DOMOVBlog
Výber nábytku a doplnkov

Ako vybrať sedačku

Sedačka je podstatne veľký prvok dennej zóny, preto by sa jej výber nemal podceniť. Býva dominantou celého interiéru a je miestom, kde obvykle trávime najviac voľného času. Preto by mala byť predovšetkým veľkostne dostačujúca pre celú rodinu a prípadne návštevy. Tvar, veľkosť a pohodlnosť by mali byť tie najhlavnejšie kritéria pri výbere vašej novej sedačky. Po zohľadnení týchto faktorov prichádza na rad dizajn, farba či materiálové prevedenie. Úložný priestor je tiež faktor, ktorý môže rozhodnúť o víťazovi. Ako ale vybrať práve takú sedačku? Ako vybrať tú správnu ? Krásnu, kvalitnú a nadčasovú? Sedačku si nekupujete na rok ani na dva, mala by vám vydržať prinajmenšom jednu dekádu. Ponuka na trhu je však obrovská a výber býva niekedy náročný. Preto sa poďme pozrieť na faktory, ktoré váš výber určite ovplyvnia.
 

Účel sedačky

Prvá otázka, ktorú si musíme položiť je účel, ktorý sedačka má spĺňať. Či už hľadáte niečo priestranné pre celú rodinu, alebo niečo malé rozkladacie do pracovne či detskej izby, dôležitý je účel, za akým sedačku kupujete. Aké musí spĺňať kritéria, aby bola vyhovujúca pre vaše budúce užívanie. Pre pohodové rodinné večery s rodinou a veľké rodinné oslavy sa hodí skôr väčšia L-ková alebo U-čková sedačka, ktorá poskytuje pohodlie pre každého. Na každého člena rodiny počítajte so sedacou plochou minimálne 50 cm. Naopak, ak hľadáte iba niečo do hosťovskej či detskej izby, kde by prípadná návšteva mohla prespať, určite si zaobstarajte niečo rozkladacie s minimálnymi rozmermi 195 x 70 cm. Pri rozkladacích sedačkách si dajte pozor na kvalitný a pevný materiál konštrukcie a spôsob rozkladania. Životnosť sedačky sa predĺži a rozkladanie bude pohodlné a rýchle.
 

Veľkosť a tvar sedačky

Veľké obývačky znesú akýkoľvek typ sedačky, no pri tých menších musíte dobre zvážiť výber. Príliš veľká sedačka by mohla zahltiť priestor a zároveň príliš malá by neuspokojila vaše očakávania a nároky. Treba sa vždy pohybovať priamo-úmerne s veľkosťou miestnosti a voliť zlatý stred. Ak sa však neviete rozhodnúť čo sa tvaru týka, máme pre vás malú pomôcku. Premerajte si reálne rozmery nábytkov v miestnosti a miestnosti samotnej, a potom si v mierke zakreslite pohľad na miestnosť priamo zhora. V mierke znamená napr. 1 m v skutočnosti = 10 cm na papieri. V tej istej mierke do miestnosti doplňte nábytky, ktoré v obývačke už máte. Na iný papier si zakreslite jednotlivé typy a veľkosti sedačiek, nad ktorými premýšlate. Samozrejme nezabudnite dodržať opäť tú istú mierku. Následne sedačky vystrihnite a postupne skúšajte na zakreslenom pôdoryse. Takýmto spôsobom získate lepšiu predstavu o umiestnení sedačky vo vašom priestore a pomôžete si tým pri rozhodovaní.

Základné typy sedačiek rozdelené podľa tvaru:

  1. Klasický rovný typ sedačky: dvojsed, trojsed – ideálny do menších bytov a obývacích izieb
  2. Rohový typ sedačky: dvojsed alebo trojsed a naň sa kolmo umiestňuje otoman bez operadla alebo s čiastočným operadlom, dvojsed alebo trojsed a naň sa kolmo umiestňuje dvojsed alebo trojsed - v závislosti od rozmerov je vhodný do stredne veľkých miestností
  3. Sedacia súprava: kombinácia kresiel, dvojsedov, trojsedov 3+1+1, 3+2, 3+2+1 – hodí sa do väčších zariadených obývacích izieb
  4. Sedačka v tvare U: vhodná do luxusných priestranných obývačiek
     

Materiál a farba sedačky

Výber poťahového materiálu pre sedacie súpravy je veľmi dôležitý. Požadujte po ňom trvanlivosť, vzhľad, pohodlnosť a v neposlednom rade tiež jednoduchú údržbu. Farba a dezén robia prvý dojem zo sedačky. Farby voľte s ohľadom na farby steny, nábytku a koberca v obývačke. Farebné prevedenie sedačky by sa teda malo sústrediť skôr do neutrálnbych tónov, aby vás farebná kreácia časom neomrzela. Farbu sedačky vždy zlaďte s interiérom izby. Ak máte radšej pestrejšie doplnky, siahnite po sedačke v prírodných a tlmených farbách, tie sa dajú jednoducho a dobre kombinovať. Efekt jednoducho dosiahnete zladením doplnkov.

  1. Látka: Látkové sedačky môžeme nájsť v najrôznejších farbách a motívoch. Môžete si vybrať presne takú akú potrebujete a ich údržba nie je až tak veľmi náročná ako sa zdá. Sú veľmi pohodlné. Všetko však záleží od kvality látky a preto si radšej vyberať drahšiu látku, aby vydržala čo najdlhšie. Tie najrôznejšie farebné kombinácie a kvalitu v jednom dneska nájdete už aj v obchodoch alebo na internete. V porovnaní s kožou je však výdrž akejkoľvek látky kratšia.
  2. Koža: Kožená sedačka ponúka eleganciu, dlhú výdrž a štýl. Výhodou koženej sedačky je najmä to, že sú udržateľné veľmi ľahko a nedrží toľko prachu a roztočov. Pre tých, ktorí máme doma domáce zvieratká, ktoré nechávajú po sebe chlpy prakticky po celom dome je kožený poťah najjednoduchším riešením. Dôležité je aj, aby sme si vybrali kvalitnú kožu. Najväčšou výhodou koženej sedacej súpravy je fakt, že vydrží 4-krát dlhšie ako sedačky s látkovým poťahom. Ich farba ostáva rovnaká aj po mnohých rokoch používania. Nevýhodou však môžu byť drobné praskliny na koži. Preto musí byť kožená sedačka z času na čas ošetrovaná prípravkami na kožu.

ako-vybrat-sedacku-blog-nabbi-1.jpg
Obr. 1: Tvar, farebnosť a materiál by mal zohľadňovať priestor okolo seba.

ako-vybrat-sedacku-blog-nabbi-2-1.jpg
Obr. 2: Veľkosť sedačky treba vyberať v závislosti od veľkosti priestoru.

ako-vybrat-sedacku-blog-nabbi-3.jpg
Obr. 3: V prípade, že to dispozícia a veľkosť miestnosti dovoľujú, môžete sedačku doplniť o zaujímavé kreslo. Veľmi štýlový je momentálne tento naturálny štýl zatiaďovania interiéru.

ako-vybrat-sedacku-blog-nabbi-4.jpg
Obr. 4: Ak ste odvážnejšie typy, môžte zvoliť výraznu farbu sedačky. Ale pozor! Takáto sedačka sa hodí iba do farebne neutrálnych interiérov a má pôsobiť ako farebný akcent.

ako-vybrat-sedacku-blog-nabbi-5.jpg
Obr. 5: Kožené sedačky majú oproti látkovým jednu veľmi veľkú výhodu a tou je životnosť a odolnosť materiálu.

ako-vybrat-sedacku-blog-nabbi-6.jpg
Obr. 6: Priestranné obývačky si pýtajú veľkolepé riešenia.

ako-vybrat-sedacku-blog-nabbi-7.jpg
Obr. 7: Trendom posledných mesiacov sú opäť zamatové materiály vo výraztných farbach. Hodia sa do minimalistických i luxusných pompéznych interiérov.

ako-vybrat-sedacku-blog-nabbi-8.jpg
Obr. 8: Prevažujú smaragdové, modré ale i takéto výrazné zelené zamatové poťahové materiály.
 

Zdroj fotografií: pinterest.com