DOMOVBlog
Zariaďovanie interiéru a exteriéru

Ako zariadiť podnájom bez starosti a vysokého rozpočtu

Prenájom má často prísne obmedzenia od majiteľa, to však neznamená, že si ho nemôžete aspoň z časti zariadiť po svojom. Prostredie, v ktorom žijete veľmi ovplyvňuje to, ako sa cítite. Poďte sa inšpirovať našimi nápadmi a trikmi.

AKO-ZARIADIT-PODNAJOM-BEZ-STAROSTI-A-VYSOKEHO-ROZPOCTU-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Je vás nový prenajatý byt zatiaľ prázdny? Žiaden problém, čítajte ďalej. :)
 

1. Zariaďujte flexibilne

Snažte sa vždy vyberať kusy nábytku, ktoré sú prenosné, univerzálne, nadčasové a farebne neutrálne. Treba vždy myslieť na to, že podnájom nie je trvalé riešenie, a v prípade ďalšieho sťahovanie sa, neutrálnosť zariaďovacích prvkov veľmi oceníte. Bez ohľadu na to, či ste nájomníkom veľkého alebo malého bytu, v oboch prípadoch je faktom, že v ňom naozaj nič z toho, čo nakúpite neostane natrvalo.

AKO-ZARIADIT-PODNAJOM-BEZ-STAROSTI-A-VYSOKEHO-ROZPOCTU-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Základné a neutrálne kúsky sa budú hodiť do akéhokoľvek prostredia aj v budúcnosti.

Preto sa neodporúčajú riešenia na mieru. Ak máte obmedzený rozpočet musíte si vystačiť s hotovým nábytkom, napr. z našej ponuky. Nájsť ten pravý môže byť niekedy časovo náročné.

Pri výbere vám pomôžu aj tieto tri základné pravidlá:

  1. Nekupujte masívny nábytok – čím ľahší, tým lepšie,
  2. vyberte taký, ktorý poslúži minimálne na dva účely – napríklad rozkladací gauč,
  3. voľte neutrálne farby – vďaka tomu ho využijete aj v inom byte.

AKO-ZARIADIT-PODNAJOM-BEZ-STAROSTI-A-VYSOKEHO-ROZPOCTU-BLOG-NABBI-3.jpgObr. 3: Na internete nájdete nespočetné množstvo nábytkov a doplnkov. Ak by ste chceli ešte lacnejšie, zaujímavejšie a ekologickejšie riešenie, presurfujte aj bazárové portály.
 

2. Šatník

V byte, kde chýba vstavaná alebo šatníková skriňa, a vy nechcete investovať do tak drahého kúsku nábytku, nemáte veľa možností. Vtedy siahnite po lacnejšom a aktuálne aj veľmi trendy otvorenom šatníku. Na výber máte samostatne stojace vešiaky, vešiaky visiace zo stropu alebo obyčajné tyče, ktoré upevníte k stene. Závesné systémy so samostatnou konštrukciou často disponujú aj praktickými poličkami na topánky alebo doplnky. Sú ideálne aj na oddelenie priestoru.

AKO-ZARIADIT-PODNAJOM-BEZ-STAROSTI-A-VYSOKEHO-ROZPOCTU-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Vynikajúcim riešením sú voľne stojace vešiaky, ktoré dnes vyrábajú v dizajnoch od výmyslu sveta. Výhodou je, že nebudete nakupovať zbytočné kúsky oblečenia, lebo ste obmedzení priestorom. :)
 

3. Kuchyňa

Kuchynská linka býva súčasťou takmer každého bytu v prenájme. S jej výberom si teda veľmi ťažkú hlavu robiť nemusíte. Problémom skôr nedostatok úložného priestoru alebo nepraktické usporiadanie, s ktorým si musíte poradiť. Ak vám to majiteľ umožní, dokúpte si rôzne police, regály, háčiky a iné závesné systémy. Dajte však pozor, aby ste to s vystavenými predmetmi neprehnali, môžu budiť dojem neporiadku. Môžete ich skryť do boxov alebo menších škatúľ. Aby kuchyňa nepôsobila len ako skladisko kuchynských pomôcok a náčinia, vneste do nej živé rastliny. Vyberajte skôr menšie a nenáročné na starostlivosť.

AKO-ZARIADIT-PODNAJOM-BEZ-STAROSTI-A-VYSOKEHO-ROZPOCTU-BLOG-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Kuchyňa by mala pôsobiť vždy čistým a uprataným dojmom. Keď už ale na policiach „vystavujete“ nejaké kúsky, starostlivo zvoľte ktoré tak, aby nevytvárali dojem neporiadku.
 

4. Nafúknite priestor

V prípade malého bytu, na optické zväčšenie miestnosti môžete použiť jednoduché triky. Platí, že svetlé farby zväčšujú priestor. Napríklad, ak je strop o pár odtieňov bledší ako steny, miestnosť pôsobí vyššie. Zrkadlá dokážu vytvoriť optickú ilúziu zväčšenia miestnosti, rovnako ako lesklé povrchy. Veľký masívny nábytok, robustné dekorácie a tmavé farby budú v menšej miestnosti pôsobiť ešte výraznejšie a tým zbytočne preplneno. Odporúčame preto izbu zariadiť kúskami z ľahkých konštrukcii, lesklým nábytkom, prípadne priesvitných materiálov.

AKO-ZARIADIT-PODNAJOM-BEZ-STAROSTI-A-VYSOKEHO-ROZPOCTU-BLOG-NABBI-6.jpg
Obr. 6: Bledé farby sú alfa omega malých bytov.
 

5. Nezabúdajte na zeleň

Črepníkové kvety dokážu zaujať niekedy viac, ako dekorácia. Kvitnúce či nekvitnúce – nájdite pre ne vhodné miesto a budú žiariť. Čerstvé rezané kvety sú zas dokonalým stredobodom stola, keď prídu hostia, ukazujú, že ste sa snažili a často poskytujú príjemnú vôňu.

AKO-ZARIADIT-PODNAJOM-BEZ-STAROSTI-A-VYSOKEHO-ROZPOCTU-BLOG-NABBI-7.jpg
Obr. 7: No a na záver nezabudnite, že je veľmi dôležité pracovať s priestorom ako takým a hlavne brať do úvahy kusy nábytku, ktoré sú v priestore natrvalo. Všetko spolu musí ladiť. Doplnky sú len čerešničkou na torte. :)