DOMOVBlog
Starostlivosť a údržba

Ako sa starať o nábytok v kúpeľni

Každý typ nábytku si vyžaduje svoju zvláštnu starostlivosť. Inak tomu nie je ani pri kúpeľňovom nábytku. Tu by som o starostlivosť a údržbu dbala možno o čosi viac. Keďže v tejto časti domu prichádza nábytok do kontaktu s vodou niekoľkokrát denne, vyžaduje našu pozornosť oveľa viac, ako nábytok v inej časti domu. Kúpeľňa je miestnosť, ktorú niekoľkokrát denne použije každý člen rodiny. Preto je základná údržba nevyhnutná. Poďme si priblížiť, ako by taká údržba mala vyzerať.

AKO-SA-STARAT-O-NABYTOK-V-KUPELNI-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Čistota vašej kúpeľne je viac než dôležitá a netreba ju podceňovať.
 

Priamy kontakt s vodou

Kúpeľňa, ako priestor vystavený zvýšenej vlhkosti a kolísaniu teplôt, môže zadržiavať vodu a tým drevo napučí, alebo inak zhodnotí. Stojaca voda je vždy nebezpečná predovšetkým pre drevený nábytok. Či už masívny nábytok alebo drevotrieska, v okolí umývadla by malo byť vždy sucho, v opačnom prípade je nábytok pri umývadle vystavený riziku fyzikálnych zmien. Preto aj keď je kúpeľňový nábytok prispôsobený vlhkému prostrediu kúpeľní, neznamená to, že je vodeodolný. Jedná sa predsa len o drevo, takže sa to od neho ani nemôže čakať, však? Vždy, keď nábytok postriekate vodou z vane alebo zo sprchy, vždy ho čo najskôr utrite suchou utierkou. Ak vám zatečie voda do skrinky, osušte ju. Ak zistíte, že po nábytku voda steká, či už kvôli blízkosti sprchovacieho kúta alebo vane, je nutné usporiadanie kúpeľne zmeniť. Ak sa skrinky a dosky dostávajú opakovane do styku s vodou, ich vzhľad to môže nenávratne poškodiť!

AKO-SA-STARAT-O-NABYTOK-V-KUPELNI-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Drevený či drevotrieskový nábytok treba po styku s vodou neodkladne utrieť.

Prevencia je dôležitá! Preto ak ešte len kúpeľňový nábytok vyberáte, máme pre vás dobrú radu – nešetrite na kvalitných materiáloch a precíznom vyhotovení skriniek. Ak nábytok do seba pasuje presne ako má, nevznikajú škáry, v ktorých sa usádza prach a kam zateká voda. Tiež pravidelne kontrolujte, či sú jednotlivé predmety správne namontované a usadené – napríklad nesprávne usadený sifón s pretekajúcou vodou môže napáchať veľa škody. Veľmi dôležité je aj usporiadanie nábytku vzhľadom na priamy kontakt s vodou. Ak je napríklad vaňa umiestnená bezprostredne vedľa umývadlovej skrinky, je ideálne priamy kontakt s vodou zo sprchovej hlavice ochrániť sklenenou zástenou. Ak plánujete vo vašej novej kúpeľni požiť umývadlá na dosku, vaša skrinka bude oveľa viac náchylnejšia na vodu. Predovšetkým jej horná doska. Preto sa odporúča hornú dosku skrinky nahradiť doskou z umelého kameňa, ktorá je odolná a bude chrániť vašu skrinku pod umývadlo.

AKO-SA-STARAT-O-NABYTOK-V-KUPELNI-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Hornú dosku skrinky pod umývadlom je vhodné nahradiť odolnejšou doskou z prírodného alebo umelého kameňa. Predídete tak odutiu skrinky vplyvom vody.

Zvýšenú vlhkosť môžete znížiť vetraním. V pare kúpeľňový nábytok vlhne a permanentná vlhkosť mu veľmi škodí. Po každom kúpaní a sprchovaní teda celú miestnosť dôkladne vyvetrajte. Pokiaľ vaša kúpeľňa nemá okno, riešením pre odvetrávanie priestoru je ventilátor. Pri výbere ventilátora dbajte na vysoký výkon a tichú prevádzku.

AKO-SA-STARAT-O-NABYTOK-V-KUPELNI-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: V kúpeľni je po každom sprchovaní zvýšená vlhkosť, ktorej dôsledkom sú zrazené kvapky vody, ktoré môžu poškodiť nábytok. Preto je pravidelné vetranie dôležité! Po sprchovaní otvorte a vyvetrajte aj sprchový kút. Predídete tak tvorbe plesní.
 

Čistenie kúpeľňového nábytku

Ak máte doma deti či domácich miláčikov vaša kúpeľňa môže občas vyzerať ako po boji. Ako ju však bezpečne upratať? Agresívne prostriedky s obsahom alkoholu alebo abrazívne prostriedky, nechajte bokom! Môžu poškodiť povrch vášho nábytku. Na bežné nečistoty využite napr. jemnú tkaninu a mydlovú vodu. U lesklých povrchov môžete použiť ešte leštičku. Nakoniec nábytok vždy dôkladne vysušte.

Nábytkové časti zariadenia kúpeľne treba čistiť veľmi opatrne. Vyvarujte sa chemikáliám, často sa totiž stáva, že pri čistení keramických plôch, kohútikov a batérií otrieme chemickým prostriedkom rovno aj nábytok. Ale či už sa jedná o sklo, plast alebo drevo, vždy je potrebné dodržovať odporúčanie výrobcu. Ak je znečistenie silnejšie, zvoľte ekologicky šetrné výrobky. Obvykle sú totiž šetrné nielen k prírode, ale tiež k nábytku. Škvrny po zubnej paste alebo kozmetických prípravkoch vyčistite neodkladne, predídete tým najmä znehodnoteniu nábytku s tmavším povrchom.

Sanitárnu keramiku stačí pretrieť handričkou namočenou v čistej vode. Stopy po vode, zvyšky po mastnote alebo mydle možno ľahko odstrániť čistiacim prostriedkom určeným do kúpeľní. Umožňuje aj rýchle a jednoduché odstraňovanie vápenatých usadenín. Ďalšou možnosťou je odstraňovač vodného kameňa zo špecializovaného obchodu, ktorý možno aplikovať podľa odporúčaní výrobcu. Pri väčšom znečistení odporúčame neabrazívny tekutý alebo krémový kúpeľňový čistiaci prostriedok, ktorý nanesiete mäkkou špongiou nezanechávajúcou škrabance.

AKO-SA-STARAT-O-NABYTOK-V-KUPELNI-BLOG-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Každá časť nábytku si zaslúži individuálnu starostlivosť.

Sklenené zásteny a zrkadlá si vyžadujú zvláštnu pozornosť. Ak chcete, aby boli sklenené steny sprchového kúta číre, je potrebné vyutierať ich po každom sprchovaní, tak ako obkladačky v priestore sprchy. Vďaka rýchlemu pretretiu stien a obkladačiek budete mať pri dôkladnejšom upratovaní menej práce.

AKO-SA-STARAT-O-NABYTOK-V-KUPELNI-BLOG-NABBI-6.jpg
Obr. 6: Sklenené zásteny sprchy či vane sú azda najviac postihnuté kvapkami vody a môžu časom trpieť vplyvom vodného kameňa. Preto tu je častejšia údržba viac než dôležitá.

TIP: Pri pravidelnej údržbe dbajte o dôkladné vyčistenie, vysušenie a vydezinfikovanie všetkých kútov, predovšetkým na vani a umývadle. Práve tu vznikajú podmienky vhodné pre tvorbu plesní, a preto im musíme neodkladne zabrániť k ich tvorbe.