DOMOVBlog
Výber nábytku a doplnkov

Ako vybrať matrac a rošt

Príjemný a zdravý spánok začína výberom správneho matraca. Výber matraca či roštu nie je preto dobré podceniť, aj keď nejde o výdavok, ktorý robíte len raz za život. Vybrať si ten ideálny nie je vôbec jednoduchá záležitosť. Materiály aj technológie napredujú míľovými krokmi, takže ponuka v obchodoch je vskutku rozsiahla. Matrac by mal navyše spoľahlivo slúžiť aj desiatky rokov. Pokiaľ pri výbere šliapnete vedľa, môže to mať negatívny vplyv na oporný systém, ale aj celkové fyzické a psychické zdravie, čo je nebezpečné najmä u detí. No uznajte, čo je horšie ako zle vyspatý človek?

AKO-VYBRAT-MATRAC-A-ROST-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Zdravý spánok je dôležitý pre vaše psychické aj fyzické zdravie.
 

Správna tvrdosť matraca

Pokojný spánok zaručí ideálna tvrdosť matraca. V žiadnom prípade sa nedajte sa ovplyvniť starým matracom, na ktorý ste boli zvyknutí. Po akom tvrdom matraci treba siahnuť, napovie telesná hmotnosť, ľudia s vyššou hmotnosťou majú voliť tvrdšie matrace, pre nižšie hmotnostné kategórie sú určené mäkšie matrace. Nosnosť matraca je priamo úmerná výške jadra, lebo spravidla platí, čím je vyššie jadro, tým je vyššia i nosnosť matraca. Vplyv na tvrdosť matraca má aj spôsob spania. Ak väčšinu noci prespíte na chrbte alebo bruchu, preferujte tvrdší matrac a naopak, na spánok na boku je vhodnejší mäkší matrac. Deti potrebujú na zdravý rast pevnejší matrac so strednou tvrdosťou a pre staršie ročníky sú vhodnejšie mäkšie a elastickejšie matrace. Tvrdosť matracov sa pohybuje od 1. do 5. stupňa tvrdosti. K najpreferovanejším vyhotoveniam patria matrace so stupňom tvrdosti 2 a 3. Uspokoja potreby prakticky každého.

AKO-VYBRAT-MATRAC-A-ROST-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Tvrdosť matracu je priamo úmerná vašej váhe.
 

Stupne tvrdosti matracov

 • Tvrdosť 1: Tieto extrémne mäkké matrace sú vhodné najmä pre osoby s nižšou hmotnosťou a pre prechodné spanie (chaty, chalupy...).
 • Tvrdosť 2: Tieto matrace sú vysoko elastické, ideálne sa prispôsobujú tvaru tela a udržujú chrbticu v rovine. Užíva ich široká škála zákazníkov, najčastejšie ženy, ale aj muži rôzneho veku.
 • Tvrdosť 3: Tieto matrace uprednostňujú predovšetkým muži, mladší ľudia a všeobecne zákazníci, ktorí požadujú tvrdšie spanie.
 • Tvrdosť 4: Túto tvrdosť matracov uprednostňujú zákazníci vyššej váhovej kategórie a muži v strednom a vyššom veku.
 • Tvrdosť 5: Tieto matrace uprednostňujú zákazníci vyššej váhovej kategórie.
 • Dvojaká tvrdosť: Veľmi zaujímavú variantu tvoria matrace, ktoré majú z každej strany odlišnú tvrdosť. Zákazník si potom zvolí tú tvrdosť, ktorá mu momentálne vyhovuje. Tieto matrace sú ideálne pre manželský pár.

Do manželskej postele si namiesto jedného veľkého zaobstarajte dva malé matrace. Spolu s partnerom/partnerkou si na svoju stranu lôžka môžete vybrať model s tvrdosťou, ktorá najviac zohľadňuje vaše preferencie a telesné proporcie. Ak chcete povrch postele zjednotiť, umiestnite navrch ľahký veľký krycí matrac, tzv. topper.

AKO-VYBRAT-MATRAC-A-ROST-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Položením latexového topperu na pôvodný matrac, zaručíte nepremokavosť povrchu.
 

Výber matraca podľa materiálu

Pri výbere správneho matraca z hľadiska materiálového zloženia sme pre vás pripravili prehľad jednotlivých typov spolu s ich výhodami.
 

Pružinové matrace

 • Vzdušné
 • Dlhá životnosť
 • Odolnejšie proti plesniam a roztočom
   

Penové matrace

 • Univerzálne
 • Pre rôzne typy roštov
 • Odolné proti škodcom
 • Skvele sa prispôsobujú ľudskému telu
 • Ľahké
   

Matrace sprírodnou výplňou

 • Perfektne priedušné
 • Spĺňajú náročné hygienické podmienky
 • Vysoký podiel prírodného kaučuku či kokosového vlákna
   

Špeciálne matrace

 • Kombinované matrace: Tiež známe ako hybridné, majú v sebe rôzne druhy výplní, často penu a pružiny, čím sa kombinujú ich najlepšie vlastnosti.
 • Sendvičové matrace: Toto označenie naznačuje, že matrac bol vyrobený z dvoch a viacerých materiálov, napr. z PUR a HR peny, čím sa zlepšuje jeho kvalita a životnosť. Vrstvy sa pravidelne striedajú, čím možno pri výrobe dosiahnuť úplne jedinečné vlastnosti. Matrac môžete podľa svojich aktuálnych potrieb otáčať, tzn. raz máte matrac mäkký a inokedy tvrdší.
 • Futónové matrace: Súčasný trend v bývaní. Pôvod majú v Japonsku a v interiéri urobia veľký dojem. Dajú sa položiť na zem, na klasický rošt aj do rámu pohovky. Oproti tým tradičným sú hrubšie a pohodlné, vďaka zmesi peny a bavlny či kokosových vlákien sa krásne priľnú k vášmu telu.
 • Latexové matrace: Tieto mimoriadne komfortné prevedenia patria k tým mäkším - zväčša bývajú k dispozícii v stupni tvrdosti 1 a 2. Tým, že sú veľmi elastické, prispôsobia sa tvaru vášho tela. Vynikajú tiež dlhou životnosťou a stálosťou parametrov. Stred matraca sa v záujme dosiahnutia väčšej tuhosti prekladá kokosovými vláknami, PUR či HR penou. Latexové modely nepoužívajte vo vlhkejšom prostredí. Nakoľko obsahujú vysoký podiel prírodných materiálov, nie sú natoľko priedušné. Z tohto dôvodu by sa im mali vyhnúť aj nadmerne potiaci sa ľudia či osoby s alergiou na latex. Tento typ matraca je vhodný skôr na lamelové rošty. Pevná doska mu veľmi nepristane.
 • Penové matrace: Pochádzajú z rôznych druhov pien s rozdielnymi vlastnosťami, ktoré možno kombinovať. Ich prednosťou je univerzálnosť. Môžete vyberať spomedzi rôzne tvrdých modelov. Matrace sú vhodné na všetky typy lamelových a latkových roštov.

AKO-VYBRAT-MATRAC-A-ROST-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Pri výbere typu matracu či roštu, odporúčame navštíviť špecializované predajne, aby ste si v prípade potreby mohli výrobok vyskúšať.
 

Výber správneho roštu k matracu

Neodmysliteľnou súčasťou kvalitného matraca je tiež vhodný rošt. Vydrží dlhšie ako samotný matrac, preto by ste doň mali investovať väčšiu sumu peňazí a vyberať s rozvahou. Rošt pomáha rozložiť váhu tela, udržuje chrbticu v prirodzenej polohe a pomáha prevetrávať matrac aj lôžko. Ak si teda kúpite kvalitný matrac, ale podceníte výber roštu, efekt sa minie účinkom a kvalita spánku bude len polovičná. Pritom investície do kvalitného roštu sa oplatia a môže vám vydržať pokojne aj celý život.

Najlepším variantom pri kúpe roštu je, ak ho vyberáte spolu s matracom. V opačnom prípade máte o niečo obmedzenejšie možnosti výberu. Nižšie môžete vidieť vhodné kombinácie.

 • Lamelový rošt: penové, latexové, sendvičové matrace
 • Latexový rošt: pružinové, taštičkové matrace
 • Segmentový rošt: penové, pružinové, taštičkové, sendvičové, latexové matrace

AKO-VYBRAT-MATRAC-A-ROST-BLOG-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Výber roštu úzko súvisí s výberom matracu.
 

Pevný lamelový rošt

Patrí ku kvalitnejším roštom, ku ktorým sa oplatí zaobstarať aj kvalitnejší matrac. Pri nákupe sa sústreďte na to, z akého materiálu lamely sú. Ideálnou voľbou pre rám roštu je buk, ktorý má vyššiu nosnosť a tvarovú stálosť. Pre lamely je ideálna breza, ktorá kombinuje pevnosť a pružnosť. Na počte lamiel nešetrite - tu platí priama úmera, že čím viac, tým lepšie, pretože rošt preberá od matraca zaťaženie. Matrac sa nesmie prehýbať a musí mať v rošte absolútnu oporu.
 

Latkový rošt

Trochu lacnejším variantom sú rošty poskladané zo smrekových alebo brezových latiek najčastejšie spojovaných popruhom. Latkové rošty sú vhodnejšie pod pružinové a tuhšie penové matrace. Prevedenie z latiek síce nepruží, preto patrí medzi najpevnejšej rošty, zato však zabezpečia potrebnú priedušnosť a ochranu pred vznikom plesní. Pri výbere roštu dbajte na dostatočnú vzdialenosť medzi pevnými latami. Tá by mala dosahovať maximálne 4-6 cm, pri jej prekročení by hrozilo deformovanie matraca.
 

Segmentový rošt

Segmentové rošty sú tvorené nezávislými segmentami, ktoré lepšie reagujú na zaťaženie a lepšie roznášajú tlak. Vďaka tomu najlepšie dotvarujú váš matrac. U niektorých môžete dokonca nastaviť tuhosť jednotlivých segmentov a nastaviť v rôznych zónach ideálnu tvrdosť. Sú považované za špičku medzi ortopedickými roštami.
 

Špeciálne polohovacie, motorové a výklopné rošty

Spadajú do drahšej kategórie roštov pre svoje špeciálne vlastnosti a funkcie. Tie uľavia boľavému chrbtu, poskytnú komfort tehotným ženám i seniorom. Rozhodne sú tou najlepšou možnou voľbou. Ak sa rozhodnete pre polohovací rošt, musíte k nemu zvoliť vhodný matrac, ktorý je pružnejší a dokáže kopírovať jeho pozíciu.