Domáca kancelária sa stáva stále viac obľúbenou súčasťou viacerých domácností, a to nielen z dôvodu narastajúceho trendu práce z domu, tzv. home office. Svoje vyhradené miesto oceníte aj pri štúdiu, ktorému to dokonca môže efektívne prospieť.

Tipov na zariadenie tradičnej kancelárie je mnoho, my sa však v tomto článku zameriame na to, ako vašu domácnosť využiť naplno a zvýšiť vašu produktivitu. Čítajte ďalej.
 

Výber miesta

Samozrejme, rátame aj s tým, že nikto nemá vo svojej domácnosti úplne neobmedzené možnosti a práve tie môžu byť limitované už samotnou stavbou a interiérom. Aj preto vám prinášame týchto niekoľko tipov, ako zo svojej domácej kancelárie vyťažiť maximum v rámci svojich možností.

Nech už sa rozhodnete pre stôl v rohu spálne alebo obývacej miestnosti, samostatnú izbu, či efektívne využitie priestoru pod schodiskom, berte ohľad na tieto faktory okolia:

  • Svetlo
  • Hluk
  • Poloha v interiéri
  • Veľkosť
     

Prirodzené osvetlenie

Dostatočný zdroj prirodzeného svetla nám pomáha udržiavať bdelú pozornosť a predchádza nadbytočnému namáhaniu a únave očí. Priaznivo tak vplýva aj na našu celkovú produktivitu. Aj keď už niektoré moderné displeje celkom úspešne odolávajú priamemu svetlu tak, aby ste na nich stále videli, čo robíte, skúste sa vyhnúť priamemu dopadu svetla a jeho odrazom.

ako-si-zariadit-kancelarsky-kutik-nabbi-1.jpg
 

Hlučnosť prostredia

Blízkosť okna nás môže vábiť najmä kvôli predchádzajúcemu bodu a aj keď je výhľad z okna niekedy naozaj pekný, môže nás rozptyľovať vizuálne alebo hlukom prichádzajúcim zvonku. Dostatočný prísun čerstvého vzduchu je dôležitý, no ak sa potrebujete naozaj sústrediť, seďte k oknu radšej bokom a overte, do akej miery zatvorené okno odstráni prípadné zvuky.
 

Prístupnosť a umiestnenie v priestore

Najmä ak žijete v domácnosti viacerí, pokúste sa vyhnúť príliš frekventovaným a hlučnejším miestam. Tu máme na mysli hlavne kuchyňu a kreatívne využitie ďalších priestorov napríklad v blízkosti chodby alebo schodiska. Nemusíte sa práve zamykať v pivnici, no istá miera súkromia vašej produktivite len prospeje.
 

Veľkosť

Na veľkosti nezáleží, ale uistite sa, že máte dostatok miesta pre svoju prácu a na celkový pohyb v okolí stola. Práve podobné maličkosti ako pravidelné strkanie do steny vám môžu z dlhodobého hľadiska začať pekne liezť na nervy.
 

Zariadenie kancelárskeho kútika

Z dnešnej naozaj širokej ponuky na trhu vyskladáte každý kúsok vášho interiéru podľa svojich predstáv úplne bez problémov, no práve pri hľadaní a budovaní domáceho kancelárskeho kútika môže byť veľmi vhodné aj riešenie na mieru.

Stačí len trochu kreativity a nábytku na mieru podľa vašich individuálnych potrieb a rázom premeníte každý kút na kreatívnu kanceláriu. Máme na mysli napríklad stôl zabudovaný v stene, prípadne police a rôzne doplnky.

ako-si-zariadit-kancelarsky-kutik-nabbi-2.jpg

Množstvo miesta môžete ušetriť aj využitím samotných stien v okolí, na ktoré môžete pripevniť monitor alebo osvetlenie. Nezabudnite na usporiadanie káblov, ktoré môžete spojiť a skryť pod lišty s rovnakou farbou ako stena.
 

Výber stoličky

Ak by sme mali vybrať len jednu vec z celkového zariadenia domácej kancelárie, do ktorej sa skutočne oplatí investovať, bude ňou práve stolička. Pri práci alebo cestovaní presedíme podstatnú časť dňa, a preto by sme sa mali snažiť následky sedavého spôsobu života čo najviac minimalizovať.

Nastavenie operadiel a výšky je zvyčajne samozrejmosťou, dôležitá je voľba kvalitných a dlhotrvajúcich materiálov. Môžete tiež pouvažovať nad rôznymi alternatívnymi spôsobmi sedenia, ktoré sú lepšie pre vašu chrbticu a pri ktorých môžete polohu často aj striedať, prípadne si trochu zacvičiť.