Rozmýšľate nad kúpou záhradného lehátka na opaľovanie a relaxovanie? Potom ste na správnom mieste! V nasledujúcich riadkoch si preberieme aké druhy sú na trhu a pre koho sú vhodné. Dokonalý relax v záhrade je synonymom správneho výberu záhradného lehátka. Väčšinou si záhradné lehátko vyberáme podľa typu záhradného nábytku, ktorý sme uprednostnili na terasu. Ponuka je naozaj široká: ratanové, drevené či kovové. Ale ako si správne vybrať záhradné ležadlo? Uprednostniť dizajn či pohodlie? Ratanové lehátka bývajú vďaka pružnému umelému ratanu o niečo pohodlnejšie ako drevené alebo kovové, ktoré sú vyrobené z podstatne tvrdších materiálov. Drevené lehátko pôsobí štýlovo a tradične, kovové lehátko sa dokáže odmeniť svojou odolnosťou a minimálnymi nárokmi na údržbu.
 

Relax pri bazéne

Jednou z najčastejších otázok býva aké lehátko vybrať k bazénu. Každé záhradné lehátko je v princípe vhodné aj k bazénu, vonkajšiemu či vnútornému. Ratanové lehátka majú však v tejto oblasti viacero výhod. Poskytujú dokonalé pohodlie aj bez použitia poťahov, úplne postačí osuška. Záhradné ležadlo z umelého ratanu je ľahké a jednoducho sa premiestňuje. Výber materiálu ležadiel je naozaj rozsiahly záleží už len od Vás aký druh a úroveň komfortu preferujete. Na trhu sú v ponuke aj odolné plastové ležadla priamo do bazénu, resp. na plytčinu bazéna, čo Vám umožňuj sa i opaľovať a zároveň príjemne chladiť v bazéne. Keď už máte opaľovania dosť, ako úkryt pred slniečkom Vám poslúžia tzv. relaxačné hniezda, kde si v pohodlí a v chládku môžete prečítať svoju obľúbenú knihu. Ak nechcete investovať zbytočne do tejto novinky, poslúži aj stará overená klasika - hojdacia sieť.
 

Na čo sa zamerať pri výbere záhradného ležadla

Materiál konštrukcie:

  • Drevo – ponúka možnosť využiť ležadlo v exteriéri aj interiéri. Drevo je nutné impregnovať.
  • Plast – nie je taký ťažký, ako drevo. Zaručuje jednoduchú manipuláciu, vhodné na prenášanie.
  • Kov a hliník – sú oveľa odolnejšie ako drevo. Poskytujú vysokú nosnosť a životnosť.

Nastaviteľnosť ležadla: Nastaviteľnosť, alebo tiež polohovateľnosť, Vám umožní odpočívať presne tak, ako chcete. Výhodou je možnosť ležadlo celé zložiť a uschovať ho.

Využitie ležadla: Drevené a kovové ležadlá sú skvelým doplnkom na relaxáciu okolo domu, ale aj vnútri domácnosti. Plastové ležadlá je možné vďaka ich nízkej hmotnosti využiť aj na kúpaliskách alebo na plážach pri mori.

AKO-VYBRAT-ZAHRADNE-LEHATKOA-RELAXOVAT-V-ZAHRADE-1.jpg
Obr. 1: Relaxačné hniezdo môže mať rôzne podoby a je vyrobené z rôznych materiálov, podstatou je poskytnutie tieňu a pohodlia.

AKO-VYBRAT-ZAHRADNE-LEHATKOA-RELAXOVAT-V-ZAHRADE-2.jpg
Obr. 2: Hojdacia sieť je klasika a každý si v nej rád vychutná ľahký letný vánok.

AKO-VYBRAT-ZAHRADNE-LEHATKOA-RELAXOVAT-V-ZAHRADE-3.jpg
Obr. 3: Na trhu sa často vyskytujú aj textilné lehátka, vyrobené z odolného vlákna..Poťahy sa dajú zvliecť a oprať.

AKO-VYBRAT-ZAHRADNE-LEHATKOA-RELAXOVAT-V-ZAHRADE-4.jpg
Obr. 4: Neodmysliteľnou súčasťou pobytu pri bazéne je aj klasika vo forme nafukovačky či textilného nafukovacieho vaku, ktorý je oveľa komfortnejší. Vyrába sa v rôznych veľkostiach, vzoroch a farbách.

AKO-VYBRAT-ZAHRADNE-LEHATKOA-RELAXOVAT-V-ZAHRADE-5.jpg
Obr. 5: Plastové odolné ležadlá určené do vody poskytujú užívateľovi komfort a zároveň príjemné osvieženie.

AKO-VYBRAT-ZAHRADNE-LEHATKOA-RELAXOVAT-V-ZAHRADE-6.jpg
Obr. 6: Samozrejme nesmieme zabudnúť ani na úplnú klasiku - ratanové či drevené ležadlá.

Praktické kolieska oceníte najmä pri ťažších drevených či kovových lehátkach, ktoré by sa bez nich len veľmi obtiažne premiestňovali. Kovové lehátko však nemusí mať kolieska len ako praktickú pomôcku na manipuláciu. Záhradné ležadlo nemusíte využívať len na opaľovanie. Radi si v lehátku čítate alebo si zvyknete chvíľu zdriemnuť? Určite si vyberte polohovateľné lehátko. Polohovacie lehátka poskytujú väčšinou 5 až 6 polôh operadla a spravidla sa s nimi veľmi jednoducho manipuluje. Operadlo si môžete nastaviť do takmer vzpriameného sedu aj do úplne vodorovnej polohy. Lehátka na opaľovanie nie sú jedinou možnosťou vysnívaného odpočinku v záhrade. Veľa nádherných chvíľ môžete stráviť, najmä vo dvojici, v unikátnej záhradnej posteli s baldachýnom. Záhradná posteľ Vám poskytne príjemné útočisko počas horúcich letných dní. Popoludňajšiu siestu môžete stráviť aj pohodlných polohovacích kreslách, z ktorých behom pár sekúnd vytvoríte dokonalé záhradné ležadlo.

AKO-VYBRAT-ZAHRADNE-LEHATKOA-RELAXOVAT-V-ZAHRADE-7.jpg
Obr. 7: Svoj pobyt na slniečku, či čítanie vašej obľúbene knihy si môžete, v rámci doplnkov pre záhradný nábytok, spríjemniť napr. štýlovou a pohodlnou opierkou hlavy, či inými doplnkami.

AKO-VYBRAT-ZAHRADNE-LEHATKOA-RELAXOVAT-V-ZAHRADE-8.jpg
Obr. 8: Sedacie vaky ocení nie len mladšia generácia. Vychutnajte si v nich napr. sledovanie obľúbeného filmu cez projektor či príjemný večer s priateľmi

AKO-VYBRAT-ZAHRADNE-LEHATKOA-RELAXOVAT-V-ZAHRADE-9.jpg
Obr. 9: Máte radi klasiku? V tom prípade oceníte klasické drevené stoličky s látkovým poťahom a praktickú podnožku.

AKO-VYBRAT-ZAHRADNE-LEHATKOA-RELAXOVAT-V-ZAHRADE-10.jpg
Obr. 10: V prípade, že si chcete dopriať relax aj v byte a teda na balkóne, toto je jedno z zaujímavých riešení.
 

Záhradná sprcha

Leto, opaľovanie sa a kúpanie v bazéne je neodmysliteľne spojené s osviežením napr. pod záhradnou sprchou. Oceníte ju na chate alebo aj na chalupe kde nie je kúpeľňa, prípadne po práci na záhrade ale aj pred či po kúpaní v bazéne. Solárna záhradná sprcha šetrí peniaze a je nenáročná na výrobu a prevádzku. Čo potrebujete, ak ju chcete mať? Prívod vody, zopár inštalatérskych pomôcok, šikovného majstra a odvahu! Sprchovanie pod holým nebom samozrejme nie je pre každého. Ak by ste niečo podobné chceli mať, mali by ste uvažovať nad vhodným umiestnením, použitím odolných materiálov a netreba zabudnúť na zachovanie súkromia. Či už uprednostňujete moderné materiály a čisté línie alebo tradičnú podobizeň dreva, počas sprchovania vo vonkajšej sprche sa na chvíľu ocitnete na inom, vzdialenom mieste. Samozrejme, nechýba pocit výnimočnosti, originality a dobrodružstva!

AKO-VYBRAT-ZAHRADNE-LEHATKOA-RELAXOVAT-V-ZAHRADE-11.jpg
Obr. 11: Záhradná sprcha je praktický i estetický pomocník v domácnosti.
 

Zdroj fotografií: pinterest.com