Ako vybrať trampolínu
Trampolíny už nie sú len výhradou detí . V posledných rokoch majú trampolíny neskutočný rozmach i u dospelých a využívajú sa ako plnohodnotný šport. Jej využitie nájdete doma, na záhrade, no i v posilňovniach.
Ako si však vybrať tú správnu trampolínu? Jej základom je bezpečnosť bez ohľadu na to, či je trampolína malá či veľká. Pri rozhodovaní vám určite pomôže tento článok...
Prvým kritériom je cieľ - chcete trampolínu ako doplnkovú hru pre deti do vašej záhrady? Vašim cieľom je zvýšiť svoju aktivitu a schudnúť? Ak si ujasníte zámer, za ktorým trampolínu kupujete nasledujú otázky ako: "Koľko miesta viete obetovať?" alebo "Kam trampolínu umiestniť?"
Obr. 1: Doprajte svojim deťom / a nie len im/ trošku zábavy. :)
Rozdelenie trampolín
1. Vonkajšie trampolíny - vhodné predovšetkým na zábavu detí
- sú rozmerovo väčšie, stabilnejšie a ťažšie
- na zimu ich treba rozobrať a schovať alebo prekryť ochranným návlekom
- môžu byť nadzemné, alebo zabudované v zemi
Obr. 2: Trampolína zabudovaná v zemi - i tu však treba dbať na ochrannú sieť! Najmä kvôli deťom...
2. Vnútorné trampolíny - lacnejšie, ľahšie, skladnejšie
- s priemerom okolo 100 cm
- určené primárne na šport, no využiteľné i pre deti
- ich výhodou je i rúčka, za ktorú sa musíte počas cvičenia pridržiavať
- nevýhodou pre deti je to, že nemajú žiadne bezpečnostné sitá
Obr. 3: Vnútorné trampolíny sú menšie a skladnejšie. Slúžia predovšetkým na šport, no využijú ich aj deti. Nad 140 cm sa dajú dokúpiť ochranné siete pre bezpečnosť vašich detí.
Ako vybrať veľkosť a tvar trampolíny?
Na trhu sú dnes trampolíny v priemeroch 90 - 460 cm. Od veľkosti záleží aj odpruženie - čím väčšia veľkosť tým lepšie odpruženie. Veľké trampolíny majú aj tú výhodu, že ju môže naraz používať viac ľudí, bez toho aby sa navzájom ohrozili. Tvar trampolíny nejako špeciálne neurčuje jej zameranie, hoci obdĺžnikové sú využívané najčastejšie gymnastickými školami a profesionálmi. U vás doma môžete mať kľudne trampolínu obdĺžnikovú, štvorcovú či kruhovú – podľa vašich predstáv. Pri umiestňovaní trampolíny treba však dbať aby okolitý priestor okolo trampolíny bol minimálne 1 a pol metra. A čo nosnosť? Tu samozrejme platí, čím väčšia trampolína , tým vyššia nosnosť a teda i bezpečnosť detí. Keď nehrozí preťaženie skákacej plochy nehrozí samozrejme ani jej pretrhnutie, tu však treba dbať aj na výber a kvalitu použitých materiálov. Ďalej je potrebné si všimnúť počet pružín a kvalitu pútok. Kvalitné pružiny majú samozrejme dlhšiu životnosť. U lacných trampolín nie je výmena pružín už po jednom roku nič neobvyklé. S týmto je úzko spojená kompatibilita náhradných dielov, ktoré u lacných trampolín nemusíte zohnať. Pružiny musia byť zakryté ochranným krytom.
Obr. 4: Príslušenstvo ako schodíky, ochranné siete či kryty na pružiny sú podstatná výbava k vašej trampolíne.
Určite sa tiež zamerajte na počet nôh u trampolíny. Štandardne má trampolína štyri alebo šesť nôh. Výhodou trampolín so štyrmi nohami je tá, že na ňu možno umiestniť ochrannú sieť s ôsmimi poľami, no na trampolínu so šiestimi nohami možno umiestniť ochrannú sieť iba so šiestimi poľami. Z hľadiska bezpečnosti je dôležité k trampolíne prikúpiť schodíky.
Obr. 5: Vaše deti rozhodnutie kúpiť trampolínu isto ocenia. :)
Obr. 6: No, a ak sa im už trampolína zunuje, nezúfajte.. nepoužívaná trampolína môže slúžiť ako miesto na skvelý odpočinok. stačí pár vankúšov textilná strieška a už len šípku do takto pripraveného lehára. :)
Ako sa o trampolínu starať?
Údržba trampolíny je skutočne veľmi jednoduchá. V prípade, že je trampolína špinavá, stačí ju umyť bežným čistiacim prostriedkom (napr. jarová voda). Pred montážou trampolíny sa ešte odporúča oceľové spoje namazať vazelínou. Dôležité je pri výbere dbať aj o dostupnosť náhradných dielov. Je to vzhľadom na neskoršie opotrebovanie pružín a ich následná výmena. Preto svoj výber trampolíny nepodceňujte! Príjemnú zábavu. :)
Zdroj fotografií: pinterest.com