DOMOVBlog
Zariaďovanie interiéru a exteriéru

Ako zariadiť home office

Domáca kancelária alebo tzv. home office dnes už nie je žiadnou novinkou. Čoraz častejšie si ľudia svoju prácu nosia domov. Keď už sme dovolili práci preniknúť do nášho súkromia je dôležité spojiť užitočné s príjemným, v ideálnom prípade aj s praktickým a ergonomickým, a svoj home office zariadiť tak, aby práca v ňom nielen šľachtila, ale i inšpirovala... V tomto článku vám prinášame zopár tipov na vytvorenie ideálnej pracovne či študovne.

AKO-ZARIADIT-HOME-OFFICE-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: V dnešnej dobe čoraz viac ľudí pracuje z domova... Dostatok priestoru pre prácu je preto nevyhnutný.
 

Kam pracovňu umiestniť

Domáca pracovňa by mala byť pokojným miestom, a to z dôvodu, aby ste sa mohli dostatočne sústrediť na vašu prácu či štúdium. Prostredie, v ktorom pracujeme, má obrovský vplyv na naše výsledky.

Najideálnejším riešením je samostatná miestnosť, ak nám to priestor a dispozícia dovolí.

Ak však túto možnosť nemáme, riešením je pracovný kút. Pracovný kút je možné vytvoriť takmer v ktorejkoľvek miestnosti vášho domu. Nie je vhodné umiestňovať ho však do spálne, nakoľko človek často pracuje neskoro do noci, a svojou prácou môže rušiť svojho partnera, ktorý už o takom čase odpočíva v posteli. Je ideálne ho zakomponovať do nerušnej, málo používanej miestnosti. Vhodná je knižnica, hosťovská izba alebo formálna obývacia izba. V tomto prípade je dôležité ho dizajnovo zakomponovať do zvyšku interiéru. Dnes je na trhu množstvo písacích stolovkresiel, čiže výber je pestrý. V prípade, že nemáte tú možnosť vytvoriť si samostatnú pracovňu, no predsa len chcete určitým spôsobom rozzónovať miestnosť, vhodným riešením je použitie policových regálov či “knižníc”, ktoré sa postarajú o jej predelenie a zároveň ponúknu úložné priestory. Vytvoríte si tak jednotlivé zóny na rôzne aktivity, ktoré vaša práca či záľuba vyžaduje.

AKO-ZARIADIT-HOME-OFFICE-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Pracovňa, ako súčasť inej miestnosti = pracovný kút.
 

Samostatná pracovňa

Ideálne je samozrejme na pracovňu myslieť už pri navrhovaní či rekonštruovaní nehnuteľnosti. Pri kúpe domu či bytu je dobré počítať s miestnosťou navyše pre pracovňu v prípade, že vaša práca vyžaduje maximálne sústredenie a kľud. Jedine v pracovni, v ktorej sa môžete zatvoriť a obmedziť tak všetky rušivé elementy, sa môžete maximálne koncentrovať, a tak odviesť najlepšiu prácu. Dôležitým faktorom pri výbere miestnosti je aj dostatok denného svetla.

AKO-ZARIADIT-HOME-OFFICE-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Pracovňa, ako samostatná miestnosť, ponúka viac súkromia.

Zariadenie pracovne musí byť predovšetkým funkčné. Hlavným bodom miestnosti je pracovný stôl a stolička. Na tomto mieste strávite najviac času, a preto je dôležitý nie len dizajn jednotlivých kusov nábytku, ale aj pohodlie, ktoré vám poskytnú. Preferované sú otáčacie kancelárske kreslá, ktorých hlavnou výhodou je nastaviteľná výška a jednoduchá manipulácia. V samostatnej miestnosti si to môžete z dizajnového hľadiska dovoliť. Vybrať si ale môžete aj obyčajnú stoličku alebo menšie kreslo, pri ktorých treba brať do úvahy najmä výšku pracovného stola. V tomto prípade ale treba zvážiť koľko času trávite za počítačom. Neergonomická stolička by sa mohla podpísať na zdraví vašej chrbtice.

AKO-ZARIADIT-HOME-OFFICE-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Ergonomická a nastaviteľná stolička, sa hodí predovšetkým pre profesie, ktoré trávia veľa času za počítačom.

Pracovný stôl by mal byť pevne umiestnený a prispôsobený vašej výške. Veľkosť stola sa odvíja od typu práce, ktorú vykonávate.

AKO-ZARIADIT-HOME-OFFICE-BLOG-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Dostatok pracovnej plochy a úložného priestoru je pri zariaďovaní pracovne viac než dôležité!

Veľmi podstatný je dostatočný úložný priestor, ktorý môže byť vo forme skrine, či komody. Oceníte aj zásuvky, ktoré by mali byť súčasťou pracovného stola. Príjemnú atmosféru miestnosti dotvoria police umiestnené napr. nad pracovným stolom, na ktoré si môžete rozložiť dekorácie, sviečky či živý kvet. Pozor však pri polievaní!

AKO-ZARIADIT-HOME-OFFICE-BLOG-NABBI-6.jpg
Obr. 6: Veľmi príjemným riešením je umiestnenie políc nad pracovnú plochu. Dekoráciami spríjemnite váš pracovný deň.

Ďalšou dôležitou súčasťou pracovne je počítač a jeho príslušenstvo. Ak máte počítač spolu s monitorom, tak je dobré umiestniť počítač tak, aby vám nezavadzal. Monitor by mal byť v jednej línii s očami človeka, ktorý s počítačom pracuje a taktiež je dobré, ak je výškovo nastaviteľný. Pri práci s notebookom je vhodné zvoliť umiestnenie tak, aby vám nezavadzal pri inej pracovnej činnosti. Taktiež monitor by mal byť na úrovní očí, na čo nám slúžia viaceré polohovateľné stojany. Pri práci na notebooku by sme teda mali využívať aj externú klávesnicu, keďže notebook bude zdvihnutý do úrovne našich očí. Od obrazovky monitora sa tiež nesmie odrážať svetlo z okna, ani zo svietidla, čo veľmi dobre vedia tí, ktorí pracujú s fotografiami.

AKO-ZARIADIT-HOME-OFFICE-BLOG-NABBI-7.jpg
Obr. 7: Neodmysliteľnou súčasťou takmer každej pracovne je stolový počítač, či laptop. Jeho vhodným umiestnením zefektívnite vašu prácu.

Možno sa to nezdá, no takmer najväčší vplyv na efektivitu práce z domu má osvetlenie miestnosti. Pracovňa by mala byť za denného svetla výborne zásobovaná svetlom. Po zotmení je najlepšou možnosťou pracovná lampa s pohyblivým ramenom, ktorú si tak môžete prispôsobiť podľa druhu práce. Zaujímavé riešenie je aj LED pás zabudovaný do hornej skrinky či police umiestenej nad pracovným stolom. Tu však veľmi záleží od typu práce ktorú v pracovni vykonávate.

AKO-ZARIADIT-HOME-OFFICE-BLOG-NABBI-8.jpg
Obr. 8: Perfektným spôsobom ako dodať do pracovne nepriamy zdroj svetla je LED pás zabudovaný hornej skrinky. Stmievačom si navolíte intenzitu svetla podľa typu práce, ktorú v daný moment vykonávate.

Teraz už zvládnete pripraviť domácu pracovňu, ktorá poslúži všetkým vašim potrebám. Nezabudnite, že najdôležitejšie je kvalitné osvetlenie, stôl a stoličky, ktorá vás podrží počas náročného dňa. Podobne môžete postupovať aj pri zariaďovaní študovne pre žiaka či študenta.