Sedačka je síce výsada obývacích izieb, no elegantná a pohodlná sedačka by v domácej pracovni jednoducho nemala chýbať. V prípade potreby môže slúžiť na oddych, usadenie klientov, či v prípade rozťahovacej verzie prespatie hostí. Poďme sa spoločne pozrieť na faktory, na ktoré treba dbať pri výbere vašej novej sedačky.

AKO-VYBRAT-SEDACKU-DO-PRACOVNE-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Kvalitná sedačka by mala byť súčasťou každej pracovne.
 

1. Komu a na čo bude sedačka slúžiť?

Ako prvú by ste si mali zodpovedať odpoveď otázku: „Pre koho bude sedačka určená?“. Bude slúžiť iba na pracovné stretnutia pre klientov, alebo na oddych pre majiteľa pracovne? Tento faktor rozhoduje o tom, aký sed by mala kancelárska sedačka mať. Tvrdšia sedačka je vhodná skôr na jednanie s klientmi a mäkkšia, pohodlnejšia, na odpočinok či relax.

Ideálna sedačka do pracovne by zároveň mala poskytovať dostatok úložného priestoru a predovšetkým možnosť lôžka pre pripadnú návštevu. Ideálnou možnosťou je teda rozťahovacia sedačka s úložným priestorom.

AKO-VYBRAT-SEDACKU-DO-PRACOVNE-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Pri výbere si treba dobre zvážiť, či bude sedačka slúžiť čisto ako sedací a dekoračný prvok, ako táto na obrázku, alebo vyžadujete aj úložný priestor, ktorý sa vždy zíde.
 

2. Kvalita a dizajn

Kvalita a dizajn je veľmi dôležitý faktor. Musí sa hodiť k ostatnému zariadeniu a príjemne dotvárať celú atmosféru vašej pracovne, v ktorej trávite veľa času. Tak, ako to býva pri iných miestnostiach, aj pri pracovni sa riaďte jej štýlom. Sedačka by mala zapadnúť a ladiť s nábytkom a doplnkami. Dizajnovo najideálnejšie sú jednoduché, elegantné a rozmerovo menšie sedačky, ktoré sú nadčasové a hodia sa ku každému štýlu miestnosti.

AKO-VYBRAT-SEDACKU-DO-PRACOVNE-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Minimalizmus a jednoduchosť, vo všetkých smeroch, je dobrý predpoklad každej ideálnej sedačky do pracovne.

Pracovňa by mala byť v jednej farebnej línií. Pôsobí tak lepšie na psychiku a premýšľanie. Ak chcete kombinovať nejaké farby, odporúčame maximálne dve farby.

AKO-VYBRAT-SEDACKU-DO-PRACOVNE-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Farebnosť sedačky by mala ladiť so zvyškom miestnosti.

Čo sa týka materiálového prevedenia, na trhu je veľmi veľa možností. Obľúbené sú kožené sedačky, ktoré sú ľahko čistiteľné. Dnes už však na toto nemusíte brať ohľad, keďže na trhu je množstvo typov látok, ktoré sú špine a vode odolné, a taktiež veľmi ľahko čistiteľné.

AKO-VYBRAT-SEDACKU-DO-PRACOVNE-BLOG-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Či už preferujete látkovú alebo koženú, na trhu je obrovský výber materiálov aj farieb.

Rovnako ako pri materiáli, tak aj pri farebnom prevedení sedačky sa musíte rozhodnúť sami. Čalúnené sedačky poskytujú veľké množstvo farebných prevedení. Nájdete medzi nimi rôzne vzory, ktoré sú často veľmi zaujímavé. Kožené sedačky sú najčastejšie v neutrálnych farbách, ako napríklad biela, hnedá či čierna. Pracovňa je často zariadená v neutrálnych tónoch, čo je dôvod, prečo by sedačka mala byť podobná.

AKO-VYBRAT-SEDACKU-DO-PRACOVNE-BLOG-NABBI-6.jpg
Obr. 6: Pri častých návštevách zvoľte skôr pohodlný rozťahovací typ sedačky, aby ste návšteve v prípade potreby vedeli poskytnúť nocľah.
 

3. Umiestnenie sedačky

Možno si myslíte, že umiestnenie sedačky v rámci miestnosti nie je až také dôležité, no opak je pravdou. Sedačka v pracovni má častokrát viac funkcií, a preto je nutné pri jej umiestňovaní zohľadniť všetky. Ideálne miesto je blízko stola. Ak vám príde klient či kolega, môžete tak spolu komunikovať. Taktiež je dobré, ak sedenie umiestnite ku stene. Hostia tak budú mať lepší pocit. Zároveň však treba dbať o to, aby bolo v prípade potreby možné sedačku roztiahnuť a pohodlne okolo nej fungovať. Ak plánujete pracovňu využívať iba vy, pre umiestnenie pohovky zvoľte kľudnejší kút ďalej od stola, aby ste si v prípade potreby dožičili kľud a relax.

AKO-VYBRAT-SEDACKU-DO-PRACOVNE-BLOG-NABBI-7.jpg
Obr. 7: Vhodné umiestnenie sedačky je veľmi podstatná záležitosť.