DOMOVBlog
Zariaďovanie interiéru a exteriéru

Ako zladiť konferenčný stolík so sedačkou

Obývačka, je spoločenská miestnosť, kde jednoznačne patrí pohodlná sedačka a konferenčný stolík, bez ktorého by táto miestnosť nebola kompletná. Vybrať stolík do obývačky sa nezdá byť náročnou záležitosťou. O to jednoduchšie je však možné dopustiť sa pri výbere niekoľkých chýb. Pri výbere sa ale netreba zameriavať len na dizajn, ale hlavne na rozmery, materiál a funkčnosť stolíka.

AKO-ZLADIT-KONFERENCNY-STOLIK-SO-SEDACKOU-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Výber konferenčného stolíka nie je žiadna veda, stačí sa držať zopár jednoduchých pravidiel.
 

Správny rozmer stolíka

Pri výbere konferenčného stolíka je dôležité si hneď na začiatku uvedomiť, či si chcete do svojej obývačky zaobstarať len jeden samostatný stolík, alebo celú sadu menších stolíkov. Výška stolíka by mala byť približne na rovnakej úrovni, ako je výška sedenia vašej pohovky. Tá sa spravidla pohybuje v rozmedzí 35 až 45 cm. V záujme maximálneho pohodlia by nemala prevyšovať úroveň kolien v sede a zároveň by ste sa k nej nemali príliš zohýbať. Veľmi nízky alebo naopak veľmi vysoký stolík nebude vyzerať ani dobre ani ideálne plniť svoju funkciu. Veľmi dobrý variant je kombinácia rôznych veľkostí stolíkov v jednej obývačke, no stále sa však treba hýbať v rozmedzí od 35 do 45 cm.

AKO-ZLADIT-KONFERENCNY-STOLIK-SO-SEDACKOU-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Sústava konferenčných stolíkov v rôznych úrovniach je praktické a variabilné riešenie, ktoré je aktuálne veľmi trendy.

Podobné sety nájdete aj v ponuke internetového obchodu nabbi TU.

Čo sa týka dĺžky stolíka, odporúčame načrtnúť si pohľad zhora na gauč a k nemu dopasovať veľkostne i tvarovo konferenčný stolík. Ideálny konferenčný stolík by mal dosahovať minimálne tretinu dĺžky sedačky, no nemal by presiahnuť polovicu tejto hodnoty. Nemenej dôležitým parametrom je i šírka stolíka. Aby ste vy i vaši hostia mohli okolo neho pohodlne prejsť, medzi konferenčným stolíkom a sedačkou je potrebné vytvoriť priestor široký 50 až 60 cm.

AKO-ZLADIT-KONFERENCNY-STOLIK-SO-SEDACKOU-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Na tomto príklade jasne vidno nepomer medzi konferenčným stolíkom a sedačkou. Správne by bolo doplniť stolík o ešte jeden vyšší kus rovnakého dizajnu.
 

Ideálny tvar stolíka

Z pohľadu umiestnenia je najpraktickejším tvarom stolíka obdĺžnik alebo štvorec. Hlavne ak ho kombinujeme s rohovou sedačkou. Takýto konferenčný stolík často poskytuje aj úložný priestor pre prípad, že potrebujete odkladať viac, ako sa vám naň zmestí. Okrúhle konferenčné stolíky sú priestorovo náročnejšie, svojím stvárnením však poskytujú priestrannosť a ergonómiu a hlavne harmonický dizajn. Okrúhle stolíky preferujú rodiny s deťmi aj z dôvodu, že je menšia šanca úrazu malých detí ako pri ostrých rohoch hranatého stola. Pozor však na stabilitu! Moderne pôsobí aj konferenčný stolík atypického tvaru či stolík zložený z viacerých menších častí s rozdielnou výškou. Obľúbené sú prírodné solitéry vyrobené z masívnych kmeňov stromov, no treba ich citlivo zasadiť do prostredia.

AKO-ZLADIT-KONFERENCNY-STOLIK-SO-SEDACKOU-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Okrúhle či oválne stolíky ocenia najmä domácnosti s malými deťmi.

Ak túžite po podobnom stolíku, potom oválny čierny stolík so zlatými detailmi z našej ponuky je ten pravý pre vás.
 

Aký materiál zvoliť?

Drevo si aj po rokoch drží prím v obľúbenosti materiálov. Môže za to najmä teplý dojem, ktorý umocňuje jeho naturálny charakter, ako aj vždy aktuálna väzba človeka s prírodou. Tento druh materiálu vám poslúži dlhé roky, ale vyžaduje starostlivú údržbu. Popri masívnom dreve, ktoré sa vyznačuje dlhou životnosťou, sa konferenčné i príručné stolíky vyrábajú aj z laminovaných drevovláknitých dosiek potiahnutých PVC fóliou. Povrch dosky môže byť buď lakovaný, alebo matný. Ich pridanou hodnotou je nižšia cena, matné i lesklé prevedenie a povrchová štruktúra pripomínajúca drevo. Do modernejších interiérov sa hodia skôr strohé materiály ako je kov, sklo, či kameň. Ak chcete materiál stolíka zladiť s materiálom ostatného nábytku, vyberte nejakú dominantu v miestnosti, ktorú chcete ešte viac zdôrazniť. Myslite však vždy pri výbere stolíka na zachovanie celistvosti dizajnu celej miestnosti.

AKO-ZLADIT-KONFERENCNY-STOLIK-SO-SEDACKOU-BLOG-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Moderné interiéry si vyžadujú určitú eleganciu a tú tento minimalistický sklenený stolík určite má!

AKO-ZLADIT-KONFERENCNY-STOLIK-SO-SEDACKOU-BLOG-NABBI-6.jpg
Obr. 6: Drahšie materiály ako kameň či mramor pôsobia v interiéri naozaj luxusne no treba s nim pracovať opatrne a s rozvahou, nakoľko sa jedná už o naozaj výrazné a drahé kúsky. Dobre sa kombinujú so zlatými doplnkami a orechovou dyhou.
 

Typ sedačky vs. typ stolíka

Tu v zásade platí zharmonizovať tieto dva typy nábytku. Sedačka musí dokonalo ladiť s veľkosťou konferenčného stolíka. Príliš nízka sedačka a príliš vysoký stolík, a opačne, nikdy nebudú spolu ladiť. Pri rohových sedačkách sa snažíme kopírovať tvar sedačky veľkostne aj tvarovo, volíme teda štvorec alebo obdĺžnik. Perfektnou možnosťou je i kruh či skupina kruhov. Pri takejto sedačke nie sme príliš obmedzený tvarom skôr veľkosťou, keďže sa väčšinou jedná o väčšie typy sedačiek. V zásade volíme aj väčšie stolíky prípadne skupinu menších stolíkov. Opäť pripomíname, načrtnúť si na papier v mierke pohľad zhora na gauč a podľa toho skúšať rôzne stolíky. Pri pozdĺžnych dvoj či troj-sedačkách, sa odporúča zvoliť obdĺžnikový stolík. Ďalšou problematikou, ktorá pri výbere zamieša karty sú nožičky. Pri sedačkách na vyšších nožičkách volíme skôr prízemné stolíky bez nožičiek a naopak pri mohutných prízemných gaučoch odľahčíme zostavu pomocou konferenčného stolíka na štíhlych nohách.

AKO-ZLADIT-KONFERENCNY-STOLIK-SO-SEDACKOU-BLOG-NABBI-7.jpg
Obr. 7: V zásade platí, že konferenčný stolík by mal dopĺňať tvar sedačky. Na obrázku môžeme vidieť harmóniu medzi „elkovou“ sedačkou a stolíkom s pôdorysom štvorca.

Variabilita sveta konferenčných a príručných stolíkov nepozná hranice. Je len na vás, či sa novým obľúbencom vašej obývačky stane jednoduchá kombinácia tvarov a materiálov, alebo uprednostníte náročné a premyslené riešenia, ktoré vás vďaka svojej nadčasovosti tak rýchlo neunavia. Nezabudnite na posledný detail a tým je dekorovanie vášho konferenčného stolíka. Dizajnová kniha, menšia vázička či svietnik zatraktívnia každé riešenie.

AKO-ZLADIT-KONFERENCNY-STOLIK-SO-SEDACKOU-BLOG-NABBI-8.jpg
Obr. 8: Dekorovanie stolíka úplne zmení atmosféru miestnosti, preto na to nezabúdajte!