DOMOVBlog
Výber nábytku a doplnkov

Ako vybrať a umiestniť záhradný domček, skleník, altánok

Chcete si zadovážiť záhradný domček, skleník či altánok, no máte mnoho otázok? Neviete čo je pre vás a váš pozemok vhodné, aké materiály a veľkosť zvoliť, prípadne kam danú súčasť umiestniť v rámci záhrady? Na tieto a mnohé iné otázky nájdete odpoveď v našom článku.
 

Záhradný domček

Praktická, funkčná a pre mnohých nenahraditeľná súčasť záhrady. Záhradný domček môže poslúžiť nielen klasicky, ako miesto na uloženie záhradného náradia, ale aj ako domáca dielňa, zimný sklad záhradného nábytku, priestor na uloženie bicyklov a športového náčinia, či dokonca letná kuchyňa, ktorú využijete nielen pri zaváraní, ale aj pri grilovačkách s priateľmi. Veľkosť sa odvíja od množstva priestoru, ktorý si na domček vyhradíme, ale aj od množstva vecí, ktoré v ňom plánujeme uskladniť.

Kam je ideálne takýto domček umiestniť? Aj odpoveď na túto otázku vo veľkej miere závisí od konkrétneho zámeru na využívanie záhradného domčeka. Jeho umiestnenie by totiž malo byť v prvom rade praktické – ak doň napríklad chcete odkladať bicykle, mal by byť čo najbližšie k vstupnej bránke a príjazdovej ceste. Ak má slúžiť na uloženie záhradného nábytku, nemal by byť ďaleko od terasy a podobne.

Keď už vieme veľkosť a miesto, kde bude záhradný domček umiestnený, ostáva už len výber materiálu. Najčastejšie sa stretáme s drevenými domčekmi alebo s domčekmi vyrobenými z OSB dosiek. Drevo v záhrade pôsobí veľmi esteticky, no nevýhodou je každoročná údržba v podobe brúsenia a natierania dreva. Murované domčeky, stavané na princípe klasického domu, sú síce bezpečné a ich údržbe nemusíte venovať zvláštnu pozornosť, ich realizácia je však časovo aj finančne pomerne náročná. Karty zamiešajú montované oceľové záhradné domčeky, ktoré pôsobia moderne a dizajnovo, a zároveň nevyžadujú nijakú extra údržbu. Treba však dbať o to, aby bol materiál pozinkovaný. Vonkajší povrch je možné omietnuť omietkou, a vtedy sa kovová konštrukcia veľmi podobá murovanej stavbe.

AKO-VYBRAT-A-UMIESTNIT-ZAHRADNY-DOMCEK-SKLENIK-ALTANOK-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Drevný domček je klasika, no treba sa poň každoročne starať.

AKO-VYBRAT-A-UMIESTNIT-ZAHRADNY-DOMCEK-SKLENIK-ALTANOK-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Záhradný domček ako akcent záhrady, v podobe nápaditého náteru? Prečo nie... :)

AKO-VYBRAT-A-UMIESTNIT-ZAHRADNY-DOMCEK-SKLENIK-ALTANOK-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Záhradný domček s kovovou konštrukciou je ideálny skôr pre moderné novostavby a ľudí, ktorí nemajú čas vynaložiť námahu na jeho údržbu.
 

Skleník

S teplom v skleníku rastliny rýchlejšie rastú, kvitnú, plodia a navyše na ne nedosiahne žiaden rozmar počasia. Rovnako tak v ňom môžete s úžasnými výsledkami pestovať zeleninu či ovocie aj v chladnejších letách. Ako aj pri záhradných domčekoch, tak aj pri skleníku, veľkosť skleníka určuje miesto, kam chceme skleník umiestniť. Tu ale treba dbať o to, že skleník musíme situovať vždy na miesto, kde počas dňa dopadá čo najviac svetla a teda aj slnka. Zásadná je tiež orientácia skleníka. Pre zimné využitie je vhodnejšie východozápadný pôdorys, ak bude hlavnou sezónou leto, vyberte severojužný smer. Dôležitú úlohu môže zohrať tiež smer vetra v záhrade.

AKO-VYBRAT-A-UMIESTNIT-ZAHRADNY-DOMCEK-SKLENIK-ALTANOK-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Menší dizajnový skleník oživí vašu záhradu a dopomôže vám k vytúženej úrode aj poćas chladnejších dní.

AKO-VYBRAT-A-UMIESTNIT-ZAHRADNY-DOMCEK-SKLENIK-ALTANOK-BLOG-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Veľkosti a dizajnu sa medze nekladú.

No a čo jeho veľkosť? Ak chcete pestovať zeleninu pre celú rodinu, vyberte modely s plochou aspoň 13,5 m². Väčšiu plochu oceníte aj vtedy, keď tu rastliny chcete nechať prezimovať. Menšie skleníky majú najčastejšie cca 8 m² s rozmermi približne 2,5 × 3 m a stačí iba pre niekoľko rastlín. Pokiaľ bude mať váš skleník menej ako 40 m² a zároveň bude nižší ako 5 m, nepotrebujete stavebné povolenie ani ohlásenie.

Konštrukcia skleníka je základ úspechu. Treba zvoliť kvalitný odolný materiál. Najodolnejšie sú hliníkové a samozrejme oceľové konštrukcie. Z výplní môžete voliť medzi polykarbonátom a sklom . Ak plánujete väčší skleník, nevyhnete sa však hĺbeniu základov.

Skleník bez základov je vhodný pre nenáročné pestovanie bez zimného vyhrievania. Ak budujete väčší skleník s celoročným využitím, oplatí sa vám ho postaviť aj s betónovými základmi.

Ak chcete, aby vám skleník vydržal dlhšie ako niekoľko sezón, musíte sa o neho starať. Mali by ste kontrolovať uchytenie tabuliek a prípadné praskliny, ošetrovať konštrukciu proti korózii a premazávať pánty u dverí a okien. Pri drevených konštrukciách nie je od veci namorenie a napustenie dreva látkami, ktoré zvyšujú odolnosť.
 

Záhradný altánok

Postup pri výbere altánku do vašej záhrady je veľmi podobný ako pri výbere záhradného domčeka. Okrem veľkosti sa pri vyberaní prístrešku sa musíme však rozhodnúť, či má byť altánok sezónny alebo celoročný. Na túto klasifikáciu altánkov sa vzťahuje materiál, z ktorého sú vyrobené a samozrejme konštrukcia.

Pri hľadaní miesta pre váš altánok si treba všímať rovnosť terénu - stany a altánky potrebujú rovný povrch. Ideálne je, ak nájdete miesto s minimálnymi poveternostnými vplyvmi. Ak plánujete v altánku aj grilovať, je vhodné ho umiestniť blízko domu, aby ste nemali problémy pri nosení občerstvenia, prípadne s prívodom elektriny.

Ak chceme celoročný altánok, ktorý vydrží aj silné mrazy v zime, vyberáme altánok zo stabilného materiálu - zvyčajne sa využíva drevená konštrukcia (smrekové, borovicové drevo alebo aj ratan, bambus či teak). Opäť však treba myslieť na pravidelnú údržbu. Stavba pevného záhradného altánku je často finančne náročnejšia a často sa nezaobídete bez pomoci remeselníkov. Perfektnou voľbou je aj murovaný altánok, ktorý zároveň bude tvoriť architektonický záhradný prvok.

AKO-VYBRAT-A-UMIESTNIT-ZAHRADNY-DOMCEK-SKLENIK-ALTANOK-BLOG-NABBI-6.jpg
Obr. 6: Celoročne využívaný altánok by mal byť vyrobený z odolného dreva alebo murovaný.

AKO-VYBRAT-A-UMIESTNIT-ZAHRADNY-DOMCEK-SKLENIK-ALTANOK-BLOG-NABBI-7.jpg
Obr. 7: samozrejme môžete zvoliť aj modernejší štýl vášho altánku.

Sezónny altánok má výhodu v jednoduchej montáži a demontáži. Takisto sa vďaka menšej hmotnosti dajú ľahko prenášať. Materiál konštrukcie býva zväčša hliník alebo oceľ. Hliník je odolnejší voči hrdzi, avšak oceľ je zase pevnejšia a odolnejšia. Nevýhoda je v tom, že na konci leta, keď už nastupuje silnejší vietor ho treba uskladniť.