Záhrada je bezpochyby miestom odpočinku a relaxu. Obklopení tichom a zeleňou nasávame energiu a oddychujeme pri knihe alebo s priateľmi. Toto je tá pravá idylka. A ešte lepšie si ju môžete vychutnať práve v hojdacej sieti či hamaku! Komfortnejšie miesto vo vašej záhrade už nájdete len ťažko. Hojdacia sieť sa stane obľúbenou súčasťou vašich večierkov. Či už zavesená medzi stromami, či na konštrukcii, vždy so skvelým pohodlím a výhľadom. Závesné siete sa v poslednej dobe stali u nás veľmi trendy nie len v záhradách, ale aj na terasách, v zimných záhradách, detských izbách, spálňach či v obývačkách. Hojdanie v sieti či sedačke pôsobí blahodarne na našu psychiku. Rovnako príjemne a uvoľňujúco pôsobí aj na bábätká a malé deti.

AKO-VYBRAT-HAMAK-HOJDACIU-SIET-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Nie je nič lepšie ako príjemný chládok, letný vánok, či dobrá kniha, a to všetko v pohodlí vašej hojdacej siete.
 

Ako si vybrať hojdaciu sieť?

Každý typ hojdacej siete má iné úžitkové vlastnosti a preto je potrebné si vybrať ten správny pre vás, aby ste s výberom boli maximálne spokojní. Pri výbere potrebujete zvážiť predovšetkým účel, na aký si hojdaciu sieť plánujete zaobstarať. Načo chcete hojdaciu sieť využívať, kde ju budete používať a ako často? Toto sú základné otázky, ktoré pred kúpou siete treba zvážiť. Pomôžu vám totižto rozhodnúť sa o materiáli, veľkosti, štruktúre látky či upevňovacej tyči. Miesto použitia hojdacej siete je veľmi dôležitým kritériom. Veľkosť siete je skôr jedno z tých jednoduchších rozhodnutí nakoľko sa držíte faktov - kto sieť bude v budúcnosti využívať. Či sieť bude slúžiť ako:

  1. Zábava pre celú rodinu / 2x dospelý + 2x dieťa / - potrebné vybrať sieť do nosnosti 200 kg
  2. Romantika pre dvoch dospelých - potrebné vyberať sieť do nosnosti 160 kg
  3. Relax pre jedinca - potrebné vybrať sieť do nosnosti 120 kg
  4. Zábava pre dieťa - sieť do nosnosti 80 kg
  5. Uspávanie pre batoľa - sieť do nosnosti 20 kg

Dané varianty sa líšia hlavne dĺžkou siete, šírkou siete, hustotou/množstvom závesných lán a teda nosnosťou celej siete. V podstate ak si zaobstaráte hojdaciu sieť pre dvoch dospelých, bude vhodná a zároveň komfortnejšia aj pre jedného dospelého plus dieťa a pod.

AKO-VYBRAT-HAMAK-HOJDACIU-SIET-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Sieť pre viac osôb má vždy väčšiu plochu a predovšetkým nosnosť...

AKO-VYBRAT-HAMAK-HOJDACIU-SIET-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Zaujímavým riešením sú aj hojdacie siete pre bábätká.
 

Aký materiál vybrať?

Hojdacie siete sa vyrábajú predovšetkým z bavlny ale aj zo špeciálnych materiálov - záleží od odolnosti. Tieto špeciálne materiály navrhované priamo pre hojdacie siete a sú to najlepšie čo môžete mať. Rovnako komfort a pocit ktorý poskytujú je takmer identický s bavlnou. Využívajú sa najmä pri sieťach umiestnených v poveternostných podmienkach, teda lepšie odolávajú slnku, dažďu a podobne. V interiéri, či na krytej terase postačí aj hojdacia sieť z klasickej bavlny.

AKO-VYBRAT-HAMAK-HOJDACIU-SIET-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Interiérové siete sa vyrábajú z bio bavlny či klasickej bavlny vzhľadom na to, že nemusia odolávať žiadnym poveternostným vplyvom ako je dážď či ÚV lúče.
 

Aký typ upevnenia vybrať?

Tu je potrebné sa zamyslieť, či by ste chceli viac hojdaciu sieť s tyčou alebo bez tyče. Vlastnosťou klasickej siete bez tyče je to, že Vás pri pozdĺžnom ležaní celá obalí. Pre niekoho to môže byť rušivý element a môže mu to pri relaxe prekážať. Vtedy je vhodnejšia sieť s upevňovacími tyčami. Ich výhodou je väčšia plocha na ležanie a vyšší komfort. Nevýhodou je však väčšia vratkosť siete. Ťažšie sa do nej nastupuje, ťažšie vystupuje a je labilnejšia pri pohyboch. Zavesenie siete s tyčou je iné, ako pri klasickej sieti. Čím viac je sieť s tyčou napätá, tým je vyšší komfort ležania. Budete potrebovať pre ňu trochu viac miesta. Napríklad hojdacia sieť s tyčou dĺžky 4 m, musí byť zavesená vo výške 1 m. V prípade, že sieť je kratšia, musí byť aj výška kotvenia menšia.

AKO-VYBRAT-HAMAK-HOJDACIU-SIET-BLOG-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Hojdacia sieť s tyčou.

AKO-VYBRAT-HAMAK-HOJDACIU-SIET-BLOG-NABBI-6.jpg
Obr. 6: Hojdacia sieť bez tyče.
 

Hojdacia sieť a hamaka?

Hamaka je síce pôvodný názov pre hojdaciu sieť, no slovo hamaka nemá s hojdacou sieťou príliš veľa spoločného... Delenie hamakov je podobné ako pri hojdacích sieťach - interiérové hamaky, záhradné hamaky a špecifické sú hamaky do prírody, ktoré odvážnejším cestovateľom slúžia ako miesto na prespatie. Hamaky sú cenovo dostupné, môže si ich dovoliť takmer každý. Ponúkajú pohodlie a komfort pri ležaní, sú dostatočne priestranné a plne priedušné. Hamaka je naviac veľmi skladná a jej upevnenie je ľahké a rýchle. V čom je teda hlavný rozdiel medzi turistickou hamakou a hojdacou sieťou do záhrady? Zásadný rozdiel je vo výške ťažiska, v systéme zavesenia a v použitom materiáli. Hamaky do prírody sú pre bezpečný a komfortný spánok v prírode vyrobená zo syntetických materiálov. Tieto materiály sú pevné, ľahké a odolné. Kotviaci systém cestovnej hamaky používa centrálny tunel na oboch koncoch, cez ktorý je prevlečené nosné lano. Tým sa hmotnosť človeka rozloží ideálne a ani pri častom nastupovaní/vystupovaní nehrozí žiadne poškodenie. Cestovné hamaky majú často i možnosť dokúpenia moskytiéry na ochranu pred hmyzom, čo je v teréne niekedy mimoriadne dôležitý faktor. Interiérové hamaky sú perfektným doplnkom pre kreatívne interiéry a poskytujú každodenný odpočinok či neobmedzenú zábavu tých najmenších. Sú ideálne na popoludňajší oddych, čítanie a pod. Záhradným typom nevadí ani celoročný pobyt na záhrade, preto sú vyrobené prevažne z materiálov odolných voči ÚV žiareniu či vode. Tým pádom neblednú a voda ani vlhko ich nepoškodzujú

AKO-VYBRAT-HAMAK-HOJDACIU-SIET-BLOG-NABBI-7.jpg
Obr. 7: Hamaka je obľúbenou alternatívou stanu pre mladých a odvážnych cestovateľov.

AKO-VYBRAT-HAMAK-HOJDACIU-SIET-BLOG-NABBI-8.jpg
Obr. 8: Výhodou hamaky je jej stabilnosť a možnosť rýchleho upevnenia - to zabezpečuje bezpečný a kvalitný spánok užívateľa na cestách.
 

Kam hojdaciu sieť umiestniť?

Hojdacie siete sa dajú, ako sme už spomínali, využiť vonku ale i vo vnútri. Siete možno zavesiť medzi stenami, v podkroví s nosníkmi, na terase, na balkóne, v zimnej záhrade, v prírode medzi dva stromy a tiež na prenosnom kovovom či drevenom stojane na siete.

AKO-VYBRAT-HAMAK-HOJDACIU-SIET-BLOG-NABBI-9.jpg
Obr. 9: Zaujímavé je kotvenie o horné drevené trámy.

AKO-VYBRAT-ZAHRADNE-LEHATKOA-RELAXOVAT-V-ZAHRADE-10.jpg
Obr. 10: Na kotvenie hojdacieho kresla je potrebný iba jeden kotviaci bod... Pôsobí pekne na pohľad no neposkytuje však taký komfort ako hojdacie siete či hamaky.

AKO-VYBRAT-HAMAK-HOJDACIU-SIET-BLOG-NABBI-11.jpg
Obr. 11: Ak máte dostatok miesta na umiestnenie siete v interiéry, väčšinou sa kotví do obvodových stien pomocou kotviacich tyčí. V tomto prípade treba zvážiť typ a nosnosť kotviacej tyče.
 

Zdroj fotografií: pinterest.com