DOMOVBlog
Výber nábytku a doplnkov

Ako vybrať osvetlenie do bytu

Správne osvetlenie je skutočne rozhodujúce pre vytvorenie príjemnej atmosféry, pocitu pohody a poskytnutie dobrej orientácie v miestnosti. Pri výbere osvetlenia je potrebné brať v úvahu predovšetkým farbu stien a nábytku, veľkosť a výšku miestností ale aj celkový dizajn interiéru. V zásade platí, čím je farba nábytku tmavšia, tým viac farby pohltí. Veľmi podstatný je aj fakt, o akú miestnosť sa jedná. Každá miestnosť v byte plní svoju špecifickú úlohu, a preto by sme mali tak pristupovať aj k jej osvetleniu.
 

Základné delenie svietidiel

Podľa účelu by sme svietidlá mohli rozdeliť na ambientné, pracovné a akcentové. Poďme si jednotlivé kategórie priblížiť.

Keď hovoríme o ambientnom osvetlení, vravíme o osvetlení základnom, a teda o tom, ktoré plní základnú funkciu osvetlenia miestnosti. Je to práve to nutné osvetlenie, ktoré každá miestnosť potrebuje.

AKO-VYBRAT-OSVETLENIE-DO-BYTKU-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Hlavným a najpodstatnejším typom osvetlenia v interiéri je ambientné osvetlenie.

Pracovné osvetlenie, je skôr osvetlenie doplnkové a slúži nám na skvalitnenie niektorých činností, ako je písanie, čítanie, príprava jedla v kuchyni, či holenie v kúpeľni. Často ho tvoria rôzne stolné lampy, LED pásy zabudované v kuchynskej linke či LED osvetlenie zrkadiel v kúpeľni.

AKO-VYBRAT-OSVETLENIE-DO-BYTKU-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Pracovné osvetlenie predstavuje napr. stojatá lampa na čítanie kníh, ale taktiež i stolová lampa na pracovnom stole.

Hlavnou úlohou akcentových svietidiel je navodiť atmosféru v miestnosti. Akcentové svetlo môže osvetľovať napr. určitý objekt, ktorý chceme zvýrazniť, upriamiť naň pozornosť alebo len navodiť istú atmosféru. Sú to práve tie rôzne podsvietenia stropov, nasvietenia obrazov či častí nábytkov a pod.

AKO-VYBRAT-OSVETLENIE-DO-BYTKU-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Akcentové osvetlenie je výborným prvkom i v kúpeľni. Nezabúdajte však na vyšší stupeň ochrany krytia pred vlhkom a prachom.

Pri osvetlení jednotlivých miestností treba postupovať opatrne a s citom. Riadiť sa tzv. pravidlom vrstvenia. Začať treba vždy so základným, ambientným osvetlením a postupne pripájať ďalšie.
 

Osvetlenie chodby

Ideálnym osvetlením chodieb sú bodové svietidlá. Na trhu existuje množstvo typov a farebných prevedení. Príjemné a veľmi užitočné, hlavne v nočných hodinách, je aj tzv. doplnkové alebo obrysové osvetlenie. Nasvietené môžu byť lišty, jednotlivé schody, či časti nábytku.

AKO-VYBRAT-OSVETLENIE-DO-BYTKU-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Chodbu je ideálne osvetliť bodovými svetlami. Všimnúť si môžete aj obrysové osvetlenie soklu šatníkovej skrine.
 

Osvetlenie obývacej izby

Toto je azda najfrekventovanejšia časť domu či bytu, a preto aj ku osvetleniu treba pristupovať veľmi zodpovedne a s citom. Mali by tu byť využité všetky typy osvetlenia. Dôraz kladiem najmä na to, ktoré má navodiť príjemnú atmosféru. Každý predsa túži po tom, aby sa uňho návšteva cítila ako doma. Základom je zaujímavý a dizajnový luster, ktorý tvorí jadro osvetlenia obývačky. Vhodné je, ako doplnok, použiť lampu na čítanie či obrysové LED podsvietenie stropu. Svetlo by malo byť teplejšie s viacerými nepriamymi zdrojmi, doplnené pracovnými svetlami, ako sú stojace, podlahové alebo stolové lampy.

AKO-VYBRAT-OSVETLENIE-DO-BYTKU-BLOG-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Akcentné osvetlenie pomocou LED pásu v teplej bielej farbe pôsobí príjemne, moderne a zútulňuje miestnosť.
 

Osvetlenie kuchyne a jedálne

V kuchyni je najdôležitejšie osvetlenie pracovnej dosky pri krájaní a príprave jedál. Najčastejšie sa používa LED pás zabudovaný do kuchynskej linky, či nastaviteľné bodové osvetlenie umiestnené nad kuchynským ostrovom. Teplota svetla je dôležitá! Pre bežnú prevádzku voľte intenzívne biele svetlo, ktoré je na obale zdroja označené ako 4200 K. Pokiaľ však radi svoje pokrmy fotíte alebo jednoducho radi vidíte svoje jedlo v skutočných farbách, potom voľte zdroje produkujúce denné svetlo, teda 5000 K.

Osvetlenie jedálne by už malo byť podané dizajnovejšie no s dôrazom na dostatočné osvetlenie. Svetlo by malo dopadať priamo na stôl a poskytovať tak dostatok svetla pri stolovaní. Zväčša sa využívajú závesné lampy v dizajne ladiacom s hlavným lustrom, v prípade, že je jedáleň spojená s obývacou izbou.

AKO-VYBRAT-OSVETLENIE-DO-BYTKU-BLOG-NABBI-6.jpg
Obr. 6: Najideálnejším osvetlením pracovnej plochy kuchynskej linky je LED pás zabudovaný do spodnej hrany hornej skrinky.

AKO-VYBRAT-OSVETLENIE-DO-BYTKU-BLOG-NABBI-7.jpg
Obr. 7: Svietidlo použité nad jedálenským stolom môže kľudne byť výraznejšie a dizajnové.
 

Osvetlenie do spálne

Spálňa je priestor, ktorý sa vyznačuje intimitou. Ideálne, ak máte viacero nepriamych svetiel, ktoré dotvárajú atmosféru. Ak radi v posteli čítate, potrebujete pracovné svetlo.

AKO-VYBRAT-OSVETLENIE-DO-BYTKU-BLOG-NABBI-8.jpg
Obr. 8: Obrysové osvetlenie v spálni navodzuje intímnu atmosféru.
 

Osvetlenie kúpeľne a toalety

kúpeľni je častým problémom fakt, že kúpeľne nemajú väčšinou dostatok denného svetla. Základom je preto ambientné osvetlenie, väčšinou formou stropného alebo bodového osvetlenia. Každá kúpeľňa by však mala mať dostatočné osvetlenie zrkadla, a to ideálne formou zabudovaného LED osvetlenia v zrkadle. Ocenia to najmä dámy pri tvorbe svojho make-upu, ale samozrejme i páni pri holení. Veľmi príjemné môže byť aj použitie akcentových svietidiel, ako je napr. podsvietenie stropu či niky na odkladanie interiérových doplnkov, predovšetkým pre ľudí, ktorí milujú relax vo vani. Ideálne je zaobstarať si svetlo so stmievačom. Zaujímavé je i použitie tzv. hviezdnej oblohy. Dôležitý je aj stupeň ochrany, a preto do kúpeľne v prvom rade vyberajte svietidlá, ktoré majú vyšší stupeň IP (krytia pred vlhkom a prachom).

AKO-VYBRAT-OSVETLENIE-DO-BYTKU-BLOG-NABBI-9.jpg
Obr. 9: LED podsvietenie zrkadla ocenia najmä dámy.
 

Osvetlenie detskej izby

V zásade platia tie isté pravidlá ako pri ostatných miestnostiach. Určite nezabudnite na dostatočné pracovné osvetlenie písacieho stolu.

AKO-VYBRAT-OSVETLENIE-DO-BYTKU-BLOG-NABBI-10.jpg
Obr. 10: V detskej izbe sa medze nekladú... Doplnkové osvetlenie formou svetelnej reťaze ocení každé dieťa.
 

Osvetlenie pracovne

Do pracovne voľte ideálne „denné“ žiarovky do svietidla, ktoré bude osvetľovať pracovný priestor, teda aj do stolnej lampy. Svietidlo by nemalo oslňovať vás ani monitor počítača. Stolné lampy voľte do pracovného prostredia s clonou, ktorá bude prepúšťať dostatok svetla, ale svetlo nebude namierené priamo do vašej tváre. Ideálne je zvoliť do pracovne osvetlenie s nastaviteľnou teplotou farby bieleho svetla. Zvoliť môžete aj LED pásiky umiestnené pod police nad pracovným stolom. Vďaka tomu osvetlíte celú pracovnú plochu a podľa výkonnosti môže aj nahradiť stolnú lampu.

AKO-VYBRAT-OSVETLENIE-DO-BYTKU-BLOG-NABBI-11.jpg
Obr. 11: Osvetlenie pracovného stola je veľmi dôležité...

TIP: Aby vás neboleli oči, je vhodné používať stmievače osvetlenia. Zoženiete aj svietidlá so stmievačom priamo zabudovaným, ale môžete si zaobstarať aj stmievač na diaľkové ovládanie, s ktorým je možné regulovať intenzitu svetla všetkých svietidiel v miestnosti. Dôležitá je aj teplota osvetlenia, kedy je pre človeka príjemnejšie neutrálne alebo skôr teplejšie osvetlenie v rozmedzí 4000 až 6000 K.

Osvetlenie by sme pri zariaďovaní svojho interiéru nemali zanedbávať, je rovnako dôležité ako farba stien alebo vkusný nábytok. Ak nie viac. Veď na intenzite svetla a jeho farbe záleží celková atmosféra, nálada a komfort v byte či dome. Preto vyberajte s rozvahou! :)