DOMOVBlog
Starostlivosť a údržba

Ako sa starať o nábytok

Správna starostlivosť o nábytok ako taký, je veľmi dôležitá z hľadiska jeho životnosti a odzrkadľuje sa na jeho vizuálnej aj funkčnej stránke. Pravidelnou údržbou predídete rôznym trvalým poškodeniam, či jeho vyblednutiu. Poďme sa spoločne pozrieť na spôsoby starostlivosti o jednotlivé typy materiálov.

AKO-SA-STARAT-O-NABYTOK-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Čistý domov je skutočný domov, a preto nepodceňujte pravidelnú údržbu vášho interiéru.
 

Nábytok z drevotriesky

Najpredávanejší a najviac využívaný materiál v štandardnom interiéri je práve drevotrieska s laminovanou povrchovou úpravou od výmyslu sveta. Starostlivosť o takýto nábytok je pomerne jednoduchá, dôležité je nepokladať na takýto nábytok predmety, ktoré by mohli poškodiť či roztaviť povrch.

Na čistenie je ideálna navlhčená utierka, a bežne dostupné čistiace prostriedky. Povrch však vždy treba dôkladne vysušiť. Predídete tak odutiu vášho nábytku. Pri tomto materiáli sa vyhýbajte používaniu parných prístrojov. Drobné povrchy ako sú škrabance či odreniny je možné opraviť korekčnou fixkou. V prípade, že potrebujete laminovanú dosku odmastiť, môžete použiť toluén, vyhnite sa však kontaktu s ABS hranami - tu použite radšej niečo na liehovej báze. Základné pravidlo – vždy vyskúšajte na mieste, ktoré je málo viditeľné.

AKO-SA-STARAT-O-NABYTOK-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Drevotrieska je najčastejšie sa vyskytujúci nábytkový materiál, ktorý je žiaľ veľmi citlivý na vlhkosť. Rozliatu vodu preto vždy čo najrýchlejšie utrite z povrchu nábytku.
 

Nábytok z masívu

Keďže masív je živý materiál, je tento typ materiálu náchylnejší na zmenu vlhkosti. Môže sa vysúšať a naopak, aj vlhnúť. Ideálne je v miestnosti udržiavať vlhkosť 35-45%. Neodporúča sa jeho umiestnenie ani v blízkosti tepelného zdroja akým je napr. krb či radiátor. Drevo je ideálne čistiť čistiacim prostriedkom na báze mydlovej peny, za pomoci vlhčenej hubky či textilnej utierky. Nečistoty sa zotierajú vždy v smere textúry. Nikdy nepoužívajte chemické prostriedky a leštidlá na báze alkoholu či silikónu.

Drevený nábytok s lakovaným povrchom utierajte suchou alebo jemne vlhkou handričkou so saponátom alebo mydlovou vodou. Naopak vyhnite sa čistiacim prostriedkom so zrnitou štruktúrou, obsahom riedidla, vosku či bieliacich látok. Ak je lakovaný nábytok veľmi poškodený je potrené ho prebrúsiť a prelakovať.

AKO-SA-STARAT-O-NABYTOK-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: V prípade rozsiahleho poškodenia ej nutné odstrániť starý lak a nábytok prelakovať.

Drevený nábytok s voskovaným povrchom je citlivý na vlhko a teplo preto sa týmto dvom veciam treba vyhýbať. Na čistenie vám bude stačiť vlhká alebo suchá bavlnená handrička a čistiaci prostriedok určený na voskované povrchy. Škrabance jednoducho odstránite prevoskovaním. Novú vrstvu treba nechať vytvrdnúť a následne preleštiť handričkou.

Na drevený nábytok s olejovaným povrchom existujú špecializované čistiace prostriedky. Je nutné ich používať na pravidelnej báze. Olej nanesiete suchou handričkou a necháte vsiaknuť do dreva 30 minúť až hodinu. Prebytočný olej zotrite.

AKO-SA-STARAT-O-NABYTOK-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Aj nábytok s olejovaným povrchom má svoje pravidlá.
 

Základné pravidlá pri starostlivosti o akýkoľvek nábytok:

- 1. Pravidelne odstraňujte prach a drobné nečistoty z nábytku:
Je potrebné odstraňovať ich šetrne, a to handričkou s jemnými vláknami a len za použitia čistej vody, prípadne saponátu. Iné chemické látky by mohli na nábytok pôsobiť veľmi agresívne a poškodiť povrchový lak či hrany. Sklené vitríny môžete čistiť prostriedkami určenými na umývanie okien, no bez alkoholu.

AKO-SA-STARAT-O-NABYTOK-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 5: Mydlovou vodou a jemnou bavlnenou handričkou nikdy nič nepokazíte

- 2. Nábytok musí ostať v suchu:
Pri bežnom umývaní, ale aj rozličných nehodách, kedy sa nábytok dostáva do kontaktu s vodou, treba myslieť na to, že by mal ostať neustále suchý. Väčšina nábytku sa totiž vyrába z drevotriesky, ktorá má tendenciu vodu nasávať, a tak zväčšovať svoj objem. Ak dôjde k dlhšiemu pôsobeniu vody na nábytok, začne sa z neho postupne oddeľovať povrchová lišta a vy ho tak budete musieť skôr či neskôr vymeniť za nový.

- 3. Postarajte sa aj o kovanie nábytku:
Kovanie nábytku na prvý pohľad nevidno, a preto mu väčšina ľudí nevenuje pozornosť. No ale aj o kovanie sa treba starať. Dajte si záležať, aby sa v ňom nehromadili nečistoty, a to najmä v rozličných posuvných a výsuvných systémoch. Stačí z času na čas povysávať.

- 4. Nezabúdajte na starostlivosť o tkaniny:
Čalúnený nábytok pravidelne vysávajte. Prípadné škvrny z poťahových tkanín odstraňujte mäkkou špongiou s minimálnym použitím chemických prostriedkov, ktoré by mohli spôsobiť zmenu farby tkaniny. Nikdy na tento účel nepoužívajte horúcu vodu ani vodnú paru. Ak máte sedačku z prírodnej alebo umelej kože, starostlivosť o ňu je ešte náročnejšia ako o tú čalúnenú. Kožu nikdy nevysávajte, ale prach z nej utierajte jemnou navlhčenou handričkou bez použitia čistiacich prostriedkov raz týždenne. Môžete tiež aplikovať špeciálne prípravky na ošetrenie kože. Žiaľ, odstraňovanie väčších škvŕn patrí už do rúk profesionálov.

AKO-SA-STARAT-O-NABYTOK-BLOG-NABBI-6.jpg
Obr. 6: Nezabúdajte ani na tkaniny, ktoré sú súčasťou vášho interiéru rovnako ako nábytok. Občas ich povysávajte a vytepujte.

- 5. Nábytok nadmerne nezaťažujte:
Pamätajte na to, že každý kus nábytku má svoju nosnosť, ktorej presiahnutie môže nábytok poškodiť. Aj preto ho zbytočne nepreťažuje a v prípade potreby väčších úložných priestorov si k súčasnému zariadeniu dokúpte nové.