Každý z nás sa určite teší na moment, kedy si po celom dni v práci či v škole sadnete všetci za jeden stôl a navečeriate sa ako správna rodina. Jedáleň je priestor, kde sa okrem jedenia aj radi stretávate a rozprávate, a preto si zaslúži mimoriadnu pozornosť. Mali by ste ju zariadiť tak, aby ste sa v nej cítili pohodlne a príjemne.

Keď si zariaďujete jedáleň, je dôležité mať neustále na pamäti jej rozmery a účel. Na čo bude slúžiť a koľko ľudí bude maximálne hostiť. Zvážiť treba aj samotné umiestnenie. Jedáleň v kuchyni či v obývačke? Pre dvoch či ôsmych? To sú otázky, ktoré si treba položiť. Súčasťou kuchyne totiž môže byť menší jedálenský stôl a stoličky na bežné využívanie, ak však chcete pohostiť viacero ľudí alebo sa chystáte stolovať slávnostne, tu už je kvalitný jedálenský nábytok na nezaplatenie.

Či si vyberiete jedálenský stôl pre štyroch, alebo taký, čo viete rozložiť aj pre 8-12 hostí, závisí od priestorových možností jedálne, a toho, koľkokrát v roku chystáte veľkú hostinu. Množstvo jedálenských stoličiek by vám totiž bežne počas roka zbytočne zavadzalo. No a kam so slávnostnym prestieraním? Počas bežného roka ho nevyužijete a tak isto netúžite po tom, aby vám celoročne zaberal miesto v kuchyni. Komoda na príležitosné prestieranie v modernej jedálni určite nesmie chýbať. Stáva sa útočiskom pre obrusy, štóly prestieranie a textilné obrúsky ale aj príbory a pocelán. Jedáleň je totiž ideálne miesto, kde môžete skladovať všetko toto slávnostné prestieranie.

Pri výbere nábytku treba dbať o veľkosť priestoru, v ktorom sa jedáleň bude nachádzať. Treba zvážiť maximálnu šírku a dĺžku stola po rozložení. Tak isto treba okolo stola nechať dostatočne veľa priestoru aby sa okolo neho dalo chodiť i keď za stolom budú sedieť hostia. Ak nekupujete stôl a stoličky ako komplet, odporúčame premeriať aj šírku a hĺbku stoličiek, aby sa pohodlne dali zasunúť pod stol. Priestorové minimum pre jednu osobu je 60 x 40 cm. Ideálna výška jedálenského stola na pohodlné sedenie je približne 75 cm. Ak je jedálenský stôl vysoký 75 cm, jedálenská stolička by mala mať sedadlo vo výške 45 cm a jeho šírka by mala byť rovnako 45 cm. Vybrať si môžte i z rôznych tvarov jedálenskych stolov. V ponuke sú guľate, hranaté ale i oválne. Guľaté stoly sa hodia do veľkých vzdušných priestorov, zatiaľ čo hranaté viete v prípade potreby prisunúť jednou stranou k stene, či do rohu miestnosti. Materiálové možnosti sú tiež skutočne rozmanité no dbajte vždy o súhru s vašim intertiérom, aby jedáleň nepôsobila, ako päsť na oko. Výber stoličiek netreba podceniť. Mnohokrát zohráva pri výbere jedálenských stoličiek dôležitú úlohu cena a dizajn, netreba zabúdať ani na pohodlie, ktoré je dôležitejśie, pretože aj pri jedení sa chceme cítiť dobre. Preto je dôležitý výber materiálu stoličky do jedálne. Ten je však vysoko individuálny. Zatiaľ čo niekto uprednostňuje mäkšie sedenie – čalúnenú stoličku, iný zas môže uprednostniť tvrdšie sedenie – stoličku z dreva. Pri jedálenských stoličkách s opierkami si dajte pozor na to, aby bol stôl dostatočne veľký, nech sa dajú bez problémov zasunúť.
 

Typy pre malé jedálne:

  • Do malého bytu je najlepšou voľbou jedálenský stôl obdĺžnikového alebo štvorcového tvaru.
  • Jedálenský stôl pre dve osoby by tak mal mať aspoň 60 x 90 cm alebo 60 x 60 cm.
  • Najlepšou voľbou sú ale rozkladacie alebo sklápacie stoly. Rozkladací stôl je skvelý ak potrebujete občas pohostiť aj iných členov rodiny alebo návštevy. V prípade potreby ho jednoducho roztiahnete a získate ďalšie miesto na sedenie, inak ho môžete nechávať zložený, aby vám zbytočne nezaberal miesto.
  • Ideálne riešenie do ozaj malého priestoru, ako je napr. jednoizbový byt, garzónka alebo aj na chata je sklápací stôl.
     

Jedáleň spája rodinu, buduje vzťahy, a preto sa oplatí pouvažovať nad tým, ako ju vrátiť do hry. Poďme si pozrieť zopár štýlových inšpirácii pre vašu novú jedáleň.

AKO-ZARIADIT-JEDALEN-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Lavice sa stávajú čoraz viac obľúbeným trendom menších jedální.

AKO-ZARIADIT-JEDALEN-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Pri otvorených priestoroch si môžte dovoliť i štýlový mohutný stôl pre šesť osôb.

AKO-ZARIADIT-JEDALEN-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: V každej správnej jedálni nesmie chýbať príborník na odkladanie sezónneho prestierania. Zaujímavé osvetlenie nad stolom utvrdí čaro okamžiku.

AKO-ZARIADIT-JEDALEN-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Miesto vo veľmi malých prestoroch ušetríte pomocou sklápacieho stolíka.

AKO-ZARIADIT-JEDALEN-BLOG-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Kresielka v glamour štýle sú skvelou voľbou pre ženské interiéry.
 

Zdroj fotografií: pinterest.com