebo plachtu na štyri stohovateľné stoličky a ďalšie druhy.

Slnečník! Nič vám totiž nezlepší náladu v letnej horúčave viac než možnosť schovať sa do príjemného tieňa slnečníka. Zároveň chránite váš nábytok pred vyblednutím a poškodením. V prípade nepriaznivého počasia naň nebude pršať...
 

Veríme, že po prečítaní našich rád bude váš nábytok vyzerať ako nový! A teraz hor sa na užívanie si ranných káv na terase vášho domu! :)