DOMOVBlog
Zariaďovanie interiéru a exteriéru

Domov ako z katalógu

Aj vy sa rozplývate nad krásnymi obrázkami interiérov a snažíte sa vytvoriť niečo podobné aj u vás doma? Niekedy stačí naozaj málo a efekt je obrovský! V interiéri to môže byť napríklad len pridanie lampy, zrkadla, obrazu či rastliny. Možno chcete prestavať nábytok, presvetliť priestor, možno hľadáte iba malú zmenu. Prinášame vám zopár tipov interiérových dizajnérov, ktoré vám pomôžu zharmonizovať váš dom či byt.
 

1. Farebná vyváženosť priestoru

Najpodstatnejším a najzákladnejším pravidlom je zachovať balans a harmóniu celého priestoru. Dôležité je vyvážiť jednotlivé farby tak, aby nepôsobil príliš nudne, ale ani príliš krikľavo.

Dizajnéri sa radi držia pravidla 6:3:1. Čísla v názve znázorňujú pomer základných farieb v interiéri. Primárna farba predstavuje zhruba 6 podielov alebo 60%. Sekundárna farba tvorí 3 podiely alebo 30%. Posledná akcentová farba je zastúpená v 1 podiely alebo 10%.

Príklad: Vyberte si dominantnú farbu, ktorá bude tvoriť 60%. Táto farba by mala byť svetlejšia a neutrálnejšia. Odporúča sa biela, béžová, svetlo-sivá. Pridajte 30% doplnkovej farby tón v tóne – napríklad tmavšia béžová, tmavšia hnedá, čierna. Nakoniec vložte do interiéru 10% doplnkov vo výraznejšej farbe. Môže sa jednať o doplnky, ako sú svietidlá či vodovodné batérie, v zlatej farbe. Nezabudnite, že nikdy nesmiete kombinovať dva rozličné kovy, napríklad zlatú a striebornú.

Taktiež zloženie farebnosti interiéru si dobre premyslite. Inšpirovať sa môžete farebnou paletou prírody, ktorá je nášmu zraku najprirodzenejšia. Farebné kombinácie z fotiek pláže, lesa alebo zapadajúceho slnka k sebe perfektne pasujú. Ak máte napríklad radi modrú farbu, môžete sa inšpirovať oceánom. Modré až fialové odtiene morskej vody, béžové odtiene jemného piesku a biela farba spenených vĺn.

DOMOV-AKO-Z-KATALOGU-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Vyvážený farebný balans interiéru je úplný základ pre kvalitný interiér.

DOMOV-AKO-Z-KATALOGU-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Nemusí sa jednať iba o neutrálne zemité farby, no treba zachovať kombináciu farieb prirodzenú ľudskému oku. Na tomto príklade farebnú kombináciu petrolejovej farby krásne dopĺňajú zlaté doplnky.
 

2. Nekombinujte rôzne štýly

Moderná obývačka a rustikálna kuchyňa nejdú vôbec dokopy. Všetky miestnosti musia na seba prirodzene nadväzovať. Preto váš dom vnímajte ako celok, čo sa týka štýlu ale samozrejme aj farebnosti. Vyhnete sa tak zbytočnému chaosu a too much efektu.
 

3. Nepárny počet

Nepárne počty v dizajne majú niečo do seba. Zlatým štandardom je počet 3, či už sa jedná o počty vankúšov, sviečok, obrazov alebo skulptúr. Prečo je to tak? Nepárne počty prirodzene pútajú väčšiu pozornosť, ak sú vo farebne vyváženom priestore.

DOMOV-AKO-Z-KATALOGU-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Dekorácie v nepárnom počte pútajú väčšiu pozornosť.
 

4. Pridajte štruktúru

Každý materiál má svoju štruktúru – drevo, tehla, betón, textílie... Drsné, matné, lesklé... Prešívané čalúnenie na stoličkách, kreslách a sedačkách či nábytok s výraznou štruktúrou povrchu – to všetko sú nenápadné spôsoby, ako vniesť do priestoru nenásilnú dynamiku, a pritom zachovať jednotnosť štýlu zariadenia. Tu sa však nezabudnite riadiť pravidlom 70:30.

Príklad: 70 % interiéru bude minimalistická, hladká, matná a zvyšných 30% využite materiály s jemnejšou či výraznejšou štruktúrou. Štruktúra sa môže v interiéri prejaviť vo forme masívneho dreva, 3D tapety či obrazu, alebo zaujímavého prešívania na sedačke.

DOMOV-AKO-Z-KATALOGU-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Štruktúru do interiéru môžeme dodať aj za pomoci zaujímavej hrubej stierky.
 

5. Nezabúdajte na zeleň

Interiér bez zelene je nudný a strohý. Na človeka pôsobí sterilne a nedokončene. Treba to zmeniť! Rastliny rôznych výšok a tvarov zoskupené do bohatej zbierky upútajú na prvý pohľad. Tie mohutnejšie pristavte bližšie k oknu – zjednotia prechod medzi exteriérom a interiérom. Prevísajúce zasa poslúžia na zjemnenie ostrých hrán úložných priestorov. A pritom ani nemusíte byť odborníci na pestovanie. Mohutná monstera, prevísajúci potosovec či bujná zamia sa postarajú o seba takmer samy.

DOMOV-AKO-Z-KATALOGU-BLOG-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Zeleň je neodmysliteľnou súčasťou každej domácnosti.

Tieto a mnohé iné triky je možné využiť napríklad aj pri predaji vašej nehnuteľnosti. Zveľaďovanie a zharmonizovanie interiéru za týmto zámerom nazývame home-staging. Aktuálne je home- staging veľký trend, ktorý niekoľkonásobne zvyšuje pravdepodobnosť predaja vašej nehnuteľnosti. Poďme si teda priblížiť, čo to ten home-staging vlastne je.

Home-staging je zjednodušene povedané príprava nehnuteľnosti na predaj. Úlohou je upraviť interiér aj exteriér tak, aby v záujemcoch nehnuteľnosť zanechala čo najlepší dojem. K čomu nám to bude? Dôležitý je prvý dojem. A prvý dojem rozhoduje! O rýchlosti aj cene predaja. Prvý dojem rozhodne o tom, ktorý inzerát bude prípadným záujemcom otvorený, ktorý vzbudí záujem, ktorému bude venovaná väčšia pozornosť.

DOMOV-AKO-Z-KATALOGU-BLOG-NABBI-6.jpg
Obr. 6: Home-staging v skratke.

Na obhliadke potom začína tzv. druhý prvý dojem. Tam sa totiž pomyselne láme chleba. Rozhodujúcim faktorom už potom nebude ani tak dispozícia, tú už záujemcovia poznajú z inzerátu, ale to, ako nehnuteľnosť pôsobí, ako vonia, aké emócie vyvoláva. Záujemcovia by sa mali vedieť s priestorom stotožniť. Čistý, upravený a zladený priestor to dokáže omnoho lepšie, než priestor prázdny po vysťahovaní, či byt zariadený starým, nezladeným nábytkom a špinavým kobercom.

Keďže kvalitný home-staging dokáže dokonca zvýšiť cenu vašej nehnuteľnosti, určite čítajte ďalej. Máme totiž pre vás zopár tipov, ktoré vám určite pri predaji pomôžu.
 

1. Upracte a vyvetrajte

Základom je nechať vyniknúť priestor. Preto vyhoďte a schovajte všetky drobnosti, ako sú sošky, dekorácie a podobne. Všetci túžime nasťahovať sa do čistého bytu či domu. Čistota je teda základným faktorom, ktorý rozhoduje o pocite z nehnuteľnosti. Zašednuté špáry, prach na poličkách, nevábne pachy po domácich zvieratách či cigaretách, to všetko v očiach záujemcov znižuje kredit priestoru. Dajte si preto záležať na dôslednom upratovaní. Nezabudnite na odstránenie osobných vecí, ako sú fotky.

DOMOV-AKO-Z-KATALOGU-BLOG-NABBI-7.jpg
Obr. 7: To najmenej, čo môžete pre rýchly predaj svojej nehnuteľnosti spraviť, je vyčistiť priestor od zbytočností. Efekt je obrovský.
 

2. Vymaľujte

Nový svetlý náter vie výrazne zlepšiť pocit z priestoru. Dodá miestnosti čistý look žiariaci novotou. Ak máte pekné drevené podlahy ukryté pod kobercom, odstráňte koberce a nechajte podlahu vyniknúť! Koberce, ktoré zachovávate, vytepujte! Odstráňte z priestoru zbytočné veľké kusy nábytku, zväčšíte tak priestor a necháte vyniknúť jeho prednosti.

DOMOV-AKO-Z-KATALOGU-BLOG-NABBI-8.jpg
Obr. 8: Aj taká zmena, ako vymaľovanie miestnosti, dokáže zvýšiť cenu a záujem o vašu nehnuteľnosť.
 

3. Opravte nedostatky

Dajte si záležať na tom, aby ste vypálenú žiarovku nahradili ešte pred obhliadkou, tiež opravte všetky vypadávajúce kľučky, pokazené vypínače a iné nedostatky, ktoré má vaša nehnuteľnosť.
 

4. Vpustite do miestnosti svetlo

Odostrite rolety a závesy, vyperte záclony, presvetlite steny! Svetlo a slnko je života-budič a to v dnešnej uponáhľanej dobe predsa potrebuje každý človek. Je dobré využiť možnosti denného svetla v čo najväčšej možnej miere. Temno pôsobiace priestory nevzbudzujú príjemné pocity a nie sú príliš vyhľadávané. Svetlo priestoru dodá vzdušnosť a opticky zväčší aj menšie miestnosti. Podporte prirodzené svetlo aj umelým osvetlením, ideálne rohovými lampami alebo menšími bodovými svietidlami.

DOMOV-AKO-Z-KATALOGU-BLOG-NABBI-9.jpg
Obr. 9: Presvetlené interiéry lahodia ľudskému oku.
 

5. Dekorujte

Nezabudnite v interiéri rozmiestniť vhodné dekorácie. Kúpte čerstvé kvety a umiestnite ich vo váze na jedálenský stôl či na konferenčný stolík v obývačke. Kvety sa snažte vyberať tak, aby ladili s interiérom. Tiež sa radšej vyhnite kvetom so silnou charakteristickou vôňou ako sú napríklad ľalie. Vhodne naaranžovať je možné aj izbové kvety. Čarovnú atmosféru dodá Vášmu príbytku, ak zapálite sviečky. Najmä v pochmúrnych dňoch a vo večerných hodinách dodajú jas miestnostiam vo vašom byte či dome. Tiež je možno použiť ako dekoráciu pekne naaranžovanú misu s ovocím, rôzne stuhy, korálky, ikebany, zavesiť na stenu pekný obraz, zasvietiť stolové lampy... Nezabudnite však, že menej je niekedy viac. V jednej miestnosti sa neodporúčajú viac ako dve-tri výrazné dekorácie. Tiež je dôležité, aby bolo všetko pekne zladené, aby nevznikol z celej kompozície jeden veľký gýč.

DOMOV-AKO-Z-KATALOGU-BLOG-NABBI-10.jpg
Obr. 10: Dekorácie, vo forme živých kvetov, dodajú ten správny šmrnc a pocit domova.
 

6. Kvalitná foto-dokumentácia

Kvalitné a profesionálne fotografie vašej nehnuteľnosti urobia pri predaji doslova zázraky. Ak plánujete predať svoju svoj byt alebo dom, určite využitie služby home stagingu zvážte. Je veľká šanca, že nehnuteľnosť predáte omnoho rýchlejšie a za viac peňazí.