DOMOVBlog
Výber nábytku a doplnkov

Ako vybrať sedenie do predsiene

Pohodlný nábytok nemusí byť len výsadou obývacej izby či spálne. Uvítate ho aj v predsieni či v chodbe, napríklad ako súčasť vešiakovej zostavy alebo skrinky na topánky. Najmä dámy vedia, že čižmy a lodičky, si často vyžadujú „zložitejšie“ obúvanie. Preto je veľmi podstatné a dôležité zaradiť tento kus nábytku do vašej predsiene. Poďme sa bližšie pozrieť na typy sedení, vhodných do vašej predsiene či vstupnej haly.
 

Taburetky

Taburetky sa radia medzi významné dizajnové prvky. Sú hravé, odľahčujú atmosféru a pri ich výbere môžete popustiť uzdu svojej kreativite. Tento zaujímavý kus nábytku neslúži len ako miesto na sedenie, ale aj ako dekoratívny doplnok, ktorý vdýchne miestnosti osobitý ráz. Okrem iného prináša množstvo výhod a vďaka tomu, že nezaberie veľa priestoru, je vhodný do menších a užších priestorov. Je možné ich posadiť do priestoru ale aj zasunúť pod konzolový / odkladací stolík a v prípade potreby vysunúť. Kreativite sa medze nekladú.

AKO-VYBRAT-SEDENIE-DO-PREDSIENE-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Príjemná zamatová taburetka, v olivovej farbe so zlatými nožičkami je vhodná do akéhokoľvek interiéru.

AKO-VYBRAT-SEDENIE-DO-PREDSIENE-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Taburetka môže pôsobiť aj iba ako doplnok priestoru. V tomto prípade taburet dopĺňa kreslo.
 

Lavice

Lavice nájdete v najrôznejších tvaroch aj veľkostiach. Do menších priestorov sa hodia aj menšie lavice s úložným priestorom. Zvyčajne sú užšie a kratšie, pričom umožňujú pomerne jednoduché spojenie a kombinovanie s predsieňovou stenou, či botníkom. Nikdy však neumiestňujte lavicu pod vešiak na kabáty. Odložené veci by vám znepríjemňovali sedenie. V prípade nepriaznivého počasia by mohla zasa stekať voda alebo sneh na sedaciu časť lavice a nepekne ju ušpiniť, či dokonca znehodnotiť. Lavice môžu byť bez úložného priestoru alebo s úložným priestorom. Lavice do predsiene preto plnia okrem estetickej funkcie aj tú praktickú, ktorá je zakomponovaná v spomínanom úložnom priestore. Úložný priestor je zakomponovaný viacerými spôsobmi. Vždy je však situovaný v spodnej časti lavice. Môžete si vybrať kombináciu, ktorá vám bude najlepšie vyhovovať – otvorený priestor, väčšie úložné boxy, zásuvky, vyklápacie skrinky, alebo dokonca lavicu kombinovanú s menšou skrinkou na topánky. Osobitým typom sú tzv. otváracie lavice. V tomto prípade sa k úložnému priestoru dostanete vtedy, ak zodvihnete vrchnú časť, určenú na sedenie.

AKO-VYBRAT-SEDENIE-DO-PREDSIENE-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Na trhu sú lavice rôznych veľkostí, farieb a tvarov, napr. aj takáto netradičná lavica, ktorá pôsobí ako solitér.

AKO-VYBRAT-SEDENIE-DO-PREDSIENE-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Lavica s otvoreným úložným priestorom.

AKO-VYBRAT-SEDENIE-DO-PREDSIENE-BLOG-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Čalúnená lavica, pôsobí mäkko a pohodlne.
 

Vstavané sedenie

Ak je vstupná chodba v byte naozaj malá, úložné priestory musia byť šikovne skryté. Oplatí sa staviť na vstavanú skriňu až po strop s dverami so zrkadlom, prípadne zostavu na mieru so šatníkom, policami a lavicou s botníkom a hlavne sedením, v jednom. Priestor sa tak maximálne využije a celkový prejav predsiene bude dizajnový a nadčasový.

AKO-VYBRAT-SEDENIE-DO-PREDSIENE-BLOG-NABBI-6.jpg

AKO-VYBRAT-SEDENIE-DO-PREDSIENE-BLOG-NABBI-7.jpg
Obr. 6: Naplno využitý priestor menšej predsiene, môže vyzerať aj takto.
 

Kreslo či stolička

Pre otvorenejšie priestory, tzv. vstupné haly, sa hodí pekné dizajnové kreslo, či sústava kresiel. Moderné alebo klasické, farebné alebo v neutrálnej farbe. Výber záleží predovšetkým od vkusu majiteľa a dizajnu či veľkosti samotnej vstupnej haly. Ku kresielku je vhodné zakomponovať aj vhodný odkladací stolík. Pre menšie miestnosti sa odporúča namiesto mohutného kresla použiť radšej subtilnejšiu dizajnovú stoličku.

AKO-VYBRAT-SEDENIE-DO-PREDSIENE-BLOG-NABBI-8.jpg
Obr. 8: Dizajnových možností je veľmi veľa. Všetko je nutné prispôsobiť zvyšku miestnosti či bytu.

AKO-VYBRAT-SEDENIE-DO-PREDSIENE-BLOG-NABBI-9.jpg
Obr. 9: Čím väčší priestor, tým mohutnejšie kreslo si môžete dovoliť.

AKO-VYBRAT-SEDENIE-DO-PREDSIENE-BLOG-NABBI-10.jpg
Obr. 10: V prípade menšej miestnosti je ideálnejšia zaujímavá stolička.