Mať vlastný priestranný šatník, to je túžbou každej ženy. Priestor, ktorý slúži na odloženie vašich obľúbených i menej obľúbených či sezónnych kúskov oblečenia, je potrebný v každej domácnosti. Samozrejme, tento problém sa dá vyriešiť rôznymi šatníkovými skriňami, či komodami, no predstavte si samostatnú, dostatočne vzdušnú miestnosť, s omnoho efektívnejším využitím. To je sen každej nákupnej maniačky!

AKO-ZARIADIT-SATNIK-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Vlastný šatník s dostatkom priestoru a možností na odkladanie svojich módnych kúskov, to je sen každej správnej ženy!
 

Umiestnenie šatníka

Z vlastnej skúsenosti viem, že blízkosť spálne je pre mňa v súvislosti so šatníkom veľmi dôležitá. Ideálne riešenie je však priama náväznosť na spálňu. Vtedy šatník môže tvoriť zároveň i zaujímavý deliaci prvok. Splní svoj účel - schová oblečenie a zároveň zachová poriadok a intimitu vašej spálne. To je dôvod, prečo dizajnéri už vopred usporadúvajú priečky tak, aby súčasťou miestnosti mohol byť i efektívne využitý šatník. Oblečenie, či sezónne veci tak môžu byť elegantne uložené, bez použitia čelných dvierok skríň či závesov. Takouto dispozičnou úpravou si predelíte izbu na dve funkčné zóny. Možností je veľa, záleží skutočne iba od vkusu. Sádrokartónová či sklenená priečka vedia v tomto prípade efektne poslúžiť. Ak to priestor umožňuje, deliaca priečka môže vzniknúť aj spojením dvoch vysokých skríň. Vyhnete sa tak zbytočným stavebným zásahom. Odvrátenú časť skrine môže tvoriť napríklad zaujímavá knižnica. Pri tejto príležitosti nezabudnite zvážiť aj umiestnie dverí. Je dôležité či pri vstupe do spálne chcete prvé vidieť šatník alebo svoju posteľ.

Zaujímavým a často využívaným riešením, je aj vytvorenie šatníka ako prechod do kúpelne. Stretávame sa s tým najmä v prípadoch, keď stavitelia uvažujú so samostatnou kúpelňou napojenou priamo na spálňu. Takýto prvok slúži veľmi dobre aj ako zvukový izolant, takže splachovanie či sprcha vás už rušiť nebudú. Výhodou je aj to, že sa po rannej či večernej hygiene môžte ihneď obliecť priamo v šatníku.

Veľmi atraktívnym riešením poslednej doby je aj vybudovanie stienky za čelom postele. Šatníkový priestor vzniknutý za postelou môže ostať buď v celku alebo sa môže predeliť nábytkovým prvkom a vzniknú tak dva samostatné šatníky - pre ženu a pre muža. Oba so samostatným vstupom popri posteli.

Ak ste stále ešte len vo fáze navrhovania vášho vysnívaného domu, potom je tu ešte jedno veľmi praktické odporúčanie pre vás. Zvážte dva šatníky. Ak má obytná dispozícia dva šatníky, jeden pri vstupe na zimné vrchné ošatenie a obuv, a druhý pri spálni na ostatné denné odevy, bielizeň, spoločenské šaty a doplnky, je to obrovskou výhodou.

AKO-ZARIADIT-SATNIK-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Náväznosť šatníka na spálňu je dôležité a zároveň veľmi praktické riešenie. Optický predel dymovým zasklením hravo zakryje drobný neporiadok v šatníku.

AKO-ZARIADIT-SATNIK-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Zaujímavým riešením je i predel pomocou nábytkového prvku, s viacnásobným využitím. Oddeluje spálňu od šatníka, tvorí čelo postele a dokoca slúži i ako knižnica.

AKO-ZARIADIT-SATNIK-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Vstup do šatníka môže byť umiestnený po oboch stranách postele.

AKO-ZARIADIT-SATNIK-BLOG-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Veľmi atraktívnym riešením sú aj zasklené steny predelujúce šatník od spálne, no pozor, pokiaľ ide o transparentné zasklenie, dbajte o nestále udržiavanie poriadku vo vašom šatníku.
 

Súčasti šatníka

Najdôležitejšie pri tvorbe šatníka je myslieť na pokrytie a zabezpečenie všetkých jeho funkcií. Poriadok sa dá dobre udržiavať iba tam, kde má všetko svoje miesto. A tak, či ide o šatník alebo o vstavanú sústavu skríň, k prehľadnosti ukladania a vešania odevov prispieva dizajn a komponenty konkrétneho úložného systému. Detaily, ktoré pomáhajú vhodne uložiť a uskladniť všetko čo sa týka odevov a obuvi človeka,či bielizne. Police vymedzené presne na potrebný rozmer, špeciálne police na topánky, vešiak na tyči, aby sa dal kostým zvesiť z vyššej polohy, závesný kôš na špinavú bielizeň a podobne. Takýmito detailmi sú niekedy drôtené, inokedy drevené zásuvky so sklenou čelnou časťou s presne vyhradeným rozmerom na vyžehlenú a zloženú košeľu. Vynikajúcimi pomocníkmi sú špeciálne vysúvacie časti, ktoré majú viaceré drevené alebo kovové tyčky potiahnuté občas protišmykovým filcom, slúžiace na zavesenie nohavíc.

AKO-ZARIADIT-SATNIK-BLOG-NABBI-6.jpg
Obr. 6: Jednotlivé komponenty v šatníku musia byt dokonale prispôsobené pre všetky typy oblečenia či doplnkov. Dnešné dômyselne dizajnované systémy navyše pôsobia veľmi esteticky.

Systém vešania odevov na vešiaky býva rozdelený na dlhé kabáty a krátke saká a blúzky, ktoré sa dajú umiestniť na vyššie miesto, pričom však majú sťahovateľnú vrchnú časť tyčou, na to určenou. Systém môže obsahovať aj špeciálne police na kabelky, špeciálne zásuvky rozčlenené na bielizeň a ponožky, na šperky, poličky na kravaty, škatule na klobúky, koše na dáždniky a priestor na dočasné uskladnenie špinavej bielizne.

Pri vytváraní komponentov úložných systémov sa okrem ukladania ošatenia ráta tiež s uskladnením aj iných vecí z domácnosti, napr. kufrov, tašiek, vysávača, ktoré sa používajú len sporadicky, ale dajú sa prehľadne uložiť.

Neposlednou súčasťou by malo byť aj veľké zrkadlo, v ktorom skontrolujete svoj výsledný outfit. Zrkadlo i celý šatník musia byť vhodne a dostatočne osvetlené. Pri zrkadle sa odporúčajú predovšetkým led pásy ktoré sú už priamo súčasťou zrkadla. Pri osvetlení samotnej miestnosti treba dbať aj na dizajn. Bežné je podsvietenie led pámi, bodovými svetlami, no pri honostnejsších dizajnoch sa využívajú aj rôzne dizajnové svietidlá či lustre. Pri lustrtoch vždy zohľadnite veľkosť šatníka. Platí pravidlo priamoúmernosti. Denné svetlo v šatníku je tiež veľmi veľkou výhodou. Ak to stavba umožňuje umiestnite svetlík prípadne pásy okien spoza zrkadla.

AKO-ZARIADIT-SATNIK-BLOG-NABBI-7.jpg
Obr. 7: Denné svetlo v šatníku je veľmi veľkou výhodou.

AKO-ZARIADIT-SATNIK-BLOG-NABBI-8.jpg
Obr. 8: Šatník nemusí byť dizajnovaný len ako nutnosť, ale aj ako takýto glamour prvok vašej spálne. Výrazným doplnkom je v tomto prípade luster a zlaté detaily.

AKO-ZARIADIT-SATNIK-BLOG-NABBI-9.jpg
Obr. 9: Väčšina ľudí dnes preferuje minimalistický štýl a jednoduchosť riešení.

Poslednou a rovnako dôležitou súčasťou vášho šatníka je i miesto, kam si napr. pri obúvaní pančušiek môžte sadnúť. Na tieto účely veľmi dobre slúži taburetka umiestnená voľne v dispozícii. Pri priestrannejších šatníkoch je možnosť umiestnenia zaujímavého dizajnového kresla.

AKO-ZARIADIT-SATNIK-BLOG-NABBI-10.jpg
Obr. 10: Taburetka, či stolček, umiestnený voľne v dispozícií ponúka možnosť sadnúť si. Táto možnosť by nemala chýbať v žiadnom šatníku. Využijete ju najmä pri obúvaní ponožiek, či dámy pri obliekaní pančušiek.

Pomocou šatníka sa dá minimalizovať počet všetkých skríň, skriniek a stenových zostáv, a dá sa tak docieliť, že byt nie je preplnený nábytkom. Obytný priestor potom získa viac vzduchu a nechá vyznieť všetky atraktívne kusy nábytku, preto pri vytváraní dispozície vášho vysnívaného domu dbajte o nadimenzovanie dostatočných priestorov na váš šatník.
 

Zdroj fotografií: pinterest.com