DOMOVBlog
Rady a tipy

Efektívne tipy, ako ušetriť na energiách

Určite každý z Vás zaregistroval informácie o zvyšovaní cien energie. Nejeden z Vás sa preto zamýšľa nad tým, ako svoju spotrebu znížiť na maximum. Ak chcete ušetriť za energie, nie je potrebné sa nejako výrazne obmedzovať, no stačí zmeniť svoje návyky a dodržiavať pár jednoduchých pravidiel. Poďme sa pozrieť na tie základné pravidlá, ktoré vám pomôžu ušetriť energie vo vašej domácnosti.
 

1. Kupujte úsporné LED žiarovky

Kedysi dávno, keď sa objavili prvé úsporné žiarovky, tak na ne veľa spotrebiteľov rýchlo zanevrelo. Našťastie, doba pokročila a aj LED žiarovky našli svoje uplatnenie. Dnešné LED môžu svietiť rovnako pekne ako klasické žiarovky (v predaji sú teplé, prirodzené či chladné odtiene), rozsvecujú sa okamžite, náklady na zaobstaranie nie sú nijak extrémne, životnosť je výborná. Ak chcete ušetriť energiu v spoločných priestoroch nainštalujte pohybové senzory. Vonkajšie osvetlenie môžete riešiť solárnym osvetlením. Pravidelne utierajte prach zo svietidiel aj zo žiaroviek. Prach môže pohlcovať až 20% svetla, preto stierajte prach nielen zo žiarovky, ale aj z tienidiel lámp.

EFEKTIVNE-TIPY-AKO-USETRIT-NA-ENERGIACH-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: LED žiarovky vám usporia množstvo energie.
 

2. Ustrážte si prevádzku spotrebičov

Väčšina spotrebičov, aj napriek tomu, že nie sú zapnuté sú v tzv. pohotovostnom režime, kedy ich spotreba dosahuje 10-15% bežnej spotreby. Nenechávajte preto spotrebiče iba uspané na pohotovostný režim, ale skutočne ich vypínajte. Tieto nenápadné žrúty elektriny spoznáte napríklad podľa svietiacej diódy alebo hodín.

EFEKTIVNE-TIPY-AKO-USETRIT-NA-ENERGIACH-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Ak nemožno prístroj úplne vypnúť ani hlavným vypínačom tak, aby zhasla dióda, napojte ho cez predlžovaciu šnúru s vlastným vypínačom a tým vypnete všetky napojené spotrebiče naraz.

Nastavte si automatické prepínanie spotrebičov do režimu spánku. Túto možnosť nemáte len u PC alebo notebookov, ale aj u televízie. Isto sa aj vám stane, že pri filme zaspíte a váš televízor ide do do rána zbytočne. Keď pociťujete únavu, nastavte svoj časovač na 30 minút a televízor sa automaticky vypne. Zabráňte tak zbytočnému odberu v čase, kedy s prístroj už nepotrebujete.

Vytiahnite nabíjačky zo zásuvky, keď zrovna nič nenabíjajú. Aj keď to tak nevyzerá, nabíjačka v zásuvke odoberá watty, ale len ich premení na teplo.

EFEKTIVNE-TIPY-AKO-USETRIT-NA-ENERGIACH-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Zabite dve muchy jednou ranou, mobil nabíjajte napr. aj počas jazdy autom.

Ak aktuálne kupujete nový spotrebič do domácnosti, siahnite radšej po energetickej triede A+++. Prípadné vyššie počiatočné náklady sa vám vrátia v nízkej spotrebe vody / elektriny.
 

3. Šetrite pri varení

Pri výmene elektrického sporáka zvoľte radšej nový typ ako náhradu za už používaný spotrebič. Nové typy elektrických sporákov ušetria oproti starším typom 20-30% energie. Pre varenie vyberajte vhodný riad. Napríklad pre varné dosky s indukčným ohrevom sú vhodné iba magneticky vodivé kovové nádoby. Nerezové a sklenené rozhodne nie sú vhodné. Tiež vyberajte vhodnú veľkosť hrnca tak, aby zodpovedala množstvu jedla. Podľa veľkosti hrnca vyberte aj veľkosť platničky. Používajte pokrievky, voda sa tak zohreje oveľa skôr a tým využijete menej energie na zohriatie. Za zmienku stojí aj tlakový hrniec, ktorý ušetrí energiu aj váš čas.

Pri zohrievaní vody v kanvici zohrejte len také množstvo, ktoré hneď spotrebujete. Čim viac vody v kanvici je, tým viac energie spotrebujete na jej zohriatie.

EFEKTIVNE-TIPY-AKO-USETRIT-NA-ENERGIACH-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Rúru počas pečenia zbytočne neotvárajte. Ideálne sú presklené dvierka pre kontrolu pripravenosti pokrmov.

Rúru vypínajte ešte skôr, ako je jedlo hotové. Teplo nakumulované v rúre sa postará o jeho dokončenie. Pokrmy do hmotnosti 500 g ohrievajte radšej v mikrovlnnej rúre.
 

4. Šetrenie vody

Neumývajte riad pod tečúcou vodou, ale vždy ju vypínajte alebo si napustite drez. Ak je možné umývajte riad v umývačke riadu, ktorá je však doplna naložená. Zastaralú umývačku vymeňte za nový typ. Nové umývačky spotrebujú menej elektriny a sú aj úspornejšie než ručné umývanie riadu. Nezabudnite pravidelne čistiť filter odtokovej vody.

Perte na nízkych teplotách a vždy len plnú práčku. Bielizeň sušte, ak je možné, na vzduchu nie sušičkou.

Používajte pákové vodovodné batérie. Sú oveľa úspornejšie než klasické kohútiky. Nikdy nenechávajte tiecť vodu zbytočne.

EFEKTIVNE-TIPY-AKO-USETRIT-NA-ENERGIACH-BLOG-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Ak vám batéria či splachovač WC preteká, opravte ju ihneď.

Kúpte si WC nádržku s dvojitým či trojitým splachovaním. Pri malej potrebe tak spotrebujete omnoho menej vody. Dajte prednosť rýchlej sprche pred kúpeľom. Rastliny a záhradu nepolievajte vodou z vodovodu, ale dažďovou, resp. vodou zo studne.
 

5. Ako ušetriť a nezmrznúť?

Ak máte elektrické kúrenie, využite dvojtarifnú sadzbu. Zbytočne neprekurujte obytné miestnosti. Vždy zatvárajte dvere medzi rozdielne vykurovanými miestnosťami.

TIP: Vďaka podlahovému kúreniu dosiahnete príjemného tepla o niekoľko stupňov skôr než u klasických radiátorov. Naviac vám teplo bude stúpať od podlahy nahor a tým sa zaistí rovnomerný ohrev vzduchu.

EFEKTIVNE-TIPY-AKO-USETRIT-NA-ENERGIACH-BLOG-NABBI-6.jpg
Obr. 6: Neprekúrené miestnosti prospejú aj vášmu zdraviu, nie len peňaženke.

Bojler nechajte pravidelne čistiť, zvýšite tým podstatne jeho účinnosť. Zbytočne ho neprehrievajte. Prietokový ohrievač je dobré nastaviť na teplotu sprchovania a už ho ďalej nemiešať so studenou vodou. Umiestnite bojler čo najbližšie k vodovodnej batérii a trubku s teplou vodou obstarajte kvalitnou izoláciou po celej dĺžke. Používajte studenú vodu. Nemusíte sa studenou vodou priamo sprchovať, ale pračka môže prať aj pri nízkych teplotách. Taktiež ruky a riad umývajte v studenej vode.

Na začiatku každej vykurovacej sezóny odvzdušnite radiátory. Dajte za radiátory a vykurovacie telesá tepelno-izolačnú fóliu. Najlepšou voľbou pre umiestnenie vykurovacích telies je pod oknami. Teplo stúpa nahor a mieša sa so studeným vzduchom, ktorý prichádza od okien. Dochádza tak k samovoľnej cirkulácii vzduchu. Pri prevádzke klimatizácie zatvorte okná aj dvere v chladenej miestnosti, aby teplý vzduch zvonku nevnikal späť do miestnosti.

EFEKTIVNE-TIPY-AKO-USETRIT-NA-ENERGIACH-BLOG-NABBI-7.jpg
Obr. 7: Vždy vetrajte intenzívne no len veľmi krátku dobu. Pri dokorán otvorených oknách sa vzduch rýchlo vymení no múry ostanú teplé. Samozrejme nezabudnite počas vetrania vypnúť kúrenie!

Ak plánujete odcestovať, zatiahnite závesy i žalúzie. Obmedzíte tak tepelné straty oknami. Nastavte si reguláciu teploty podľa skutočného využitia miestností. V dobe, kedy ste v práci, nastavte teplotu na cca 18°C a vykurovací režim so zvýšenou teplotou nastavte na dobu, kedy sa vraciate z práce.

Ak staviate rodinný dom, uvažujte nad tepelným čerpadlom. Tepelné čerpadlo dokáže vykurovať aj ohrievať úžitkovú vodu.

Ak máte krb, zvážte obstaranie teplovodnej vložky. Prebytočné teplo je tak možné využiť do vykurovacej sústavy.

EFEKTIVNE-TIPY-AKO-USETRIT-NA-ENERGIACH-BLOG-NABBI-8.jpg
Obr. 8: Využite slnko ako zdroj energie, ktorý je stále zadarmo. V neposlednom rade vám k tomu dopomôže aj orientácia na svetové strany.

Je ešte potrebné spomenúť, aby ste si pravidelne dávali servisovať okná, cez ktoré dochádza k najväčšiemu úniku tepla.