Ak sa zaujímate o interiérový dizajn, určite netrpezlivo čakáte na informácie o farebných trendoch pre rok 2022. Nie len farby ale aj celkový štýl či doplnky veľmi zavážia.

Poďme sa spoločne pozrieť aké trendy v interiérovom dizajne si pre nás pripravil rok 2022.
 

Architektonické štýly

Vzhľadom na obdobie, v ktorom sa ľudstvo nachádza už vyše dvoch rokov, ľudia čím ďalej tým viac do svojich príbytkov pretláčajú pohodu, charakter a teplo domova. Keďže teraz oveľa viac času trávia doma, je potrebné aby sa človek cítil dobre. Preto sa predpokladá, že aj rok 2022 sa bude niesť v štýle príjemných zemitých farieb a doplnkov prírodného charakteru. Ľudia sa snažia priblížiť čo najviac prírode a preto sa aj naďalej bude v interiéri využívať veľa masívneho dreva, či už vo forme nábytku alebo doplnkov. Človek začne svoje strohé a chladné minimalistické interiéry zútuľňovať a vytvorí tak teplo domova.

INTERIEROVE-TRENDY-NA-ROK-2022-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Zemité tóny a prírodné materiály budú aj naďalej rezonovať.

Čo sa týka jednotlivých štýlov, minimalistický strohý interiér v studených tónoch pôjde do úzadia, a naopak prírodný štýl zariaďovania sa začne dostávať do popredia. Samozrejme aj v tomto smere je veľmi žiadané zachovať minimalistického ducha interiéru a nezahltiť sa zbytočnosťami. Stále totiž platí, že menej je viac.

INTERIEROVE-TRENDY-NA-ROK-2022-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Minimalizmus odetý do teplých tónov a prírodných materiálov povolený!
 

Prirodzené svetlo na prvom mieste

Svetlo prináša do našich interiérov pozitívne myslenie a opticky zväčšuje priestor. V každej domácnosti sa stáva jej podstatnou súčasťou. Preto pri návrhu či kúpe vášho príbytku treba dbať o veľké a predovšetkým dobre umiestnené okná. Dbajte aj o to, kam budú veľké presklenia smerovať v rámci orientácie vášho pozemku. Vyvarujte sa severným oknám.

INTERIEROVE-TRENDY-NA-ROK-2022-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Prirodzené svetlo vo veľkom množstve je vítane, ba až žiadané!

Ak prerábate starší dom s menšími oknami, zvážte ich výmenu ak vám to statická i finančná situácia dovolí. Ak sa rozhodnete ostať pri pôvodných menších oknách, svetlo do domu vženiete pomocou bielych plôch a minimalistických zrkadiel, ktoré miestnosť krásne rozžiaria. Nezabúdajte ani na dostatok umelého svetla. Stropné svietidla pravdepodobne nebudú stačiť, preto sa poobhliadnite aj po podlahových ci stolových dizajnových lámp.

INTERIEROVE-TRENDY-NA-ROK-2022-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Zaujímavou lampou vnesiete príjemné svetlo aj do tej najtmavšej miestnosti.
 

Farby na rok 2022

Keďže rok 2022 sa spája skôr s príjemnými teplými farbami, ktoré majú zútulniť váš domov, celá paleta farieb sa bude niesť v zemitých farbách, počnúc od bielej, cez béžovú až po tmavo hnedú. Nič nepokazíte ani bordovou či oranžovou. Farbou roka v dizajne a interiéri sa stala však farba z úplne iného súdka! Je ňou Very Pery 17-3938. Túto farbu roka vyhlásila v decembri 2021 americká spoločnosť Pantone. Predstavuje jemne lilavú farbou skôr teplým nádychom. Ak teda chcete byť naozaj trendy a váš interiér to dovoľuje, doplňte svoj dom o zaujímavú sedačku alebo jedálenské stoličky v tejto farbe. Kreativite sa medze nekladú! Zabudnite však na kovové nohy v striebornej farbe či kovové svietidlá. Na rok 2022 stále bude vládnuť nesmrteľná zlatá.

INTERIEROVE-TRENDY-NA-ROK-2022-BLOG-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Všetkým odvážlivcom predstavujeme farbu roka v móde aj dizajne, ktorou je VERY PERI...

INTERIEROVE-TRENDY-NA-ROK-2022-BLOG-NABBI-6.jpg
Obr. 6: Vďaka jej extravagantnosti, ju v interiéri viete využiť ako akcentový prvok. Ale opatrne!
 

Bezpečnosť a intimita

Dobrá organizácia a ergonómia celého priestoru vášho interiéru je veľmi dôležitá. Pandémia zmenila život a spôsob fungovania väčšine ľudí. Deti sa učia online, my rodičia pracujeme prevažne z domu, a to je dôvod prečo treba každému z nás vytvoriť doma svoj priestor. Týmto vzrastie záujem o vstavané na mieru nábytky, ktoré dokážu najefektívnejšie využiť priestor a navyše sú dizajnovo bezkonkurenčné, nakoľko si človek vytvorí zostavu nábytku úplne podľa seba, prípadne za pomoci architekta.

Keďže trendy v architektúre sa nemenia až tak rýchlo ako napr. trendy v obliekaní, nejaké extra výrazne zmeny sa neočakávajú. Trendy závisia aj od krajiny v akej človek žije. Iné trendy budú v severských krajinách a iné v ázijských. Jedno je však isté! Interiéry sa budú zútulňovať a stávať domovmi väčšiny ľudí.