DOMOVBlog
Zariaďovanie interiéru a exteriéru

Ako zariadiť obývačku

Obývacia izba je najdôležitejšia časť dennej zóny akéhokoľvek príbytku. Je to miesto, kde sa stretávate so svojou rodinou či priateľmi, miesto, kde usadíte každú návštevu. Preto zväčša býva najväčšou miestnosťou dennej zóny. No ani malá obývačka nemusí vôbec predstavovať problém, ak poriadne zvážite, čo v nej skutočne potrebujete, a čo naopak nie. Vo vlastnej obývačke sa v prvom rade chceme cítiť dobre a pohodlne. Musí preto pôsobiť vzdušne a v žiadnom prípade nesmie byť preplnená. V dnešnej dobe je trend spájať obývačku s jedálňou a kuchyňou. Pri dostatku miesta je možné do obývačky umiestniť aj čosi navyše. Výborným riešením je pracovný kút, či knižnica s čitárňou.

Obývačka by mala nadväzovať priamo na predsieň a súčasne by mala byť prepojená s kuchyňou a balkónom alebo záhradou. Priamo z obývačky by sa nemalo vstupovať do kúpeľne, toalety ani do technickej miestnosti. Vstupy do týchto miestností je vhodné situovať do zádveria či predsiene. Obývačku je ideálne situovať na slnečnú stranu - juh, prípadne juhozápad či západ.

Výber farebnosti vašej obývačky je skutočne veľmi dôležitý, nakoľko je to miestnosť, ktorá vás má hneď od rána naladiť a povzbudiť. Preto zabudnite na tmavé farby. Bledé farby sú to pravé! Okrem toho, že pôsobia blahodárne na vašu dušu, priestor krásne presvetlia a opticky mu dodajú vzdušnosť. Vhodná je biela a prakticky všetky jemné odtiene sivej, béžovej či krémovej. Čomu sa ale vyvarovať? Nikdy nekombinujte príliš veľa farieb... Odporúča sa kombinovať maximálne dve - tri farby. Ak chcete kombinovať viac, tak potom jedine tón v tóne, čo prakticky znamená, že kombinujete iba odtiene danej farby. Ak preferujete nejakú zaujímavú tapetu, určite ju použite iba na jednu stenu. Pri výbere sa vyvarujte divokých farieb a veľkých vzorov. Pri akejkoľvek miestnosti platí, že ak miesto klasických žalúzií použijeme dlhé záclony a závesy, priestor sa krásne zútulní.

V prípade, ak máte obývačku od kuchyne oddelenú priečkou, zvážte jej zbúranie a následné prepojenie týchto dvoch priestorov. Miestnosť sa krásne otvorí, presvetlí a nie len opticky zväčší. Ak však túto možnosť nemáte, máme pre vás zopár trikov, ako opticky zväčšiť vašu obývačku, a využiť priestor maximálne. Začneme podlahou... Uplatnite efekt prázdnej podlahy. To znamená čím viac podlahy vidíte, tým je miestnosť opticky väčšia. Samozrejme pri výbere dbajte o bledé odtiene podlahy. V prípade dlažby zvoľte lesklý a veľkoformátový variant. Pokračujeme nábytkom... Zadovážte si svetlý, jednoduchý a ideálne oblý nábytok. Na objemné pohovky s masívnymi opierkami určite zabudnite. Zvoľte radšej subtilnejší variant na nožičkách. Ako doplnkový nábytok, miesto kresiel, použite rôzne taburetky, ktoré sa v prípade, že ich nepoužívate, dajú poskladať na seba, či použiť ako stojan na kvety. Dajte si vyrobiť vysoké vertikálne skrinky, ktoré využijú maximálnu plochu steny. Získate tak dostatok úložného priestoru. Všeobecne platí, že nábytok na mieru dokáže efektívne najviac využiť menšie priestory, no pozor, musí byť navrhnutý správne! Jeden z ďalších trikov je ten, že plochý televízor zavesíte na stenu a ušetríte miesto na skrinku pod TV. Umiestnenie zrkadla do priestoru vám taktiež veľmi pomôže, predovšetkým jeho umiestnenie oproti oknu. Vytvára ilúziu ďalšieho okna.

Naopak pri veľkej obývačke sa riešia úplne iné problémy. Najpodstatnejším z nich je rozčlenenie zón. Veľkosť priestoru, ktorý jednotlivým zónam priradíte záleží od vašich preferencií. Máte veľkú rodinu? Organizujete často večierky s priateľmi? V tom prípade je pre vás dôležitá veľká jedáleň a dostatok priestoru vyhradeného pre pohovku. Ak radi hráte spoločenské hry, vo vašej obývačke by určite nemal chýbať hrací kútik, kde si viete zahrať so známym napríklad šachy. Pracujete z domu? Potom potrebujete pracovný kút! Zóny vyhradené na jednotlivé činnosti by mali na seba logicky nadväzovať - napr. jedálenský stôl by sa mal nachádzať v nadväznosti na kuchyňu, či príborník a podobne. Dôležité je zabezpečiť priechodnosť zón. Centrum obývačky by malo byť miesto, ktoré najviac pritiahne pozornosť návštevy. Mohol by sa ním stať krb, veľká sedačka, presklenie s výhľadom, no i čokoľvek iné. Do veľkej obývačky je najideálnejšie vyberať nábytky a doplnky vo väčšej mierke. Veľké kvety, nábytky či nadrozmerné obrazy sú vhodnou voľbou. Vo veľkom priestore nebudú pôsobiť strateno. Rastliny voľte s väčšími listami. Vysoké stropy k veľkým obývačkám patria, no priestor potom pôsobí menej útulne. Zútulniť ho môžete farbami a vzormi, či obkladmi na stenách.

Poďme si predstaviť niekoľko inšpirácii, ktoré vám, dopomôžu pri zariaďovaní vašej vysnívanej obývačky...

AKO-ZARIADIT-OBYVACKU-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Pri výbere farebnosti si zvoľte maximálne 3 farby... Tu je jasný príklad, že pracovať tón v tóne je veľmi nadčasové a atraktívne riešenie.

AKO-ZARIADIT-OBYVACKU-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: V prípade menších priestorov, je ideálne voliť nábytok na nožičkách. Priestor tak pôsobí vzdušnejšie...

AKO-ZARIADIT-OBYVACKU-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Aktuálne je preferovaný otvorený priestor, ktorý spája obývačku s kuchyňou.

AKO-ZARIADIT-OBYVACKU-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: V prípade veľkých priestorov obývačky, sa nebojte použiť obrazy nadrozmerných veľkostí. Vyniknú v priestore oveľa lepšie ako obrazy s klasickým rozmerom.

AKO-ZARIADIT-OBYVACKU-BLOG-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Ak pracujete z domu a chcete mať pracovňu ako súčasť dennej zóny, no zároveň nechcete byť rušený, bude pre vás ideálne čiastočne sa oddeliť od obývacej izby. Vytvorenie presklenej steny zaručí váš vizuálny kontakt s okolím, no zároveň pokojnú, ničím nerušenú atmosféru vo vašej pracovni.

AKO-ZARIADIT-OBYVACKU-BLOG-NABBI-6.jpg
Obr. 6: Rozsiahlym obývačkám na luxuse dodá dostatok denného osvetlenia a átriové riešenie, kedy svetlá výška obývačky siaha cez dve podlažia.

AKO-ZARIADIT-OBYVACKU-BLOG-NABBI-7.jpg
Obr. 7: Zemité tóny sú stále trendy. Pri vyššom rozpočte si môžete dovoliť pracovať s luxusnými doplnkovými materiálmi ako je napr. mramor.

AKO-ZARIADIT-OBYVACKU-BLOG-NABBI-8.jpg
Obr. 8: Ak obľubujete čítanie kníh a ak vám to vaša obývačka dovolí, v tom prípade si v nej určite nájdite priestor na čítanie vašej obľúbenej knihy. Pohodlné kreslo a vhodné osvetlenie umiestnite v blízkosti knižnice.

AKO-ZARIADIT-OBYVACKU-BLOG-NABBI-9.jpg
Obr. 9: Zaujímavým riešením pre menšie obývačky sú taburetky zasunuté pod skrinku, ktoré v prípade potreby viete použiť pre návštevu.

Veríme, že sme vám pri výbere nábytku a spôsobe zariaďovania vašej obývačky pomohli. Verte, oplatí sa všetko si premyslieť, nakoľko obývačka je časť domu / bytu, kde trávite najviac voľných chvíľ so svojou rodinou a priateľmi a akousi vizitkou vášho bývania.
 

Zdroj fotografií: pinterest.com