DOMOVBlog
Výber nábytku a doplnkov

Ako vybrať záhradný nábytok

Po dlhej zime konečne prichádza príjemné jarné počasie a človek svoje voľnočasové aktivity presúva z interiéru do exteriéru. Záhrada či terasa sa stáva útočiskom pre príjemne strávené chvíle s priateľmi, rodinné oslavy či grilovačky. Preto je veľmi dôležité vytvoriť funkčný a zároveň estetický priestor, ktorý bude vyhovovať všetkým vašim potrebám a zároveň bude nadčasový a udržateľný. Tiež je vhodné myslieť na to, do ako veľkého priestoru plánujete nábytok umiestniť. Vždy je potrebné vyberať veľkosť nábytku tak, aby bolo možné sa pohodlne okolo nábytku pohybovať.

V tomto článku vám poradíme, ako najlepšie a najefektívnejšie vybrať záhradný nábytok tak, aby naplnil vaše požiadavky a splnil svoju funkciu aj po rokoch...
 

Aký materiál zvoliť pri výbere záhradného nábytku?

Prvou zásadnou otázku je materiálové prevedenie. V prvom rade si treba uvedomiť, kde bude daný nábytok umiestnený. Bude sa nachádzať pod zastrešenou terasou, polozakrytou pergolou alebo priestor, kde bude nábytok umiestnený nebude vôbec zastrešený? Ak by sa jednalo o poslednú možnosť treba pri výbere nábytku dbať najmä o to, aby bol vyrobený z odolného materiálu, prípadne aby bol aj spratný. Možnosťou je ratanový, hliníkový či efektný kvalitný plastový nábytok. Ak Vám však tieto materiály pripadajú veľmi umelé a vy túžite naopak po prírodných materiáloch, vyberajte nábytok z hustých a pevných drevín ako je teak, céder, mahagón alebo eukalyptus. Pri kúpe dbajte o to aby nábytok nebol lepený ale spojený mosadznými alebo nerezovými spojmi. Naopak nábytok, ktorý bude zastrešený môže byť vyrobený kľudne aj z borovicového či agátového dreva. Ďalšími zaujímavými prírodnými materiálmi sú prírodný ratan, banánový list či vodný hyacint.
 

Výhody a nevýhody jednotlivých materiálov

Plast: Pre svoju nízku cenu je tento materiál medzi ľuďmi veľmi obľúbený. Údržba nie je náročná a vďaka svojej nízkej hmotnosti sa nábytok ľahko prenáša. Pri výbere je dôležité dbať o to, aby bol nábytok vyrobený z kvalitného plastu, ktorý obsahuje pigmenty stabilizujúce ÚV žiarenie. Lacný plast môže vplyvom slnečného žiarenia ľahko strácať svoju farbu, praskať či lámať sa.

ako-vybrat-zahradny-nabytok-nabbi-2.jpg
Obr. 1: Aj plastový nábytok môže pôsobiť veľmi esteticky a moderne. Môže byť kombinovaný aj s materiálmi ako napr. kov.

Kov: Kov je opäť jeden z materiálov, ktoré sú veľmi obľúbené a trvácne. Existuje množstvo kovov, ktoré sa používajú na výrobu záhradného nábytku. Najviac používané sú hliník alebo oceľ s práškovaným povrchom. Hlavnými výhodami je cena, odolnosť voči poveternostným podmienkam a na rozdiel od  plastu aj stálosť tvaru a farby aj po rokoch. Nevýhodou je možná korózia a nepríjemný chladivý efekt pri prvom kontakte s pokožkou.

ako-vybrat-zahradny-nabytok-nabbi-3.jpg
Obr. 2: Dizajnový kovový nábytok vo veľmi trendy grafitovej farbe. Nezabúdajte na podsedák. :)

Umelý a prírodný ratan: Prírodný ratan je veľmi trvanlivý a pevný prírodný materiál. Je veľmi ťažké ho prelomiť. Tento ľahký a štýlový materiál je však vhodný len na kryté terasy či zimné záhrady. Neodoláva totiž poveternostným vplyvom a to je jeden z dôvodov, prečo bola vynájdená jeho odolnejšia verzia umelý ratan.

Umelý ratan má všetky výhody plastového nábytku, no s omnoho sofistikovanejším a estetickým vzhľadom. Je vyrobený zo syntetických vlákien odolných voči ÚV žiareniu. Navyše tento materiál ponúka množstvo farebných prevedení. Pri výbere sa treba zamerať najmä na konštrukciu. Najvhodnejšia do exteriéru je hliníková konštrukcia. Pri oceľovej konštrukcii treba nábytok kryť pred dažďom. Vyvarujte sa drevenej konštrukcii, ktorá nie je až tak odolná voči poveternostným podmienkam. Výhodou je nízka hmotnosť, prijateľná cena, ľahká údržba. Dôležitou vecou pri nábytku z umelého ratanu je to, že v zimných mesiacoch je potrebné ho uschovať. Neodoláva totiž silným mrazom a nábytok by mohol popraskať, či drobiť sa.

ako-vybrat-zahradny-nabytok-nabbi-4.jpg
Obr. 3: Prírodný ratanový nábytok pôsobí bohémsky, no treba dbať o vhodné umiestnenie mimo poveternostných vplyvov.

ako-vybrat-zahradny-nabytok-nabbi-5.jpg
Obr. 4: Naopak umelý ratan je veľmi odolný a posledné roky veľmi obľúbený. Môže byť situovaný aj na nekrytom mieste.

Drevo: Drevo je najviac preferovaným materiálom, čo sa týka vzhľadu. Tento materiál pôsobí prirodzene, robustne a krásne dopĺňa vašu záhradu. Nie je však vhodný pre všetkých. Drevený nábytok sa spája často s náročnejšou údržbou. Menej náročným variantom je udržateľnejší nábytok z kvalitných exotických drevín. Hlavnou výhodou je teda už spomínaný efektný robustný vzhľad. K nevýhodám patrí okrem častej a namáhavej údržby aj vyššia hmotnosť a kúpna cena.

ako-vybrat-zahradny-nabytok-nabbi-6.jpg
Obr. 5: Drevený nábytok pôsobí harmonickým dojmom, no je potrebné ho kryt pred poveternostnými vplyvmi prestrešením.

Pri výbere akéhokoľvek materiálu, treba dbať o ochranu nábytku voči silnému vetru, mrazu či snehu. Ak nemáte možnosť umiestniť nábytok v zimných mesiacoch do garáže, či záhradného domčeku, výborným pomocníkom je krycia plachta, ktorá dôkladne splní svoju ochrannú funkciu. Vyhnete sa tak poškodeniu vášho nábytku mrazom.
 

Aký typ funkčnosti zvoliť?

Na čo by vami vybraný nábytok slúžiť? Sedenie, ležanie, stolovanie či relax? Dnešný spotrebiteľ má naozaj široký výber sortimentu na všetky typy využitia.

Na večerné posedenie s priateľmi slúžia prevažne lavice či exteriérové kreslá a gauče. Je vhodné ich doplniť o stoly či malé odkladacie stolíky . Výbornou alternatívou je aj pohodlné hojdacie kreslo, v ktorom si môžete vypiť rannú kávu alebo prečítať svoju obľúbenú knihu.

ako-vybrat-zahradny-nabytok-nabbi-7.jpg
Obr. 6: Príjemnú atmosféru doplnia textílie v prírodných tónoch, vankúše a v neposlednom rade svetielka povešané na trámoch či pergole.

Týmto prechádzame do funkcie relaxačnej. Zaujímavým riešením sú zavesené hojdačky či samotné zavesené postele kotvené do stropnej konštrukcie či trámov. Veľmi trendy doplnkom sú aj hojdacie siete, ktoré môžete zavesiť medzi dva pevné stromy a kedykoľvek vychutnať pohľad do korún stromov.

ako-vybrat-zahradny-nabytok-nabbi-8.jpg
Obr. 7: Príjemným obzvláštnením vašej terasy či záhrady je zavesený prvok vo forme siete, kresla či ležadla.

Na vonkajšie stolovanie je potrebný stôl doplnený stoličkami či lavicou. Praktický je aj vonkajší servírovací stolík na kolieskach či stabilný pult situovaný pri grile či krbe.

ako-vybrat-zahradny-nabytok-nabbi-9.jpg
Obr. 8: Chutná večera v spoločnosti priateľov môže vyzerať aj takto.

Nesmieme zabudnúť ani na skvelé chvíle strávené pri bazéne. Využívajú sa pevné, polohovateľné alebo sklápacie ležadlá z odolných materiálov.
 

Textilná časť nábytku

Sedieť či ležať na drevenej, plastovej či kovovej kostre nábytku nie je nič príjemné. Textil je preto doplnková časť každého záhradného nábytku. Využíva sa na sedacie aj opierkové časti. Dôležitá je pevnosť, odolnosť a stálofarebnosť materiálu. Na trhu je veľký výber materiálov, farieb a vzorov no najvhodnejšie je využitie práve prírodných odtieňov ako je hnedá, béžová, tlmená zelená či sivá. Nevhodné sú krikľavé, v prírode kričiace, odtiene. Textilná časť by mala byť vždy snímateľná, a to práve z dôvodu údržby či ochrany pred zlým počasím.

ako-vybrat-zahradny-nabytok-nabbi-10.jpg
Obr. 9: Farebnosť by mala korešpondovať s farbami vyskytujúcimi sa v prírode.
 

Praktické rady pri kúpe záhradného nábytku

Pri samotnej kúpe je veľmi dôležité dbať o zopár detailov, o ktorých možno netušíte.

Dĺžka záruky: Prvým faktorom je dĺžka záruky. Záruka 2 roky nie je adekvátna k záhradnému nábytku. Ten má slúžiť dlhé roky, a preto uprednostnite predajcu, ktorý poskytuje záruku na tovar aspoň 5 rokov.

Možnosť dokúpenia komponentov: Informujte sa o možnosti dokúpenia nábytkových prvkov. Vo vlastnom záujme preferujte dodávateľov, ktorí sú schopní zabezpečiť rovnaký model nábytku aj na ďalšiu sezónu. Pre prípad poškodenia napr. stoličky a následného doplnenia do vašej zostavy.

Ergonómia nábytku: Pri výbere dbajte o ergonomické tvarovanie operadla a sedacej časti. Vyhnete sa tak nepohodliu. Ak vyberáte drevený stôl, dajte si pozor na hrúbku jeho dosky. Minimálna hrúbka pre kvalitný a skutočne stabilný a pevný stôl je 2,8- 3 cm.

Veríme, že vďaka tomuto článku ste si urobili vo výbere nábytku jasno a teraz hor sa na realizáciu svojich predstáv - vyberanie, nakupovanie a v neposlednom rade využívanie svojho vysnívaného miesta na relax, zábavu a kulinárske zážitky :). Jar je ideálnym časom pre dôkladnú prípravu vašej záhrady či terasy na letné posedenia s priateľmi a rodinou.
 

Zdroj fotografií: pinterest.com