DOMOVBlog
Výber nábytku a doplnkov

Ako vybrať jedálenský set do exteriéru

Pri jedálenskom stole sa schádzame s rodinou a priateľmi, spoločne sa najeme, aj si vypijeme. V letných mesiacoch sa stolovanie často presúva z interiéru do exteriéru. Jedálenský stôl plní svoju funkciu ako centrum spoločenského diania počas raňajok, obeda či večere. Preto musí byť dostatočne priestranný, kvalitne spracovaný a vhodne umiestnený.

Pri výbere máte dve možnosti. Buď zakúpiť celý set, to znamená jedálenský stôl už spolu so stoličkami, alebo stôl zvlášť a stoličky zvlášť. Druhý spôsob vám poskytne väčšiu variabilitu a viac možností kombinácie. Veľmi dôležitý faktor pri výbere je práve počet stolujúcich ľudí. Pri štvorčlennej rodine sa vždy odporúča, ak to priestor dovolí, zaobstarať stôl pre šesť osôb. Počas stolovania oceníte priestor navyše – na váš stôl sa zmestí aj váza s kvetmi alebo misa s ovocím. A v prípade, že príde na obed alebo večeru návšteva, budete ju mať kam usadiť. Pri výbere stoličiek treba dbať predovšetkým na pohodlnosť.
 

Ergonomické vlastnosti a zachovanie pohodlia

Výber stoličky: Pohodlná stolička podporuje správnu polohu tela a chrbtice pri sedení. Predídete tak nepohodliu pri dlhšom posedení a terase. Má vyššiu opierku chrbta a zaoblené hrany na sedadle, aby vás netlačilo na stehennej časti. Optimálna výška sedenia je 42 až 45 centimetrov. Ako však zistíte že správne sedíte? Jednoducho. Výška sedenia je správna ak uhol vašich kolien zoviera 90 stupňov. Komfortnejšie sú čalúnené sedadlá s opierkami. Sú však priestorovo náročnejšie a pri nekrytých terasách aj nepraktické z hľadiska údržby. Samozrejme platí, že jedálenská stolička by mala materiálovo ladiť k jedálenskému stolu. Aktuálne veľmi príjemnou a obľúbenou alternatívou sú aj lavice.

Výber jedálenského stola: Komfort stolovania zvyšuje dobrý prístup k stolu a najmä jeho vzdialenosť od steny a ostatného zariadenia. V prípade, že si neviete rady, pomôže vám toto pravidlo. Jedna osoba potrebuje na pohodlné stolovanie priestor minimálne 60 cm široký a 40 cm hlboký. Preto pri výbere stola dbajte o to, aby mala každá osoba dostatok pohodlia a priestoru. Výška stola sa pohybuje v rozmedzí od 69 do 78 cm, štandardná šírka stolovej dosky je 80 cm. Prvoradá je pri výbere stola jeho funkčnosť, ktorú určuje najmä tvar stola. Veľmi záleží od priestoru, do akého stôl umiestňujeme. Jedálenský stôl môže byť hranatý, oválny, okrúhly, ale aj atypický. Kruhový a oválny stôl je určený na umiestnenie voľne v priestore, nakoľko vyžaduje dostatok priestoru, a preto nie je príliš vhodný na malé terasy. Pre dve osoby je potrebný stôl s priemerom 75 cm, pre štyri s priemerom 90 cm. Hranatý stôl môže byť umiestnený voľne alebo v rohu terasy. Jeho rozmer by nemal byť menší ako 80 x 120 cm. Ak potrebujete pohostiť viac ľudí ako zvyčajne, zaobstarajte si stôl, ktorého pracovná doska sa dá zväčšiť rozložením, vysúvaním alebo vložením prídavnej časti.

AKO-VYBRAT-JEDALENSKY-SET-DO-EXTERIERU-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Jedálenská zostava z masívu pôsobí veľmi elegantne a skvelo prepája exteriér s interiérom v škandinávskom štýle.

AKO-VYBRAT-JEDALENSKY-SET-DO-EXTERIERU-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Do popredia sa čoraz viac dostávajú zostavy doplnené masívnym lavicovým systémom. Veľmi pekným prvkom je aj akcent vo forme kresielka za vrchom stola.
 

Materiály vhodné do exteriéru

Ďalším rozhodujúcim faktorom je materiál, keďže exteriérový nábytok by mal byť predovšetkým odolný. Či už si vyberáte nábytok na balkón, terasu, či priamo do záhrady, dôležitý faktor pri výbere je, či máte v pláne ho po sezóne odkladať, zabezpečovať špeciálnymi ochrannými návlekmi, alebo ho budete nechávať napospas počasia. Tu sa naskytuje otázka, či bude zostava umiestnená pod krytou alebo nekrytou terasou. V prípade nekrytej terasy treba zvoliť naozaj odolné materiály ako kov, umelý ratan alebo plast. Teda materiálov, ktoré sú odolné voči poveternostným podmienkam a nevyžadujú každoročnú náročnú údržbu. Treba dbať aj o snímateľné textilné časti. Možnosťou sú aj ochranné návleky. V prípade, že vás láka oku prirodzenejší variant, a to drevo, odporúčame zostavy vyrobené z exotických drevín, ktoré sú menej náročné na údržbu, pretože exotické drevo je tvrdšie a menej náchylné na vlhkosť a iné vonkajšie vplyvy. Pripravte sa však, že aj odolné drevo potrebuje väčšiu pozornosť. Treba sa oň pravidelne starať, prebrusovať a ošetrovať ho nátermi. Taktiež a odporúča aj napriek svojej odolnosti umiestniť ho pod krytý prístrešok či aspoň pergolu. Navyše berte do úvahy jeho váhu a počítajte s tým, odkladanie po sezóne je nevyhnutné. Preto treba pri výbere zohľadniť aj fakt, kde nábytok uskladníte po sezóne.

Kovový nábytok: Je veľmi trvácny á odolný no neodporúča sa umiestnenie priamo na slnko nakoľko sa konštrukcia na slnku rozpáli. Pri umiestnení v chládku príjemne chladí. Nájdete ho vo forme hliníku, ocele a nerezu. Veľmi moderný je kovový nábytok v antracitovej farbe vhodný predovšetkým prestavby v modernom štýle. Na trhu nájdete aj biely kovový nábytok v romantickom provensálskom či rustikálnom štýle.

AKO-VYBRAT-JEDALENSKY-SET-DO-EXTERIERU-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Častou kombináciou materiálov je aj kovové telo s drevenou výplňou. Ponúka možnosť reštaurovania po opotrebovaní. Kov sa jednoducho natrie a drevené laty sú nenáročné na výmenu.

Plastový nábytok: Je zo všetkých materiálov najobľúbenejší pre svoju nízku obstarávaciu cenu a pomerne vysokú životnosť. Nevyžaduje žiadne ošetrovanie či údržbu. Dnes už sú plastové nábytky vyrábané z kvalitného stálofarebného plastu. Čo sa týka dizajnu nájdeme ho v rôznych prevedeniach a farebných variantoch.

AKO-VYBRAT-JEDALENSKY-SET-DO-EXTERIERU-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Aj vonkajší nábytok vyrobený z plastu v dnešnej dobe vyzerá naozaj esteticky a je vyrobený z kvalitných stálofarebných materiálov. Jeho životnosť je tak veľmi vysoká.

Drevený nábytok: V ponuke na našom trhu je nábytok vyrobený hlavne z masívu, najčastejšie je to borovica, dub alebo smrek. Taktiež aj sety a zostavy vyrobené z exotických drevín, ktoré sú menej náročné na údržbu, pretože exotické drevo je tvrdšie a menej náchylné na vlhkosť a iné vonkajšie vplyvy. Takýto nábytok však treba umiestňovať na kryté terasy a na zimu uskladňovať. Starostlivosť oň je pravdaže oveľa náročnejšia a hmotnosť vyššia.

AKO-VYBRAT-JEDALENSKY-SET-DO-EXTERIERU-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Masívny drevený nábytok môže vyzerať aj takto, fantázii sa medze nekladú. Všetko závisí od celkového konceptu vašej terasy.

AKO-VYBRAT-JEDALENSKY-SET-DO-EXTERIERU-NABBI-6.jpg
Obr. 6: Aj kombinácia masívneho stola spolu s kreslami z prírodného ratanu pôsobí veľmi zaujímavo a štýlovo. Pozor však na stálu ochranu takejto kombinácie pred poveternostnými vplyvmi.

Nábytok u z umelého ratanu: Tento materiál sa stáva čoraz obľúbenejším. V dnešnej dobe je už veľmi pekný a prirodzený a výhodou je, že ho nájdete v rôznych farebných a štýlových variáciách, aj v kombinácii s kovom. Je nenáročný ako plast, no vystavovať ho celú zimu vonkajším vplyvom sa neodporúča.

AKO-VYBRAT-JEDALENSKY-SET-DO-EXTERIERU-NABBI-7.jpg
Obr. 7: Moderné exteriérové stoličky z umelého ratanu s kovovými nohami sú mixom vhodným do akéhokoľvek počasia.

Na čo teda pri výbere jedálenskej zostavy do záhrady, alebo na terasu dbať?

  • nábytok musí byť pohodlný, skladný a odolný voči biologickým škodcom
  • musí odolávať kombinácii slnka, vody, vetra a prachu
  • treba vyberať aj podľa dĺžky životnosti
  • konštrukcia musí zabrániť hromadeniu vody v nábytku
  • pozor na miesta spojov, ktoré môžu byť zdrojom budúcich problémov (spoje závisiace od pevnosti lepidla musia byť upevnené len lepidlom preukázateľne vhodným pre externé použitie, kovové spoje zasa musia byť opatrené prostriedkami s antikoróznym vplyvom
  • v prípade rozkladacieho nábytku si všímajte jeho dostatočnú pevnosť a odolnosť kovových spojov proti korózii - vhodnejšie sú spoje zhotovené z nehrdzavejúceho materiálu
  • na neopracovanom povrchu sa viac zhromažďuje nečistota a tým sa vytvárajú podmienky pre šírenie drevokazných húb, taktiež v špárach sa môže hromadiť voda

Tip pre vás: ak má borovicový nábytok označenie povrchovej úpravy DTP, znamená to vysoko kvalitnú ochranu záhradného nábytku vrátane vybavenia kovania, spojov, skrutiek odolných proti korózii.
 

Zdroj fotografií: pinterest.com