Konečne sa oteplilo a toto ročné obdobie si jednoducho pýta, aby ste trávili viac času vonku. Nie všetci však žijú v rodinných domoch a majú záhrady, v ktorých sa môžu denne po práci slniť, no v tomto prípade to nie je žiadny problém. Existuje totiž niekoľko overených spôsobov, ako si zútulniť balkóny v paneláku a práve teraz sa na to ideme pozrieť.

AKO-ZARIADIT-BALKON-NA-LETO-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Premeniť svoj balkón, na ktorom ste doposiaľ iba sušili bielizeň, na príjemné miesto, môžete naozaj v pár jednoduchých krokoch.
 

1. Zmeňte dlažbu

Typický balkón má betónovú podlahu alebo studené dlaždice, ktoré nemajú osobnosť. Veľmi príjemne na balkóne pôsobí drevená zámková dlažba, ktorú jednoducho nainštalujete. Vyberajte si, samozrejme, exteriérovú dlažbu. Niektoré druhy sa dajú použiť aj v prenajatých bytoch, pretože sa ľahko odstránia a nelapia sa na pôvodnú podlahu. Opticky priestor balkóna rozšírite, keď dlažbu poukladáte rôznymi smermi alebo do vzorov. Ak chcete použiť klasickú dlažbu, vyberte si so vzorom.
 

2. Chráňte si súkromie

Najčastejším problémom panelákových balkónov je nedostatok súkromia. Ak váš balkón nesmeruje do ulice, máte šťastie. V každom prípade môžete prispieť k vylepšeniu intimity. Jednoduchým riešením je trstinové oplotenie alebo bambusová clona, ktorú ľahko pripevníte k zábradliu. Použite živé vysoké či popínavé rastliny, ktoré vám priestor oživia a zároveň vytvárajú príjemnú klímu. Rozvešané malé lampičky príjemnú atmosféru ešte znásobia.

AKO-ZARIADIT-BALKON-NA-LETO-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Chráňte svoje súkromie napr. vysokou zeleňou umiestenou po obvode vášho balkóna či terasy.
 

3. Zmeňte funkciu

Neberte ďalej balkón ako miesto, kde sa suší bielizeň! Spravte si z neho vašu oázu pokoja, váš relaxačný kútik. Stačí kreslo či pohodlná lavica s matracom a vankúšmi, praktický stolček z prepraviek alebo menšia truhlica, ktorá poslúži ako stolík a zároveň má aj funkciu úložného priestoru. Na stolček si uložte drevený podnos, kde budete mať všetko potrebné na čítanie a iné relaxačné aktivity. Nezabudnite na sviečky a solárne lampy.

AKO-ZARIADIT-BALKON-NA-LETO-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Balkón nemusí slúžiť len na sušenie bielizne. Premeňte ho na miesto, kde budete tráviť veľa času, najmä v lete.
 

4. Využite virtuálny priestor

V prípade menšieho balkóna myslite na steny. Práve tu sa nachádza priestor, kde môžete mať vertikálnu záhradku s bylinkami alebo policu na knihy.

AKO-ZARIADIT-BALKON-NA-LETO-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Snažte sa umiestniť stojany na kvety vertikálnym smerom a využite tak efektívne priestor balkóna.
 

5. Vhodné sedenie a drobný nábytok

Na oddych potrebujete príjemné a pohodlné sedenie. Na výber máte množstvo typov sedenia od pohoviek, stoličiek po kreslá z paliet. Zaujímavou alternatívou, ktorá šetrí priestor, sú závesné hojdacie vaky. Pohovka zaberie najmenej miesta, ak ju umiestnite pozdĺž bočných strán. Pri výbere nábytku na balkón myslite na to, že nepotrebujete veľký stolík. Na notebook alebo pohár vína postačí aj malý okrúhly stôl. Ušetríte ešte viac miesta, ak si zadovážite stolík, ktorý sa namontuje na stenu a vyklápa sa len v prípade potreby.

AKO-ZARIADIT-BALKON-NA-LETO-BLOG-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Jednoduché kreslo a menší stolík, to je niečo, čo sa hodí pre menšie balkóny. Dekorácie urobia najväčšiu prácu v tomto prípade.

Samozrejme ak to priestor dovoľuje, čo platí skôr u terás ako balkónov, môžete zvoliť aj pohodlné rohové sedenie pre viac osôb.

AKO-ZARIADIT-BALKON-NA-LETO-BLOG-NABBI-6.jpg
Obr. 6: Väčšie balkóny si môžu dovoliť sedenie pre viac osôb.

Ak máte menší balkón a chcete si na ňom posedieť, nemusíte si lámať hlavu nad nábytkom, ktorý by sa vám tam zmestil. Pohodlný puf, taburetka alebo hrubší vankúš dokážu poslúžiť rovnako dobre.

AKO-ZARIADIT-BALKON-NA-LETO-BLOG-NABBI-7.jpg
AKO-ZARIADIT-BALKON-NA-LETO-BLOG-NABBI-8.jpg
Obr. 7: Pohodlné pufy určené do exteriéru ľahko splnia funkciu sedenia a pôsobia štýlovo!
 

Tipy pre Vás

Pohodlné kreslo si vytvoríte jednoducho. Stačí základ zo starého nábytku alebo prepraviek, ktoré kvôli lepšiemu využitiu priestoru umiestnite na jeden kraj balkóna. Tak, aby kopíroval kratšiu stenu ideálne po celej dĺžke. Čalúnenie urobíte zo staršieho matraca alebo paplóna. Ako opierka poslúžia menšie vankúše, ktoré majú tiež estetickú hodnotu.

AKO-ZARIADIT-BALKON-NA-LETO-BLOG-NABBI-9.jpg
Obr. 8: V dnešnom svete recyklácie sa z paliet dajú vyrobiť úžasné prvky, a navyše môžete do aktivity zapojiť celú rodinu.

Ak máte k nejakému kúsku starého nábytku citový vzťah, reštaurujte ho. Balkón spríjemnite kúskami v obľúbenom štýle. Nebojte sa použiť ani bavlnený koberec, ktorý sa dá prať. Módnym trendom je tiež nábytok z betónu. Stačí malý stolček.
 

6. Štýlu a farebnosti sa medze nekladú

Keď sa spojí funkčnosť a jednoduchosť, vznikne minimalizmus, ktorý k nám prišiel zo severských krajín. Moderný minimalistický dizajn ľahko docielite aj na balkóne. Vyberajte nábytok v jednoduchom štýle bez zbytočných dekorácií. Vhodné sú police v geometrických tvaroch, prípadne stolík v čistých líniách. Pravým opakom minimalizmu sú balkóny plné farieb a roztomilých doplnkov. Žiarivé odtiene rozjasnia aj zamračený deň a vy budete mať po príchode na balkón vždy lepšiu náladu. Základom je pohodlné sedenie, množstvo vankúšov a farebných kvetov. Dbajte však o farebný súlad, všetkého veľa škodí, to platí aj pri farbách.

AKO-ZARIADIT-BALKON-NA-LETO-BLOG-NABBI-10.jpg
Obr. 9: Hravý balkón plný farieb vyčarí tú pravú atmosféru domova.
 

7. Svetielka, svetielka, svetielka

Navodiť pohodovú atmosféru po zotmení si môžete aj pomocou exteriérovej svetelnej reťaze. Reťaze zoženiete aj na solárny pohon, takže počas dňa sa vám na slniečku krásne nabijú a večer si môžete vychutnať príjemnú romantickú atmosféru v pohodlí vášho balkóna či terasy. Nezabúdajte ani na doplnky ako svietniky a podobne. Vyberajte však tie ťažšie modely, kvôli prípadnému vetru.

AKO-ZARIADIT-BALKON-NA-LETO-BLOG-NABBI-11.jpg
Obr. 10: Svetelné reťaze vyčaria romantiku priamo u vás na balkóne.
 

8. Nezabúdajte na zeleň

Balkón je perfektným miestom na pestovanie kvetov. Aby sa ich však vošlo viac, je ideálne zadovážiť si viacúrovňový policový systém. Na trhu ich existuje nepreberné množstvo, takže si poľahky vyberiete ten svoj. Mnoho firiem predáva kolekcie záhradného nábytku, vďaka čomu si môžete zaobstarať police, stoličky i stôl v jednom štýle. Z praktického hľadiska je dôležité sledovať pevnosť a nosnosť konštrukcie a odolnosť proti poveternostným podmienkam.

AKO-ZARIADIT-BALKON-NA-LETO-BLOG-NABBI-12.jpg
Obr. 11: Zeleň v akejkoľvek forme na balkón jednoducho patrí!