Ako zariadiť chalupu či chatu
Ľudí z mesta láka vymeniť stresujúcu atmosféru miest za vôňu tráv, kvetov a stromov na pokojnom vidieku či v horách. Túžba po kontakte s prírodou je prirodzená a preto je na mieste pouvažovať o kúpe chaty či chalupy. Ak ste už hrdým majiteľom takejto chalupy či chaty, tak potom si vaše sezónne hniezdo zariaďte so srdcom na dlani a permanentnou láskou pre prírodné materiály. My sa dnes pozrieme ako na to!
Obr. 1: Pohodlná sedačka, veľa dreva a kované doplnky, to je to pravé pre vašu chatu!
1. Drevo a kameň v hlavnej úlohe
Hlavnou úlohou bude do interiéru vniesť čo najviac prírodných materiálov a motívov. Drevené podlahy či dlažby imitujúce prírodné materiály celý interiér oteplia, zjednotia a zároveň sa ľahko udržiavajú v čistote. Drevo a kameň. Všetko prírodné materiály. Doslova vás to naplní energiou. Ľudia milujú prirodzenosť a radi sa k nej vracajú. Drevo je vhodné aj ako obklad stien.
Obr. 2: Kvalitná masívna drevená kuchyňa patrí do každej chaty či vidieckej usadlosti.
Ako obklad krbu použite kameň. Kameň je zároveň aj výborný sálavý materiál, ktorý v kombinácii s krbom výborne funguje. Výrobky z kameňa sú zaujímavým doplnkom aj do kúpeľne. Predstavte si nádherné masívne umývadlo vytesané z jedného kusa kameňa. To určite zaujme! Ako sme si už mohli všimnúť, interiér by nemal kopírovať mestské bývanie, ale by mal byť prispôsobený potrebám a životnému štýlu bývania na vidieku alebo v horskom prostredí, mal by jeho užívateľom poskytovať oddych a relax mimo kolobehu bežných povinností.
Obr. 3: Krb obložený kameňom je najlepším variantom pre vašu chatu.
A čo nábytok? Drevený masívny nábytok, to je to pravé pre vašu chalupu! Základným materiálom takéhoto nábytku býva dobre vysušené masívne smrekové alebo bukové drevo, ktoré neobsahuje žiadne substancie ako napríklad formaldehyd, dioxin, ťažké kovy a podobne. Drevo je povrchovo upravené ekologickými lakmi, farebne morené, aby sa zachovala jeho štruktúra. Do chalúp a chát sa hodí aj nábytok vypletaný prírodnými materiálmi, ako je napríklad ratan, prútie, bambus, koža. Nábytok, v ktorom sú uplatnené prírodné pletivá, má veľa výhod. Je ľahký, dobre ním prúdi vzduch, príjemne sa v ňom sedí. Pružnosť a stabilita prírodných pletív ponúka elegantné tvarovanie, nábytok je ekologický, odoláva zmenám počasia, je nenáročný na údržbu. Vhodné je použiť aj zopár vintage kúskov, ktoré po malej renovácii interiéru dodajú ten správny šmrnc.
Obr. 4: U vidieckych domov s malými oknami, možno za pomoci nábytku presvetliť interiér. Využite preto svetlé farby odrážajúce svetlo.
2. Pohodlie na prvom mieste
Keďže sa jedná o miesto na oddych, tak by chata alebo chalupa mala byť tak aj zariadená. Keď niekde uberiete, inde pridajte. Pre maximálne pohodlné kreslo na popoludňajší relax sa miesto určite vždy nájde. Pohodlné kreslá je ideálne umiestniť ku krbu ale aj na terasu. Ďalším podstatným prvkom je sedacia súprava. Voľte sedačku s hlbokým a mäkkým sedom. Ideálnou voľbou je rozkladacia sedačka, ktorú v prípade potreby viete využiť aj ako ďalšie lôžko. Materiál voľte ľahko čistiteľný, príjemný na dotyk. Nezabúdajte ani na spálne a s nimi súvisiace postele. Voľte vhodný pohodlný a kvalitný matrac, ktorý vám dožičí zaslúžený relax.
Obr. 5: Pohodlné kreslo bude určite tou najobľúbenejšou časťou vašej chalupy.
3. S farbami to nepreháňajte!
Nespornou výhodou starších chát a chalúp je fakt, že tu často nájdeme veľmi žiadané pôvodné prvky, ktoré sú typické pre vintage štýl. Farebný základ vintage štýlu tvoria neutrálne farby ako šedá, hnedá, béžová a pastelové tóny – zelený, ružová, či modrá. Doplnky bývajú zdobené motívmi v krásnych výrazných farbách. Často sa používajú nežné kvetinové vzory. Pri modernejších novostavbách môžete neutrálny interiér doplniť napríklad o sedačku vo vínovočervenej, smaragdovej alebo olivovej farbe.
Obr. 6: Neutrálnou farebnosťou a jemnými vzormi nikdy nič nepokazíte.
4. Použité textílie
Mimoriadne významnú úlohu majú textílie, ktorými sa podľa osobného vkusu dolaďuje interiér farbami a vzormi tak, aby vytvorili estetický akcent. Využite aj koberce. Menšie koberce či behúne, resp. tkané z prírodných materiálov, napr. sisalu. Typickými doplnkami sú hrubé deky či vankúše. Vhodné je aj použitie ovčej kožušiny. Závesy z jemného plátna či ľanu môžu byť jednofarebné, často však majú ľahké motívy pásikov, ornamentov, kvetov, prípadne ich ľubovoľných kombinácií. Nezabúdajte ani na detaily ako návlečky, uteráky a pod. Všetko musí dokonalo ladiť.
Obr. 7: Vzorované vankúše a iné doplnky zútulnia váš interiér.
5. Doplnky
Aj tu je čas na zopár vintage kúskov. Voľte však veci s dušou, neskladujte haraburdy. Aj keď vintage štýl miluje „všetko staré“, rozhodne to nie je myslené tak, že by sa chata alebo chalupa mala zmeniť na sklad harabúrd. Chata nie je skladisko, preto čo nepotrebujete, zbytočne neschovávajte. Mrknite sa tiež po lampášoch a jemných sviečkach v béžovej alebo jemne bielej. Úplne autentické sú však sviečky z včelieho vosku. Sú prírodné a navyše aj voňajú. Vhodné je použiť aj rôzne úžitkové predmety minulosti – staré žehličky, hlinené krčahy, mažiare, kolovrátky, prútené koše – ako dekoratívne prvky interiéru vnášajú príjemný závan pokoja dávnych dôb. Pre milovníkov poľovníctva sú ideálnym doplnkom obrovské jelenie parohy zavesené nad krbom. Výborným doplnkom ku krbu sú aj kované stojany na drevo. Svietidlá použite v štýle vintage, kovové kované alebo drevené. Zaujímavým keramickým lustrom tiež nič nepokazíte.
Obr. 8: Staré krčahy či žehličky, doplnia interiér predovšetkým vidieckych domov a usadlostí.
Ako pri každom interiéri, aj tu platí, že interiér musí byť hlavne funkčný! Preto nezabudnite pri zariaďovaní vášho vysneného sezónneho hniezda aj na funkčnú stránku. Dôležitý je aj exteriér, predovšetkým v prípade letných grilovačiek s rodinou a priateľmi.