DOMOVBlog
Výber nábytku a doplnkov

Ako vybrať správny vešiak

Predsieň, ktorá je prvou miestnosťou, ktorú vidíme po vstupe do domu alebo bytu, vyžaduje veľa práce, aby bola udržiavaná bezchybne čistá. Je to tiež miestom, kde po vstupe do bytu odkladáme vrchné odevy. Aby bola predsieň stále organizovaná a uprataná, v chodbe musí byť vhodný vešiak, na ktorý môžeme zavesiť kabát alebo vetrovku. Existuje však niekoľko druhov vešiakov, a my sa teraz na ne pozrieme.

Vešiaky do predsiene sú vyrábané v dvoch variantoch: na zavesenie alebo stojacie. Vyberať by sme mali na základe osobných preferencií, veľkosti priestoru ale aj podľa vášho vkusu.

AKO-VYBRAT-SPRAVNY-VESIAK-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Vhodne zvolený vešiak dotvorí interiér každej predsiene.
 

Typy vešiakov

1. Stojaté vešiaky
Stojatá verzia je ideálna pre priestory, kde nechcete na steny pripevňovať nič okrem obrazov, nástenných hodín alebo zrkadla. Je vhodná tiež pre predsiene, ktoré majú dostatok priestoru a dovolí nám to aj samotný dizajn. Stojatý vešiak môže v interiéri predsiene pôsobiť ako zaujímavý solitér a dotvoriť tak samotný dizajn predsiene. Na výber sú rôzne tvarové varianty, materiálové či farebné prevedenia. Stačí si len vybrať. Pozor dávajte, pri výbere, na jeho nosnosť a tiež samotnú váhu a statiku stojatého vešiaku. Môže sa stať, že ak bude vešiak príliš ľahký, a vy naň zavesíte zopár zimných kabátov, jednoducho sa prevráti a nesplní tak svoju funkciu. Preto odporúčame vešiak pred kúpou vyskúšať priamo v obchode či showroome.

AKO-VYBRAT-SPRAVNY-VESIAK-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Jednoduchý biely, tvarovo zaujímavý, priestorový vešiak sa hodí do svetlých prírodne ladených interiérov.

AKO-VYBRAT-SPRAVNY-VESIAK-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Čierna farba je zárukou elegancie a ak ladí s interiérom, nič nepokazíte!

AKO-VYBRAT-SPRAVNY-VESIAK-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Drevený masív je overenou klasikou.

AKO-VYBRAT-SPRAVNY-VESIAK-BLOG-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Ak sa však chcete odlíšiť a nemáte peniaze na zvyš, použiť môžete aj starý rebrík.

2. Závesné vešiaky a háčiky
Vešiaky, ktoré môžeme zavesiť, sú ideálne pre malú chodbu. Vďaka ich upevneniu ich môžeme zavesiť na stenu nad skrinkou na topánky, komodou alebo taburetkou. Okrem toho sa tieto závesy môžu stať nielen užitočným prvkom, ale aj ozdobnými v našej hale, zdobiacimi interiér. Variácií je opäť veľmi veľa. Môžete si vybrať z rôznych farebných dekorov, veľkostí a prevedení. Závesné vešiaky možno dostať aj ako komplexný nábytkový prvok, tak jeho súčasťou môže byť aj polica na odkladanie šálov a čapíc prípadne sedenie s priestorom na topánky.

AKO-VYBRAT-SPRAVNY-VESIAK-BLOG-NABBI-6.jpg
Obr. 6: Jednoduchosť a funkčnosť – tým sa vyznačujú takéto závesné lišty s háčikmi.

AKO-VYBRAT-SPRAVNY-VESIAK-BLOG-NABBI-7.jpg
Obr. 7: V drevenom masívnom prevedení je to vždy štýlové a nadčasové. Tento vešiak je doplnený aj o policu, kde môžete odložiť čiapku či rukavice.

AKO-VYBRAT-SPRAVNY-VESIAK-BLOG-NABBI-8.jpg
Obr. 8: Kovové vešiaky zväčša zaujmú svojim tvarom a dizajnom.

AKO-VYBRAT-SPRAVNY-VESIAK-BLOG-NABBI-9.jpg
Obr. 9: A ak sa chcete úplne odlíšiť, prípadne vyrobiť si niečo vlastné, môžete použiť pevnú vetvu či konár.

3. Vešiak na mieru
Najideálnejším a zároveň najnákladnejším riešením je samozrejme vešiak na kabáty zhotovený na mieru, resp. vešiak ako súčasť vstavanej skrine. Ten sa presne prispôsobí samotnému priestoru a potrebám klienta, či už vizuálne, farebne, veľkostne alebo usporiadaním funkcií. Jeden nábytkový prvok tak dokáže pokryť všetky funkcie, ktoré vstupná hala či predsieň vyžaduje. Zároveň je to najdizajnovejšie a najčistejšie riešenie. Ideálny je do malých priestorov, kde je nutné využiť každý centimeter, ale aj do vzdušných hál, kde zase naopak pôsobí luxusne a nadčasovo.

AKO-VYBRAT-SPRAVNY-VESIAK-BLOG-NABBI-10.jpg
Obr. 10: Zabudované vešiaky sú často veľmi minimalistickým a elegantným riešením.

AKO-VYBRAT-SPRAVNY-VESIAK-BLOG-NABBI-11.jpg
Obr. 11: Väčšinou sú súčasťou celku.

AKO-VYBRAT-SPRAVNY-VESIAK-BLOG-NABBI-12.jpg
Obr. 12: Častokrát sa vešiaky na kabáty kompletne uzatvárajú do skrine, čo pôsobí vždy uprataným a uhladeným dojmom.

Či už si vyberiete taký, alebo onaký, môžeme vám garantovať, že ani jeden vešiak neostane nevyužitý! :)