DOMOVBlog
Výber nábytku a doplnkov

Ako vybrať ohrievač do bytu alebo domu

Keďže pomaly, ale isto, ubúda slnečných dní, chladné počasie nás núti zabezpečiť si teplo v domácnostiach, na chalupách, ale aj v práci. Ohrievače spravidla plnia funkciu doplnkového zdroja tepla vo chvíľach, kedy nie je hlavný zdroj vykurovania k dispozícii alebo nestačí na dosiahnutie požadovanej teploty. Uplatnenie môže ale nájsť aj ako hlavná vykurovacia jednotka. Ako sa vyznať v širokej ponuke, aké sú ich výhody a nevýhody a ktorý ohrievač vybrať, aby vám spoľahlivo slúžil dlhé roky? Pozrime sa na to bližšie...

AKO-VYBRAT-OHRIEVAC-DO-BYTU-ALEBO-DOMU-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Ohrievače sú jednoduchou a pohodlnou alternatíva ako si to dokážete rýchlo zabezpečiť teplo.
 

Čo si treba ujasniť pred výberom ohrievača?

Aby ste si vybrali ideálny ohrievač pre vás, je potrebné sa zamyslieť nad tým:

  • Aký veľký priestor plánujem ohrievať
  • Či to bude hlavný zdroj tepla, alebo len doplnkový
  • Či bude vykurovať domáce alebo priemyselné prostredie
  • V akom štádiu sa nachádza priestor (rekonštrukcia, hotová miestnosť)
  • Je miestnosť zateplená alebo nie
  • Aký zdroj energie sa nachádza v miestnosti
  • Aký komfort obsluhy požadujem
  • Koľko som ochotný investovať
     

Typy ohrievačov
 

1. Elektrické ohrievače

Sú jednoduché zariadenia s vysokým komfortom používania. Jednoducho sa pripoja do elektrickej siete a teplo poskytnú takmer okamžite. Cenová škála je od 15€ až po 2 000€ v závislosti od výkonu a použitia. Elektrické teplovzdušné ohrievače môžu byť s ventilátorom alebo konvektorom, prípadne kombinované. Možné je zakúpiť si aj infračervené ohrievače. Pracujú na princípe špirál, ktoré sa vo vnútri ohrievača zohrejú a následne do vzduchu šíria zohriaty vzduch. Elektrické ohrievače sú vhodné na prikúrenie počas studených dní. Nie sú určené ako jediný zdroj tepla v závislosti od veľkosti miestnosti.

AKO-VYBRAT-OHRIEVAC-DO-BYTU-ALEBO-DOMU-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Jednoduché ohrievače dokážete zohnať už od 15€.

Patria medzi ne radiátory, konvektory, teplovzdušné ohrievače, infražiariče, vykurovacie panely a elektrické krby.

AKO-VYBRAT-OHRIEVAC-DO-BYTU-ALEBO-DOMU-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Elektrické krby sú navyše dizajnovou záležitosťou a skvelou náhradou tradičných krbov na drevo, nepotrebujú totižto komín.

Ponuku elektrických ohrievačov môžete nájsť aj v našom internetovom obchode nabbi.
 

2. Plynové ohrievače

Tieto typy ohrievačov sa pripájajú k plynovej bombe, ktorá je zvyčajne propán-butánová, propánová ale LPG. Pracujú na princípe fúkania alebo sálania. Plynové ohrievače sú vhodné na ohrievanie priestorov ako sú výrobne, haly, prevádzky, ale aj objekty, kde sa nachádzajú zvieratá. Pri použití plynových ohrievačov je nutné priestor pravidelne vetrať pretože pri ohreve spotrebúvajú kyslík. Tieto ohrievače sú tiež cenovo dostupné a je ich možné zakúpiť v cenovej relácii od 40€ až 1 000€. Jednoducho sa prenášajú podľa potreby, ale vyžadujú pravidelnú obsluhu a výmenu plynovej bomby.

Statické závesné plynové vykurovacie telesá alebo aj tzv. vafky sa umiestňujú pod okná, kde musia mať zaistený priamy odvod spalín a napojenie na zdroj plynu. Niektoré modely na svoju prevádzku potrebujú aj prívod elektrickej energie. Vafky sa používajú na vykurovanie menších miestností a sú vhodné hlavne tam, kde nie je možné nainštalovať plynový kotol.

Prenosné plynové vykurovacie telesá sú napojené na propán-butánové fľaše a hodia sa k vyhrievaniu dobre vetraných priestorov alebo k bodovému ohrevu osôb. Najčastejšie tak nachádzajú využitie ako vonkajšie zdroje tepla, ktoré môžu suplovať aj zdroj svetla.

AKO-VYBRAT-OHRIEVAC-DO-BYTU-ALEBO-DOMU-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Plynové ohrievače sú vhodné predovšetkým do exteriéru alebo na vykúrenie hál, pravidelná výmena vzduchu je dôležitá.

Ponuku plynových ohrievačov opäť nájdete aj u nás v nabbi.
 

3. Infračervené ohrievače

Tieto typy ohrievačov pracujú na inom princípe ako elektrické alebo plynové ohrievače. Na rozdiel od nich ohrievajú predmety a ľudí, ktoré sa nachádzajú v miestnosti. Navodzujú pocit ako pri pobyte na slnku. Až z predmetov sa následne ohrieva vzduch. Infračervené ohrievače sa využívajú najmä na prikúrenie počas chladných dní. K trendom prichádzajú aj infrapanely, ktoré si našli svoje uplatnenie v nízkoenergetických domoch. Výhodou je, že nevíria v miestnosti vzduch, a preto sú vhodné aj pre ľudí s väčšou citlivosťou pri dýchaní. Infražiariče sú drahšie a je ich možné zakúpiť už od 100€ v závislosti od výkonu.

AKO-VYBRAT-OHRIEVAC-DO-BYTU-ALEBO-DOMU-BLOG-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Infračervené ohrievače fungujú na princípe zohrievania osôb a predmetov v okolí, nie na priame ohrievanie vzduchu. Ten sa následne postupne zohreje od nahriatých predmetov či osôb v miestnosti.
 

4. Naftové ohrievače

Naftové ohrievače premieňajú naftu na teplo, pričom existujú ohrievače s priamym alebo nepriamym spaľovaním. Ohrievače s priamym spaľovaním vyfukujú spaliny priamo do ovzdušia. Nie sú vhodné na ohrev miestností, kde sa nachádzajú ľudia, zvieratá alebo potraviny. Svoje uplatnenie majú najmä vo vykurovaní skladových priestorov, priemyselných hál a stavenísk. Ohrievače s nepriamym spaľovaním odvádzajú cez komín spaliny do ovzdušia, čiže sú vhodné aj do priestorov s ľuďmi ako sú spoločenské priestory. Cenovo je možné naftový ohrievač kúpiť od 300€ až po 4 000€. Naftové ohrievače dosahujú vysoký výkon a sú určené aj do veľkých priestorov. Majú vyššiu hmotnosť ako elektrické ohrievače a vyžadujú pravidelnú obsluhu.

Trh ponúka aj ďalšie spôsoby ohrevu vzduchu ako napríklad olejové, teplovodné ohrievače, bio krby alebo pece na tuhé palivo.

AKO-VYBRAT-OHRIEVAC-DO-BYTU-ALEBO-DOMU-BLOG-NABBI-6.jpg
Obr. 6: Biokrby sú veľmi pekné a efektné no nevykurujú dostatočne, preto sa odporúčajú len ako doplnkový zdroj vykurovania.

Pri nákupe potom berte ohľad na jeho výkon, pretože ten je asi najpodstatnejší čo sa týka rozmerov vykurovanej miestnosti. Určite vás musí zaujímať spotreba energie (najčastejšie elektrickej) a venujte pozornosť aj rôznym doplnkovým funkciám a príslušenstvu, ktoré vám dokážu zlepšiť komfort s narábaním.