Viacerí z nás si už svoj život bez záhradnej hojdačky nevedia predstaviť. Prísť domov z práce, prezliecť sa do pohodlného oblečenia a vychutnať si svoju obľúbenú knihu či kávičku na priestrannej pohodlnej hojdačke. Čo viac si priať priatelia? Záhradná hojdačka je často súčasťou záhrad pri rodinných domoch, kde plní úlohu ako estetickú, tak aj tú funkčnú.

Prečo práve hojdačka? Záhradná hojdačka je skutočne komfortným typom sedenia. Nehovoriac o tom, že samotné hojdanie pôsobí naozaj upokojujúco a uvoľňujúco. Hojdačky ako také zbožňujú deti i dospelí. V neposlednom rade, ak je dobre zvolený výber materiálov, tvar či veľkosť, slúžia ako perfektný dizajnový doplnok. Výber je obrovský. Kovová, drevená, malá veľká, prútená, moderná, klasická... Ako teda vybrať tú správnu?

AKO-VYBRAT-HOJDACKU-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Drevná klasika sa hodí do každej záhrady a svojim prírodným vzhľadom skvelo dopĺňa okolie. Pozor však na údržbu, ktorá je náročnejšia najmä v nekrytých podmienkach.
 

Ako postupovať pri výbere záhradnej hojdačky

Rozhodujúcich kritérií je však viacero. Najzákladnejším je azda samotná veľkosť a nosnosť hojdačky a v neposlednom rade aj dizajn. Treba si uvedomiť najmä počet osôb, ktoré si na ňu môžu sadnúť bez toho, aby sa poškodila. Preťažovanie záhradnej hojdačky sa nevypláca. Konštrukcia je stavaná na určitú hmotnosť a tú je nutné dodržať. Na výber máte viaceré materiály a rôzne spoje, ktoré zvládnu väčšie či menšie zaťaženie. Práve nosnosť je parametrom, ktorý určuje cenu a o hojdačke hovorí, nakoľko je robustná. Rozdiel v nosnosti môže byť aj cez 150 kilogramov, preto tento parameter pozorne sledujte. Ďalším dôležitým kritériom je stabilita. Poriadna záhradná hojdačka musí byť predovšetkým stabilná, s pevnými spojmi a z kvalitných materiálov. Spravidla platí, že vyššia cena zaručuje lepšiu kvalitu, a teda aj dlhšiu životnosť.

Stručne povedané dávajte si pozor prevažne na:

  • nosnosť
  • počet ľudí, ktorých sa na hojdačku vojde
  • veľkosť sedadla
  • materiál, z ktorého je hojdačka vyrobená
     

Výber materiálov záhradných hojdačiek

Kovové hojdačky: Hojdačky vyrobené z kovu sú oproti dreveným lacnejšie a hodia sa k moderným novostavbám. Kovová konštrukcia nevyžaduje žiadne zložité ošetrovanie, stačí ju raz za čas utrieť od prachu a preto ich údržba je oveľa jednoduchšia. Nehodia sa však do každého exteriéru. Kov všeobecne pôsobí veľmi moderným dojmom a je ťažšie hojdačku zasadiť do záhrady tak, aby príliš nevyčnievala.

AKO-VYBRAT-HOJDACKU-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Kovové hojdačky majú väčšiu životnosť a svojim vzhľadom zapadnú skôr do moderného exteriéru. Tip pre vás: zavesenie na pergole pomocou hrubých lán zjemňuje strohosť kovového vzhľadu.

Drevené hojdačky: Drevené hojdačky sú masívnejšie, pevnejšie a majú väčšiu nosnosť oproti kovovým. Vďaka ich prírodnému vzhľadu sa ľahko zakomponujú do záhrady domu či chalupy, v klasickom ale i v modernom štýle. Nevýhodou je údržba, najmä ak sa jedná o hojdačky umiestnené pod holým nebom. Je potreba ich ošetrovať ochranným náterom, impregnáciou alebo lakom.

AKO-VYBRAT-HOJDACKU-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Zaujímavo riešená hojdačka z prírodných materiálov vytvorí na terase vášho domu príjemnú atmosféru. Tip pre vás: umiestnenie drevenej hojdačky práve na krytej terase zvýši jej životnosť.

AKO-VYBRAT-HOJDACKU-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Drevená hojdačka nemusí byť vždy len v prírodnom prevedení. Veľmi zaujímavo a ucelene môže pôsobiť aj táto čierno biela kombinácia. Tip pre vás: Nasaďte popri nosnej časti hojdačky popínavé ruže, brečtan či iné popínavé rastliny a nechajte prírodu čarovať. Výsledkom bude naozaj oáza pokoja, ktorá vám ponúkne aj príjemný chládok počas horúcich dní.

Textilné časti hojdačky: Pri výbere nezabúdajte ani na kvalitné prepracovanie a materiály textilných častí hojdačky ako sú podsedáky, či striešky. Polstrovanie musí byť impregnované, teda vodeodpudivé. Druhou podmienkou je snímateľnosť textilnej časti, aby bolo prípade nepriaznivého počasia možné tieto časti z konštrukcie zložiť. Treba sa uistiť, aby bolo v prípade potreby v budúcnosti možné dokúpiť tieto časti k hojdačke i samostatne.
 

Špecifické kategórie hojdačiek

V dnešnej dobe existuje veľa štýlov, v ktorých si ľudia zariaďujú svoje príbytky. Jedným z nich je aj boho štýl, ktorý do záhrady či na vašu terasu vháňa kus slobody, pohody a nezávislosti. Predstavujú ich hojdacie siete a nádherné tkané závesné kreslá s množstvom textilných súčastí, ak sú vankúše, lapače snov, prikrývok či kožušiniek. Tento štýl pôsobí veľmi žensky. Ocení ho najmä ženská časť rodiny, ktorej poskytuje priestor na pokoj, zrelaxovanie a načerpanie síl. Špeciálnou kategóriou sú taktiež hojdacie kreslá a siete, ktoré sa dnes tešia vysokej obľube u zákazníkov všetkých vekových kategórií.

AKO-VYBRAT-HOJDACKU-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Takýto prvok terasy pôsobí veľmi étericky a je ideálny na čítanie vašej obľúbenej knihy. Tip pre vás: použite svetielka a koberčeky...Ppriestoru dodajú romantický look.

AKO-VYBRAT-HOJDACKU-NABBI-6.jpg

AKO-VYBRAT-HOJDACKU-NABBI-7.jpg
Obr. 6: Trh ponúka závesné kreslá aj v zaujímavom modernom štýle.

Pri výbere akejkoľvek veci do vašej domácnosti rozhoduje najmä dizajn a cena, a inak to nie je ani pri výbere vašej vytúženej záhradnej hojdačky. Ak si vyberiete drevenú alebo kovovú hojdačku, treba dať na prvý dojem. Ak máte pocit, že práve táto vám zapasuje do vášho konceptu na záhrade alebo na terase, a zároveň spĺňa všetky technické parametre pre budúce užívanie, potom neváhajte. V závislosti od toho, ako hojdačka vyzerá však musíte pozerať aj na cenu. Kvalitnú a zároveň komfortnú drevenú hojdačku zoženiete v rozmedzí 200 - 300 EUR. V prípade kovovej konštrukcie sa suma kvalitných hojdačiek o niečo navýši. Kúpou lacnej kovovej hojdačky zvyšujete riziko nízkej životnosti, či úrazu. Orientovať sa cenou v tomto prípade nemusí byť ten najlepší nápad. Okrem dizajnu a farby myslite však aj na kvalitatívne znaky. Nebojte sa netradičného vzhľadu hojdačky. Na trhu je dnes naozaj obrovský výber od modrených až po klasické prevedenia.

AKO-VYBRAT-HOJDACKU-NABBI-8.jpg
Obr. 7: Hojdacie siete dnes nemusia byť už iba klasické látkove. Toto zaujímavé riešenie drevenej "siete" umiestnenej na dvoch drevených stĺpoch pôsobí veľmi netradične. Kožušinka hojdačke dodá na pohodlnosti.

AKO-VYBRAT-HOJDACKU-NABBI-9.jpg
Obr. 8: Taktiež zavesené ležadlá dnes už nie sú žiadnou raritou. Na vašu terasu či záhradu prinesú troška exotiky.
 

Zdroj fotografií: pinterest.com