Ako zariadiť detskú izbu
Detská izba, to nie je len priestor na spanie, ale i priestor pre hru a zábavu. V podstate také súkromné kráľovstvo vášho dieťaťa. Deti majú veľmi dôležitú úlohu. Musia rozvíjať svoju osobnosť, objavovať okolitý svet a postupne získavať samostatnosť. No, a keďže deti rastú ako z vody, je potrebné tomu prispôsobiť i dizajn a dispozíciu detskej izby. Najideálnejšie riešenie je vytvoriť priestor, ktorý bude rásť spolu s dieťatkom. Predídete tak viacnásobnej prerábke izby. Stoly, stoličky, postele, ale samozrejme i úložné priestory musia byť vyberané tak, aby dokázali pokyť všetky potreby svojho malého - veľkého užívateľa a poskytli mu dlhodobé pohodlie.
Poďme ale pekne poporiadku od plánovania vrámci dispozície až po dizajn a nábytok.
Umiestnenie v dome
Detská izba by mala byť kľudnou oázou každého dieťaťa. Z toho vyplýva, že by mala byť situovaná v tichej zóne domu a teda v nočnej zóne. Ideálna je blízkosť rodičovskej spálne. Čo sa týka orientácie na svetové strany, ideálnou orientáciou je juhovýchod alebo juhozápad. Dostatok svetla je pre dieťa veľmi dôležitý, nakoľko v izbe trávi veľkú časť svojho dňa. Pri tejto orientácii na svetové strany získame aj dostatok svetla počas celého dňa, a zároveň aj rozumné tienenie. Veľké okná im poskytnú kontakt s okolitým prostredím, ktorý pomáha rozvíjať ich osobnosť.
Dispozícia samotnej detskej izby
Nad dispozíciou detskej izby je potrebné sa dôkladne zamyslieť. Súčasťou musí byť priestor pre pracovný kútik či písací stôl, odpočinok, hru a nesmieme zabudnúť ani na úložné priestory.
Pracovný kútik je pre dieťa veľmi dôležité miesto, či už v mladšom alebo staršom veku. Dieťa má svoj osobný priestor, kde si môže kresliť, modelovať, či skúšať písať svoje prvé písmená. Pre staršie deti poslúži ako perfektné miesto pre učenie, písanie domácich úloch a umiestnenie laptopu či počítača. Zavreté v detskej izbe nebude rušené okolitými vplyvmi, šíriacimi sa z dennej zóny. Veku dieťaťa sa prispôsobuje pohodlná ergonomická stolička s nastaviteľným sedákom a opierkou. Vhodné je aj pouvažovať o stolíku s nastaviteľnou pracovnou plochou. Takýto pracovný kút je vhodné umiestniť k oknu tak, aby svetlo dopadalo z ľavej strany, pri dieťati pravákovi a naopak z pravej strany ak je vaše dieťa ľavák. Dieťa si tak nebude pri písaní tieniť rukou.
Posteľ a úložné priestory treba tiež premyslieť už pri mladom veku dieťaťa. Detskú posieľku rovno vymeňte za riadnu posteľ rozmeru 90x200 cm s kvalitným rámom a predovšetkým matracom. Dieťaťu tak doprajete pohodlný a výdatný spánok až do dospelého veku. Pri naozaj mladom veku dieťaťa je vhodné posteľ vybaviť odnímateľnou zábranou, aby v noci nespadlo z postele. Dostatok úložných priestorov pre oblečenie je zásadný, a preto dbajte o vysoké skrine, do ktorých sa zmestí všetko potrebné. Naopak množstvo priestoru na odkladanie hračiek môžte zredukovať, aby ste dieťa učili sa v správnom čase so svojimi hračkami rozlúčiť. Vhodný je raster políc s úložnými košami či boxmi na hračky, ktoré neskôr viete vybrať a z priestoru na odkladanie hračiek máte zrazu krásnu rozsiahlu knižnicu.
Detská izba by mala byť dostatočne vzdušná, aby si dieťa okrem týchto zón vedelo vyhradiť i priestor na hru ako takú. Rozložené bábiky či autíčka po podlahe, to všetci dobre poznáme. :)
Celkový dizajn by mal byť minimalistický a nadčasový, keďže dieťa v tak útlom veku ešte nedokáže definovať svoj štýl. Áno, samozrejme, môžme sa dieťaťa spýtať, čo sa mu páči a čo by si vo svojej novej izbe želalo, no samozrejme by sme skončili pri typicky detskej izbe, ktorá by bola už neskôr pre dospievajúce dieťa nevhodná, a tým by sme stratili status izby, ktorá rastie spolu s dieťaťom. Bledé farby, drevo, minimalizmus doplnené o vhodné textilné doplnky. Neutrálne farby poskytujú deťom omnoho viac kreativity a svoju izbu si časom dotvoria sami.
Obr. 1: Možnosť pre dotvorenie priestoru detskej izby samotným dieťaťom, je skutočne dôležitá. Odzrkadľuje to kus jeho osobnosti a zároveň si trénuje svoje zručnosti.
Obr. 2: Veľmi trendy je aj použitie kriedovej farby na časti stien, či nábytku. Dieťa si tak dekoruje svoju izbu samo a berie to ako určitý druh hry.
Obr. 3: Ďalšou skvelou voľbou je zavesená rolka papiera, ktorá neskôr môže dospievajúcemu dieťaťu slúžiť na písanie odkazov, či pripomienok.
Obr. 4: Minimalizmus vo farebnosti i nábytku nám vytvára nadčasový dizajn detskej izby, ktorá bude pre dieťa vhodná viac ako desaťročie. Po odrastení dieťaťa nie je problém izbu zmeniť na hosťovskú.
Obr. 5: Písací stôl a vhodne zvolená nastanviteľná stolička nesmú chýbať v žiadnej izbe.
Obr. 6: Farebnosť priestoru možno jemne prispôsobiť pohlaviu dieťaťa.
Obr. 7: Lezecká stena v detskej izbe? Zaujímavé riešenie, no je na zvážení každého rodiča, či je to i bezpečné pre jeho ratolesti.
Obr. 8: Zaujímavé je i dvojstupňové riešenie detských izieb. Tieto typy riešení sú vhodné pre miestnosti s vyšším stropom. Poschodie slúži na spánok a spodná časť pre hry a odpočinok počas dňa. Priestor je tak stupňovo rozdelený na dennú a nočnú zónu.
Obr. 9: V prípade dvojposchodových riešení, je nutné dostatočne zabezpečiť vrchnú časť pred prípadným pádom, aby nedošlo k úrazu.
Obr. 10: Každé dieťa potrebuje svoj osobný priestor na hru a relax.
Zdroj fotografií: pinterest.com