Ako zariadiť spálňu
Spálňa - to je miesto pre odpočinok, pre načerpanie novej energie, oáza pokoja. Aby tak aj naozaj bolo, je potrebné zvoliť správnu orientáciu, farebnosť, materiály, správne osvetlenie a samotné zariadenie.
Orientácia spálne
Každý má iné preferencie, no je všeobecne známe, že ideálnou orientáciou tejto časti bytu je sever, severovýchod a severozápad. Je to práve kvôli príjemnému chládku, ktorý vám severne orientovaná spálňa dokáže poskytnúť.
Umiestnenie postele v rámci dispozície
Umiestnenie postele v rámci dispozície je taktiež veľmi dôležité. K posteli by ste mali mať ľahký prístup, s dostatočným odstupom od nábytkov. Nevhodné je umiestnenie pod okno, medzi okná, či priamo pri zdroji tepla - radiátore či krbe. Posteľ by preto mala byť orientovaná s výhľadom na krb či okno, nie priamo pri ňom. Nemala by byť umiestnená ani priamo oproti vstupným dverám, nakoľko môžete mať pocit narušeného bezpečia či intimity.
Ako vybrať posteľ?
Samotná posteľ by mala byť dostatočne veľká a predovšetkým pohodlná. Len tak môže vyhovovať všetkým vašim požiadavkám. Šírka manželskej postele musí byť minimálne 160cm. Čo sa týka jej dĺžky, tak tá by mala byť dlhšia minimálne o 25 cm ako je výška užívateľa. Optimálna výška postele s matracom je 45 - 55 cm. Niektorí ľudia, najmä tí starší, preferujú vyššie typy postele. Umožňujú im tak pohodlné vstávanie. Pre nižších ľudí je vhodnejšia nižšia varianta postele. Pre vyšší komfort sa odporúča manželská posteľ s dvomi matracmi. V prípade jednomatracovej postele cítite každý partnerov pohyb, čo môže počas plytšieho spánku narúšať váš odpočinok.
Aký typ postele zvoliť?
Rám postele závisí od preferencii užívateľov. Niekto preferuje drevený rám i čelo. Niekto dokonca čelo postele úplne vynechá. Naopak, niektorí obľubujú vysoké čalúnené čelá, ktoré pôsobia luxusne a zároveň poskytujú príjemnú oporu počas čítania knižky. Veľkej obľube sa tešia aj levitujúce nočné stolíky, ktoré bývajú priamou súčasťou čela postele. Priestor nad hlavou by mal ostať prázdny.
Množstvo ľudí odmieta akúkoľvek elektroniku v spálni. A tak je to správne! Pracovný stôl, počítač či televízor, tu nemajú čo hľadať. Elektronika často spôsobuje problém so spánkom.
A kam s oblečením?
Súčasťou každej spálne je aj šatníková časť. Je ideálne umiestniť skriňu na jednu zo stien v plnom jej rozsahu. Získate tak dostatok úložného priestoru na oblečenie, ktoré práve využívate. Úložný priestor pre sezónne oblečenie je vhodnejšie situovať napr. na chodbu. Ak priestor dovolí je výbornou voľbou práve šatník, ako taký, do ktorého sa vchádza priamo zo spálne. Šatníkom sa ale konkrétnejšie budeme venovať v samostatnom článku.
Aké osvetlenie zvoliť?
Správne osvetlenie v spálni dokáže krásne navodiť atmosféru a pripraviť telo i myseľ na odpočinok. Naopak príliš ostré a silné svetlo pôsobí na náš organizmus presne opačne. Centrálne stropné osvetlenie by nemalo byť umiestnené priamo nad posteľ. Okrem centrálneho osvetlenia je potrebné spálňu doplniť aj o doplnkové tlmené, tzv. náladové osvetlenie. Môže byť buď formou nočných lámp, na stolíkoch popri posteli, alebo visuté svietidlá nad stolíkmi, ktoré navyše pôsobia veľmi vkusne. Obľúbené je aj obrysové podsvietenie nábytku, či stropu pomocou LED osvetlenia. Pred slnečným svitom a denným svetlom vás ochránia zatemňovacie vonkajšie rolety či hrubé zamatové závesy.
Farebnosť spálne a materiály
Farebnosť spálne môže byť jemná. Nie je vhodné používať príliš sýte farby. Ideálne sú odtiene sivej, modrej, zelenej a zemité tóny. Bielou taktiež nič nepokazíte. Najvhodnejším materiálom do spálne je drevo. Textílie, ako závesy, obliečky a podobne, vyberajte z prírodných materiálov. Podlaha by nemala byť studená - hodí sa drevo. Nevhodná je naopak keramická dlažba. Pôsobí studeno, a preto je nutné ju pokryť mäkkým kobercom.
Súčasťou spálne môže byť aj toaletný stolík. Mal by byť situovaný čo najbližšie k oknu, aby ste čo najviac využili denné svetlo.
Obr. 1: Farebnosť spálne musí byť príjemná a je ideálne, ak prevažujú prírodné tóny a materiály. Ladenie tromi farbami sivá, ružová a hnedá a ich odtieňmi pôsobí veľmi harmonicky a upokojujúco.
Obr. 2: Netreba sa báť ani tmavších farieb, ako je napríklad antracitová či smaragdová.
Obr. 3: Ak sa rozhodnete pre posteľ, ktorá od výroby neobsahuje čelo, je potrebné nahradiť ho zaujímavým obkladom steny. Stena za posteľou je totižto náchylnejšia na špinenie a oter. Na tomto príklade vidíme aj veľmi efektne použité nástenné svietidlá.
Obr. 4: Naopak vysoké čalúnené čelá až po strop sú žiadané čoraz viac. Pôsobia luxusne, sú pohodlné a vyzerajú úžasne. Zavesené zlaté svietidlá nad nočnými stolíkmi interiéru spálne dodajú tú pravú glamour atmosféru. Všimnite si aj nenápadné dvere, ktoré sú súčasťou minimalistickej skrine.
Obr. 5: V prípade, že vlastníte garsónku a denná zóna je zároveň aj nočná zóna a naopak, perfektným riešením je optický predel týchto dvoch zón sklenenou stenou. Antracitové rámy dodajú interiéru na štýle a pôsobia veľmi dizajnovo. Zároveň stena vytvára zvukovú bariéru, no byt sa vďaka transparentnosti opticky nezmenší ani nestmaví.
Obr. 6: Toaletné stolíky môžu aj nemusia byť súčasťou vašej spálne. Pokiaľ to ale priestor dovolí ,je to veľmi praktická záležitosť. Miesto objemného kresla môžete použiť zaujímavú taburetku, ktorú zasuniete popod stolík. Do praktickej zásuvky si ukryjete všetku kozmetiku, ktorú používate. Stolík dodekorujte kvetmi, a takto všetko pôsobí upratane a čisto.
Obr. 7: Spálňou v prírodnom štýle naozaj nič nepokazíte. Zemité tóny v kombinácii s bielou pôsobia veľmi vzdušne a čisto.
Obr. 8: Súčasťou spálne môže byť aj kútik, kde si v pohodlí a tichu vašej spálne môžete vychutnať vašu obľúbenú knihu.
Obr. 9: Nekonvenčne riešené spálne vždy vzbudia pozornosť návštevníkov.
Obr. 10: Čoraz častejšie sa miesto mohutných nočných stolíkov s úložným priestorom využívajú minimalistické dizajnové stolíky.
Zdroj fotografií: pinterest.com