Ako sa starať o matrac a posteľnú bielizeň
Áno, aj matrac potrebuje špeciálnu starostlivosť. Vďaka správnemu používaniu a správnej starostlivosti zvyšujeme celkovú životnosť matracov v mnohých prípadoch až o niekoľko rokov. V prípade nedostatočnej starostlivosti môže matrac rýchlo stratiť svoje vlastnosti a pohodlie počas spánku sa výrazne zníži. Ak je následne potrebné matrac reklamovať výrobca bude v prvom rade skúmať, či boli dodržané všetky pokyny starostlivosti o matrac a môže sa stať, že vám vašu reklamáciu neuznajú. Ako sa teda najlepšie dajú uchovať vlastnosti matraca, ako sa oň správne starať?
Obr. 1: Čistá a voňavá posteľ je základom každého dobrého spánku. Preto je starostlivosť o ňu podstatne dôležitá!
Starostlivosť o matrac
V prvom rade si dôkladne po kúpe preštudujte inštrukcie od výrobcu. Štítok je identifikačným znakom Vášho matraca na určenie záruky, preto ho ponechajte na posteli. Taktiež na ňom v prípade potreby nájdete informácie o správnej starostlivosti.
Obr. 2: Každý výrobca uvádza svoje odporúčania pri starostlivosti o konkrétny matrac.
Dôležitú úlohu pri trvácnosti vášho matracu hrá aj rošt. Rošt musí byť kvalitný a predovšetkým správne spracovaný a zmontovaný. Ideálne sú drevené rošty, ktoré podporia prúdenie vzduchu v celom matraci.
Ochrana matracu pred tekutinami či iným znečistením je dôležitá a preto sa odporúča vysokokvalitný ochranný poťah na matrac. Je to vynikajúci spôsob na zabezpečenie hygieny a predĺženie životnosti matraca. Poťah chráni jadro matraca pred špinou, alergénmi a vlhkosťou.
Obr. 3: Ochranný snímateľný poťah vám uľahčí prácu a ochráni váš matrac pre telesnými tekutinami a iným znečistením.
V rámci dlhodobej starostlivosti sa odporúča raz za pol roka otáčanie matracu, aby sa nepreležal. Zo začiatku otáčajte matrac častejšie!
V neposlednom rade sa odporúča pravidelné vetranie spálne. V deň kedy meníte posteľnú bielizeň, je ideálne povysávať a prevetrať aj matrac. Následne ho osviežte jedlou sódou, ktorá matrac zbaví prípadného zápachu od potu. Matrac posypte jedlou sódou a kefou ho drhnite tak, aby sa sóda dostala aj pod povrch. Sódu nechajte pôsobiť ideálne celý deň a následne matrac opäť povysávajte. V prípade, že sú na matraci škvrny, očistite ich pomocou dezinfekcie na matrace. Tieto prípravky môžu mať formu suchých pien alebo prášku. Na čistenie nikdy nepoužívajte drastickú chémiu ani tekuté prostriedky.
Obr. 4: Pri údržbe matracu venujte zvýšenú pozornosť predovšetkým jeho záhybom.
Tip: Nedovoľte deťom skákať po vašom matraci. Ani tá najlepšia výplň nemusí zvládnuť tieto prudké prepady povrchu a hrozí poškodenie matraca.
Obr. 5: Skákanie detí po posteli môže spôsobiť nenávratné poškodenie vášho matracu.
Starostlivosť o posteľnú bielizeň
Vzhľadom k tomu, že každý túži nielen po krásnej spálni, ale aj po zdravom a kvalitnom spánku, je treba dodržiavať spánkovú hygienu. Svoju posteľnú bielizeň meňte ideálne raz za dva týždne. V prípade že vás trápi alergia, ekzémy, či iné zdravotné ťažkosti, odporúčame častejšiu výmenu.
Dôležitý je aj výber materiálu. Bavlna je nepochybne najobľúbenejším materiálom posteľnej bielizne. Tento prírodný materiál je vhodný pre alergikov aj ľudí s citlivou pokožkou. 100% bavlna je tiež vhodným materiálom posteľnej bielizne pre deti. Jej výhodou je, že je ľahká, savá a priedušná a bavlnenú posteľnú bielizeň môžete prať aj na vyšších teplotách. Na zimné mesiace sa odporúča skôr mäkký flanel, či froté. Vyhnite sa syntetickým materiálom!
Obr. 6: Pravidelnou výmenou posteľnej bielizne predídete rôznym, predovšetkým kožným, ochoreniam.
Pranie a dôkladné presušenie obliečok je veľmi dôležité! V posteli sa zhromažďujú nielen baktérie a vírusy, ale aj odumreté kožné bunky. Nevyprané obliečky sú preto rajom aj pre roztoče.
Nová posteľná bielizeň by sa mala pred prvým použitím vyprať. Pranie posteľnej bielizne sa odporúča raz za dva týždne, no v letných mesiacoch aj častejšie. Všetky pokyny sú na štítku od výrobcu a odvíjajú sa od materiálu z akého je bielizeň vyrobená. Všeobecne sa odporúča pri praní voliť teplotu maximálne 40 °C. Vyššie teploty totiž môžu viesť k vyblednutiu farieb a zníženiu životnosti posteľnej bielizne. Obliečky perte zapnuté a prevrátené naruby.
Obr. 7: Práčka zbaví vašu bielizeň baktérii i nečistôt.
Starostlivosť o vankúš a paplón sa odvíja od materiálu výplne. Anatomické vankúše vyrobené z pamäťovej peny nie je možné prať v práčke či sušiť v sušičke. Musíte ich teda vyprať ručne. Vankúš dajte do vane s teplou vodou a pridajte jednu lyžicu tekutého pracieho prostriedku. Po vypraní prášok dôkladne opláchnite vodou a nechajte vankúš voľne usušiť.
Perové vankúše a prikrývky perte na čo najnižšej teplote, ideálne na 30 °C. Pri praní nepoužívajte bežné pracie prostriedky, ktoré by mohli perie odmastiť, ale zvoľte špeciálne prostriedky na perie. Lôžkoviny s perím môžete sušiť voľne na vzduchu alebo v sušičke.
TIP: ak do sušičky pridáte 2 čisté tenisové loptičky perie bude rovnomerne našuchorené.