Ako zariadiť predsieň
Možno vám príde táto časť domu či bytu nepodstatná, no opak je pravdou. Predsieň je prvou miestnosťou, ktorou prejde vaša návšteva, a preto musí urobiť na okolie dojem. Prvý a zároveň pozitívny dojem. Predsieň však musí plniť aj funkčnú stránku. Preto je dobré prepojiť vizuálnu stránku s tou praktickou tak, aby aj vlk bol sýty aj ovca celá.
V prvom rade už pri samotnom plánovaní predsiene treba myslieť na jednu podstatnú vec. Budete cez ňu sťahovať nábytok do ostatných častí bytu či domu. Pri zohľadnení tohto faktu, je potrebné myslieť na dostatočný manipulačný priestor a predovšetkým šírku vchodových a prepojovacích dverí. Odporúča sa preto šírka minimálne 900 mm.
Zádverie či predsieň je zároveň čistiacim bodom. Ako to chápať... No jednoducho, je to miesto, kde si vyzúvate a obúvate svoju obuv bez ohľadu na počasie. Miesto, kde vítate ci vyprevádzate návštevy. Preto je nutné použiť v tejto časti domu či bytu odolnú podlahu. Podlaha musí odolávať vode, snehu či iným nečistotám spojenými s prevádzkou bytu. Ideálnou formou je vhodne zvolená keramická dlažba s protišmykovou povrchovou úpravou, ktorá je odolná, bezpečná a ľahko sa udržiava v čistote. Druhou vhodnou variantou je liata podlaha, ak chcete súvislý povrch. Je to síce finančne náročnejšie riešenie, no esteticky efektnejšie a čistejšie.
Prvá podstatná vec, na ktorú by ste mali pri zariaďovaní vašej predsiene myslieť, je dostatok úložného priestoru. Treba si vyhradiť priestor na odkladanie topánok, skrine na vešanie kabátov, police na odkladanie drobných doplnkov, ako je šál, okuliare či rukavice. Vaša zostava by mala obsahovať aj stolík na odkladanie kľúčov a dostatočne veľké zrkadlo, v ktorom si pred vašim odchodom skontrolujete svoju vizáž. Zrkadlo zároveň krásne presvetlí a opticky zväčší túto časť bytu, v ktorej sa okno nachádza iba zriedka. Tak isto použitie svetlých farebných tónov dopomôže k celkovému presvetleniu miestnosti. Osvetlenie je ďalšou veľmi dôležitou súčasťou, a preto ho netreba podceňovať. Stropné bodové svietidlá sú ideálne a hodiace sa do menších priestorov. Nezabúdajte ani na sedenie, ktoré je naozaj skvelým pomocníkom pri prezúvaní sa, či čakaní na vašu polovičku :).
Predsieň je taktiež priestorom, z ktorého sa často vchádza do viacerých častí bytu, napr. do toalety, či technickej miestnosti. Jej súčasťou preto býva, okrem vchodových, aj niekoľko ďalších dverí. Tie je dôležité materiálovo a farebne vhodne zladiť tak, aby nenarúšali priestor a pôsobili maximálne nenápadne. Zároveň je potrebne otváranie a orientáciu dverí zvoliť tak, aby pri ich otváraní nevznikali v predsieni zbytočné kolízie.
No, a keďže predsieň má aj dizajnovo reprezentovať vaše obydlie, je dôležité štýlovo ladiť so zvyškom interiéru. Textílie, dekorácie či tapety oživia a zútulnia priestor. Kreativite sa medze nekladú a preto si poďme predstaviť zopár trendov v zariaďovaní predsiení.
Svetlý škandinávsky štýl
Tento severský štýl je v súčasnosti veľmi obľúbený a jeho alfa omega je minimalizmus vo všetkých smeroch. Predstavuje ho predovšetkým biela či sivá farba v kontraste s čiernou či antracitovou farbou a prírodnými detailmi. Veľmi príjemne sa kombinuje aj s pastelovými farbami ako je napr. púdrovo ružová. Tento štýl je ideálny pre menšie predsiene či dlhé chodby, ktoré pôsobia vzdušnejšie.
Obr. 1: Prírodne prvky z masívneho dreva sú v dnešnej dobe veľmi trendy a krásne dopĺňajú minimalistický interiér. Odkladací stolík slúži na umiestnenie dekorácii, či rýchle odloženie pošty či kľúčov.
Obr. 2: Dôležitou súčasťou každej predsiene je veľké zrkadlo, ktoré ocenia najmä ženy.
Obr. 3: Nezabudnite ani na rýchle odloženie kabátov či tašky!
Obr. 4: V minimalistických škandinávskych interiéroch sa často objavuje kontrastná kombinácia čiernej a bielej, doplnená o zeleň a iné doplnky ako sú obrazy či svietniky. Všimnite si aj nenápadné riešenie dverí, ktoré sú farebne zladené so stenami.
Obr. 5: Dostatok úložného priestoru je vždy veľmi podstatný. Do minimalisticky riešených skríň uskladníte všetko sezónne oblečenie.
Tmavý dramatický štýl
Čierna, smaragdová či tmavomodrá... Zaujímavé, nevídané, no nie však pre každého! Tmavý interiér môžete buď milovať alebo ho nenávidieť. V porovnaní so škandinávskym štýlom sa naopak hodí do rozsiahlejších predsiení, ktoré si optické zmenšenie priestoru môžu dovoliť.
Obr. 6: Tmavé farby v kombinácii so zlatými doplnkami môžu pôsobiť naozaj štýlovo.
Obr. 7: Nie vždy musia predsiene ladené do tmavých farieb pôsobiť temno. Všetko záleží od množstva svetla prenikajúceho do miestnosti dostatok denného osvetlenia v kombinácii s bledou dlažbou dokážu vyvážiť tmavo ladené steny a nábytok.
Obr. 8: Tmavomodrá v kombinácii so zlatou, je jednou z najviac používaných kombinácii.
Obr. 9: Antracitové odtiene sú dlhodobo trendy. V kombinácii s dubovou dyhou pôsobia luxusne a elegantne.
Obr. 10: Tmavé vstupné priestory a chodby možno opticky rozšíriť opäť pomocou veľkoplošných zrkadiel.
Moderný minimalizmus
Moderný a nadčasový minimalizmus je po škandinávskom štýle jeden z najžiadanejších zariaďovacích štýlov. Kombinujú sa dve maximálne tri farby. Zväčša je to neutrálna biela, sivá či čierna v kombinácii s dreveným dekorom a doplnkovým materiálom ako je sklo, textil či zrkadlová stena. V prípade jednofarebnej kombinácie sa pracuje tón v tóne, to znamená že sa kombinujú napríklad rôzne odtiene sivej. Líšiť sa môžu aj textúrami.
Obr. 11: Veľmi obľúbené sú zemité farby v kombinácii s bielou. Interiér pôsobí celistvo a nadčasovo.
Obr. 12: Aj čisto bledé interiéry sú medzi klientmi veľmi obľúbené a hodia sa do menších či tmavších priestorov.
Obr. 13: Zamatový poťah na taburetkách v kontrastnej farbe, či zaujímavý obraz môže oživiť monotónne vstupné priestory.
Obr. 14: Zaujímavým dizajnovým prvkom vášho interiéru môže byť aj perforovaná stena, ktorá opticky predeľuje vstupnú časť od zvyšku interiéru. Zároveň vám preniká dostatok svetla do tmavej vstupnej chodby.
Luxusný glamour štýl
Glamour štýl je jeden zo štýlov, ktorým podľahnú predovšetkým ženy. Sám o sebe pôsobí veľmi žensky, luxusne a štýlovo. Využívajú sa prevažne lesklé nábytkové prvky, svetlé zamatové materiály, kryštálové lustre a množstvo zrkadiel. Toto všetko je doplnené o zlaté či strieborné doplnky. Ale pozor! Pri tomto štýle je treba byť veľmi opatrný, aby výsledný efekt nepôsobil prehnane a gýčovo. Drevo sa pri týchto interiéroch využíva len veľmi zriedka.
Obr. 15: Pri tomto type zariaďovania treba postupovať skutočne opatrne. Je tu len veľmi tenká hranica medzi luxusom a gýčom...
Obr. 16: Moderný glamour používa materiály a prvky tradičného glamour štýlu, no v jemnejšom minimalistickom prevedení.
Obr. 17: Základom sú kryštálové lustre, ktoré sa objavujú prevažne v takomto modernom prevedení, no ešte stále sa vyskytujú aj klasické honosné kryštálové lustre.
Obr. 18: Byt zariadený v tomto štýle pôsobí naozaj veľmi žensky.
Obr. 19: Konzolové stolíky, zrkadlá, mramor a zamatové materiály v kombinácii so zlatým, či strieborným kovom, patria k najčastejším prvkom glamour interiérov.
Zdroj fotografií: pinterest.com