DOMOVBlog
Starostlivosť a údržba

Ako sa starať o nábytok z masívu

Kvalitný drevený nábytok je vždy správna voľba. Pri vhodnej starostlivosti vám vydrží mimoriadne dlho a zároveň je štýlovým dizajnovým kúskom vo vašej domácnosti. Masívne postele, kuchynské stoly či iný drevený nábytok sa hodia napríklad do interiérov v severskom štýle, do tradične, ale aj moderne minimalisticky ladených interiérov. O nábytok z masívu sa však treba starať oveľa viac.

Pri umiestnení, údržbe a starostlivosti o masívny drevený nábytok je potrebné dodržať určité zásady.

AKO-SA-STARAT-O-NABYTOK-Z-MASIVU-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Časti nábytku z masívneho dreva sú v moderných interiéroch používané čoraz častejšie.
 

Správna vlhkosť je dôležitá

Keďže je drevo prírodný materiál, jeho vlastnosti sa menia v závislosti od vlhkosti a teploty vzduchu v miestnosti. Veľké zmeny teploty a vlhkosti majú vplyv na štruktúru dreva, a preto by sme sa im mali vyhýbať. Príliš veľká vlhkosť môže spôsobiť napučanie nábytku a naopak príliš suchý vzduch môže mať za následok popraskanie dreva. Ideálna klíma pre drevený nábytok je okolo 20 °C s vlhkosťou vzduchu okolo 40 – 60 %. Drevu nerobí dobre priame slnko, umiestnenie v blízkosti vykurovacích zariadení a ukladanie mokrých predmetov na drevený povrch. Dobrou radou je pravidelné vetranie a mierny prievan v miestnosti. Pri letných horúčavách netreba zabudnúť na zvlhčovače vzduchu. Zároveň platí, že by ste sa mali vyhýbať umiestňovaniu nábytku z masívu do miestnosti, v ktorej sa často kúri podlahovým kúrením, pretože sa vzduch nadmerne vysušuje. Skvelým pomocníkom na meranie vlhkosti v miestnosti je vlhkomer.

AKO-SA-STARAT-O-NABYTOK-Z-MASIVU-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: O nábytok z masívneho dreva, sa treba náležite starať. Odmení sa vám svojou krásou celé desaťročia ba až generácie.

AKO-SA-STARAT-O-NABYTOK-Z-MASIVU-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Nevhodná vlhkosť interiéru môže trvalo poškodiť váš nábytok.
 

Voda – nepriateľ číslo jedna

Drevený nábytok je citlivý na vlhkosť, dvojnásobne to platí pri ukladaní vlhkých či mokrých predmetov na jeho povrch, čomu by ste mali v maximálnej možnej miere vyvarovať. V prípade vyliatia väčšieho či menšieho množstva tekutiny na drevený nábytok, neváhajte ani sekundu a okamžite tekutinu utrite do sucha mäkkou handričkou. Ideálne je vopred odsať tekutinu papierovou utierkou, aby sme predišli rozotieraniu veľkého množstva tekutiny po drevenej ploche.

AKO-SA-STARAT-O-NABYTOK-Z-MASIVU-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Voda je najväčší nepriateľ dreva. Keďže drevo je nasiakavý materiál, vyvarujte sa ich priamemu kontaktu.
 

Priame slnečné slnko a tepelný zdroj, môžu byť problém

Umiestnenie nábytku tiež podstatnou mierou vplýva na jeho životnosť. Preto sa odporúča nábytok neumiestňovať tesne pri vykurovacích telesách a nevystavovať priamemu slnečnému žiareniu. Ideálna vzdialenosť je minimálne 2 metre od zdroja tepla. Čo sa týka slnečného žiarenia, pôsobenie slnka nie je viditeľné okamžite a často sa prejaví až po mnohých rokoch, no napriek tomu mu môžete poľahky predísť používaním vhodných kozmetických prostriedkov.

AKO-SA-STARAT-O-NABYTOK-Z-MASIVU-BLOG-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Priamemu slnečnému kontaktu sa radšej vyvarujte, no ak to nie je možné, zvoľte vhodné preventívne ošetrenie proti vyblednutiu.
 

Pravidelná údržba nábytku

Podľa ošetrenia povrchu nábytku zvolíme vhodnú formu starostlivosti. Či už ide o lakovaný, olejovaný alebo voskovaný nábytok, celkom určite vám postačí suchá alebo mierne vlhká handrička. Agresívne čistiace prostriedky ani mokrá handrička nie sú v žiadnom prípade vhodné.

AKO-SA-STARAT-O-NABYTOK-Z-MASIVU-BLOG-NABBI-6.jpg
Obr. 6: Aby váš nábytok ostal dlhodobo krásny, žiarivý a plný života, doprajte mu dostatočnú opateru.

Nábytok ošetrený lakom čistite suchou alebo jemne vlhkou handričkou, ktorá nepúšťa chĺpky a je vyrobená z bavlny. Používať môžete aj čistiace prostriedky určené na lakované drevo. Vyhýbajte sa abrazívnym prostriedkom, aby ste si zbytočne nevytvorili ďalší problém a to škrabancom.

Olejovaný nábytok má hodvábny povrch a zvýraznenú originálnu štruktúru dreva. Na bežnú starostlivosť vám úplne postačí suchá bavlnená handrička. Kvôli sviežemu prírodnému vzhľadu sa odporúča približne každé tri mesiace naniesť handričkou ľanový olej alebo vosk.

Voskovaný nábytok je oveľa citlivejší na teplotu. Na údržbu používame iba suchú handričku a na obnovenie lesku môžete zvoliť renovačné prostriedky z vosku. Ako aj v ostatných prípadoch, ani tu nepoužívame agresívne prípravky a rozpúšťadlá.

AKO-SA-STARAT-O-NABYTOK-Z-MASIVU-BLOG-NABBI-7.jpg
Obr. 7: Na nábytok použite vždy ošetrujúci prostriedok v závislosti od typu povrchovej úpravy.
 

Škrabanec? Žiaden problém!

Ak ste našli malý škrabanec nebojte sa, máme pre Vás radu. Stačí Vám obyčajná dužina z orecha (vlašského, píniového alebo para). Pretrite škrabanec a pomocou oleja z orecha zvládnete ľahko zamaskovať aj malý škrabanec. Pri väčšom množstve škrabancov, alebo ak sú hlbšie, skúste siahnuť po vosku určenom na opravu nábytku. Vyrábajú sa v rôznych farbách a odtieňoch, takže pokúste sa vybrať tú najvhodnejšiu. Škrabance vyplňte voskom, následne ich nechajte zaschnúť a pretrite mäkkou handričkou.

AKO-SA-STARAT-O-NABYTOK-Z-MASIVU-BLOG-NABBI-8.jpg
Obr. 8: Poškriabaný nábytok možno ľahko opraviť pomocou dužiny z orecha.

Ak budete dôslední, v starostlivosti o váš nábytok, a budete dodržiavať hore uvedené zásady, váš nábytok sa vám odvďačí krásnym vzhľadom celé desaťročia, ba až generácie. Nie nadarmo sa nábytku z masívneho dreva hovorí i viacgeneračný nábytok.