DOMOVBlog
Výber nábytku a doplnkov

Ako vybrať obraz do interiéru

Ľudia sú čoraz náročnejší na svoje obydlie a okrem základných funkcií bývania hľadajú aj pocit či zážitok. Estetika, štýl zariadenia a trendy v dekorácii interiérov sú dnes veľmi dôležité. Obrazy sú väčšinou výrazným prvkom interiéru. Sú silné, môžu očistiť a oživiť unavené priestory, zmeniť náladu a pozdvihnúť ducha. V moderných interiéroch sa čoraz častejšie používajú veľkoplošné kusy alebo kompozície viacerých motívov, podľa toho, aký má byť výsledný efekt. Ľudia už sa neobmedzujú iba na tradičnú maľbu krajinky, či portrétu vo vyrezávanom drevenom ráme. Hŕstka šťastlivcov si môže dovoliť do svojho interiéru zavesiť aj známe umelecké dielo od uznávaného autora.

AKO-VYBRAT-OBRAZ-DO-INTERIERU-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Správne zvolený obraz dotvorí charakter vášho interiéru.
 

Výber obrazu a jeho charakter

Ako a podľa čoho však vybrať ten správny obraz? Pre výber správneho sa obrazu platia podobné zásady, ako pre výber nábytku či bytových doplnkov. Keď zariaďujete byt, musíte mať aspoň čiastočne jasno, aký výsledok chcete dosiahnuť.

Ak má obraz tvoriť dominantu, voľte výraznejší vzor, farbu, rozmer či tvar. Ideálne je v celkovej koncepcii ladiť farby interiéru do kľudnejších a neutrálnych tónov a obraz alebo kompozíciu zvoliť výraznú. Naopak pri výrazných interiéroch voľte kľudnejšiu farebnosť a jemnejší vzor. Pokiaľ sa týchto zásad držíte, zaručene potom obraz pritiahne každý pohľad.

AKO-VYBRAT-OBRAZ-DO-INTERIERU-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Obraz môže pôsobiť dominantne či svojou veľkosťou, farebnosťou alebo tvarom.

Ak však chcete, aby váš nový obraz do interiéru zapadol a prakticky ho doplnil, voľte farebnosť a druh motívu, ktorý sa od okolitého zariadenia príliš neodlišuje a ladí tón v tóne so zvyškom interiéru.

AKO-VYBRAT-OBRAZ-DO-INTERIERU-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Obraz ladiaci so zvyškom interiéru, tvorí krásny doplnok a zároveň nepôsobí rušivo.

Tip pre Vás: Tmavšie miesta krásne rozžiarite svetlým obrazom a naopak veľmi svetlé miesta doplní obraz s tmavším motívom. Interiér takto bude v harmónii.
 

Veľkosť obrazu

Veľkosť obrazu je dôležitý faktor úzko súvisiaci s veľkosťou a charakterom plochy, kam chceme obraz umiestniť. Pri výbere veľkosti nám môže pomôcť jednoduchý výpočet. Pri práci s prázdnou stenou je všeobecným pravidlom, vybrať taký obraz, ktorý vyplní priestor 3/8 prázdnej šírky steny. To znamená, že jeho dokonalú veľkosť určíme nasledovne vynásobením: šírka steny x 0,37. V tomto prípade prázdna stena, ktorá je široká 300 cm, vyžaduje obraz, ktorý má približne 110 cm. Poďme sa pozrieť na rozdelenie veľkostných kategórií obrazov:

  • Nadmerné: tieto diela majú dĺžku 1 meter alebo viac a sú ústredným bodom v miestnosti. Vyzerajú ohromujúco, keď sú umiestnené nad rovnako veľkým kusom nábytku, ako je gauč, posteľ alebo jedálenský stôl.
  • Veľké: dĺžka rámu takýchto diel je od 80 do 100 centimetrov a sú fantastickou ozdobou umiestnenou niekde na povrchu skrinky alebo môžu byť kľúčovým kúskom na rušnej stene.
  • Stredné: dĺžka je 60 až 80 centimetrov, pričom táto dĺžka je azda najuniverzálnejšou veľkosťou. Pridajte dva takéto diela na stenu alebo jednoducho nechajte na stene len jeden samostatný kúsok.
  • Malé: rámy diel sú zvyčajne 45 až 60 centimetrov dlhé a sú ideálne na tzv. zoskupovanie, napríklad ak sa rozhodnete dať svojej stene určitý štýl. Odporúča sa kombinovať dva až šesť malých umeleckých diel na stenu, aby ste dosiahli dynamický efekt.
  • Mini: Mini diela majú veľkosť od 25 do 45 centimetrov a vyzerajú najlepšie, ak sú zoskupené.

AKO-VYBRAT-OBRAZ-DO-INTERIERU-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Veľkolepé interiéry si zaslúžia diela väčších rozmerov.

AKO-VYBRAT-OBRAZ-DO-INTERIERU-BLOG-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Do menších a veselších interiérov sú ideálne menšie obrazy vo viacerých kusoch.

AKO-VYBRAT-OBRAZ-DO-INTERIERU-BLOG-NABBI-6.jpg
Obr. 6: Stredne veľké obrazy pôsobia príjemne v sériách. Na tomto obrázku si môžeme všimnúť že aj napriek jednoduchému vzoru a farebnosti môže obraz pôsobiť dominantne.

V zásade platí, čím väčšia a vzdušnejšia miestnosť, tým väčší obraz sa do priestoru hodí a naopak...
 

Kam obraz umiestniť?

Podstatné je samozrejme aj miesto, kam chcete obraz zavesiť. Z funkčných dôvodov si treba dávať pozor, aby na akýkoľvek obraz nesvietilo priame slnko, pretože UV žiarenie degraduje väčšinu farieb a poškodzuje kresbu. Predovšetkým ak ide o umelecké diela. Samozrejme, že na dosiahnutie správnej atmosféry obrazu je dôležité aj správne umiestnenie v interiéri.

Tip pre Vás: Každý obraz najlepšie vynikne na jednofarebnom podklade bez vzoru.

AKO-VYBRAT-OBRAZ-DO-INTERIERU-BLOG-NABBI-7.jpg
Obr. 7: Obraz, aj napriek svojmu jednoduchému vzhľadu, vynikne na jednoliatom podklade oveľa viac ako na vzorovanej tapete.

V neposlednom rade je dôležité aj osvetlenie obrazu. Predovšetkým keď sa nachádza na tmavom mieste. Osvetlenie obrazu umelým svetlom môže pôsobivo doplniť atmosféru priestoru. Či už sa bude jednať o bodový reflektor, alebo pásové svietidlo, treba citlivo voliť spôsob ich použitia. Vhodne zvolené svietidlo v správnej intenzite nijak obraz nepoškodí. Pri hodnotnejších dielach odporúčame nasvietenie obrazu zveriť do rúk odborníkom.

Možno povedať, že vhodné nástenné umenie môže zohrávať veľkú úlohu a priniesť zmenu do vášho domova. Udáva tón vášho priestoru, posilňuje akýkoľvek pocit, ktorý chcete vyvolať a komunikuje váš štýl. Či už si vyberiete historické umelecké dielo, olejomaľbu, akvarel, tlačené plátno či fotografiu v ráme, svojmu interiéru dodáte osobitný charakter a teplo domova.