DOMOVBlog
Zariaďovanie interiéru a exteriéru

Ako zariadiť pracovňu

Pri zriaďovaní domáceho pracoviska je potrebné myslieť na to, že na tomto mieste budete tráviť nemalú časť svojho dňa. Preto sa v tomto priestore musíte cítiť pohodlne a príjemne. Musíte myslieť na svoj chrbát a oči. Investícia do kvalitného vybavenia sa v tomto prípade naozaj oplatí. Vhodne zvolená stolička, osvetlenie a stôl, na ktorý sa vám zmestí všetko podstatné sú tri základné prvky domácej pracovne. Nezabúdajte ani na vhodné doplnky, dekorácie a rastliny, ktoré vašu pracovňu zútulnia. Váš čas strávený v "práci" tak bude oveľa príjemnejší.

Domácu pracovňu by ste mali situovať na miesto, kde nebudete nikým rozptyľovaný a rušený, no určite sa vyvarujte spálni. Nakoľko z vlastnej skúsenosti viem, že občas je potrebné pracovať aj v noci, mohli by ste svetlom rušiť vašu polovičku. Ak bývate v malom byte, či garsónke, snažte sa pracovný stôl oddeliť aspoň optickou clonou - paravánom či závesom. Ak máte možnosť vyhraďte si na pracovňu samostatnú miestnosť. Ak túto možnosť nemáte, umiestnite pracovný kút v rámci dennej zóny. Vhodná je obývacia izba. Poďme sa teda bližšie pozrieť na jednotlivé zariaďovacie prvky.

Prvým, základným a azda najdôležitejším prvkom je poriadny stôl. Ten by mal byť stabilný a dostatočne veľký. Oceníte aj úložný priestor vo forme zásuviek a priestoru na zakladače. Dokumenty by ste si mali usporiadať tak, aby ste v nich mali prehľad. Umiestnenie stola v rámci dispozície je tiež pomerne dôležité. Nemal by byť umiestnený oproti oknu, aby na obrazovke vášho počítača nevznikali zbytočné odlesky. Odporúčaná hĺbka stola pri stolovom počítači je 120 až 150 cm. Štandardná výška stola je 70 cm. Stôl by nemal byť umiestnený priamo pri okne, nakoľko vonkajšie vplyvy ovplyvňujú aj vaše sústredenie a môže to na vašu prácu pôsobiť rušivo.

Keď už máte vybraný kvalitný stôl, nasleduje druhý ťažký výber a to je kvalitná stolička. Pri sedavej práci je tento zariaďovací prvok naozaj veľmi dôležitý, najmä ak sedením trávite viac ako 6 hodín denne. Jasnou voľbou je v tomto prípade ergonomická a výškovo nastaviteľná stolička. Predídete ňou bolestiam chrbta, ale aj iným zdravotným problémom. Výškovo nastaviteľný sedák, s vhodnou tvrdosťou, spohodlní vašu prácu. Opierku chrbta, ktorá by mala kopírovať tvar vašej chrbtice, by ste tiež mali mať nastaviteľnú.

Osvetlenie miestnosti je kapitola sama o sebe. Každému vyhovuje iný zdroj a intenzita svetla, najmä pri práci počas večerných hodín. Určite však na stole nesmie chýbať stolová lampa umiestnená tak, aby sme priamo nepozerali do zdroju svetla. Ak ste praváci, je vhodné ju situovať po vašej ľavej strane. Pri písaní rukou si takto nebudete tieniť. Farba osvetlenia môže taktiež pôsobiť povzbudzujúco a to predovšetkým neutrálna a studená farba osvetlenia. Teplému svetlu sa radšej vyhnite.

Toľko k funkčnej stránke problematiky... Teraz si poďme predstaviť zopár inšpirácii, ktoré vám pomôžu pri voľbe dizajnu vašej budúcej pracovne.

AKO-ZARIADIT-PRACOVNU-1.jpg
Obr. 1: Pracovňa umiestnená v miestnosti vyhradenej na to, môže nadobudnúť aj takýto luxusný charakter. Minimalisticky ladené materiály, dostatok úložného priestoru na dokumenty, pracovný stôl a pohodlné kreslo... Toto všetko doplnené o štýlové osvetlenie vytvára pracovňu snov.

AKO-ZARIADIT-PRACOVNU-2.jpg
Obr. 2: Minimalisticky ladený pracovný kút v škandinávskom štýle s množstvom dekorácii a doplnkov. Podľa stoličky môžeme usúdiť, že takto zariadená pracovňa, slúži asi iba na občasné práce za počítačom. Taktiež chýba aj úložný priestor na dokumenty. Pôsobí ale veľmi vkusne a štýlovo.

AKO-ZARIADIT-PRACOVNU-3.jpg
Obr. 3: Zaujímavým nábytkovým prvkom sú aj výsuvné police na koľajničkách, vďaka ktorým pohodlne vysuniete a zasuniete napr. tlačiareň do skrinky. Nenarúša tak dizajn a nezaberá miesto na vašom stole v čase, keď ju nepoužívate.

AKO-ZARIADIT-PRACOVNU-4.jpg
Obr. 4: Aj takto môže vyzerať váš pracovný kút umiestnený v rámci obývačky...

AKO-ZARIADIT-PRACOVNU-5.jpg
Obr. 5: Na detailoch záleží. Podškrtnú dizajn aj funkčnosť.

AKO-ZARIADIT-PRACOVNU-6.jpg
Obr. 6: Ak si zriaďujete pracovňu napr. v rámci obývačky a zároveň nechcete byť rušený džavotom detí, ideálnym riešením je umiestniť pracovňu za sklenenú stenu. Svoje ratolesti tak budete mať pod kontrolou, no zároveň vás pri práci nebude rušiť detský smiech, či televízor. Zároveň je to aj veľmi pekné dizajnové riešenie v interiéry.
 

Zdroj fotografií: pinterest.com