Pobyt v prírode so všetkými vymoženosťami a komfortom hotela? Áno, je to možné! Glamping je skratka anglického spojenia „glamorous camping“, čo v preklade znamená luxusné kempovanie.

POZNATE-TAJOMSTVO-GLAMPINGU-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Glamping = kempovanie na úrovni.

Tieto typy ubytovania, ktoré sú vo svete čoraz populárnejšie, tak spájajú pocit dobrodružstva z kempovania v prírode s pohodlím hotelového vybavenia. Je to ideálna možnosť pre všetkých, ktorí sa na kempovanie v divočine necítia, majú príliš malé deti alebo s kempovaním len koketujú a na začiatok chcú vyskúšať niečo pohodlné. Ale aj pre dobrodruhov, ktorí si, pre zmenu, chcú dopriať väčší komfort a skúsiť tiež niečo nepoznané. Poďme si priblížiť samotný glamping a načerpať inšpirácie na lokality, kde takýto spôsob campingu môžete vyskúšať.

Ako teda glamping stany vyzerajú? Glamping stany sú prepychové „obydlia” s kuchyňou, pohodlnou spálňou, vlastným sociálnym zariadením a napríklad aj terasou. Niekedy nechýba ani jedáleň či obývačka. Bývajú postavené v aktraktívnej prírodnej lokalite, ktorá je sama o sebe výnimočná.

POZNATE-TAJOMSTVO-GLAMPINGU-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Atraktívny výhľad a lokalita, sú jeden zo znakov kvalitného glampingu.

Prvé glampingové stany a rezorty vznikli v exotických destináciách v Afrike a Ázii, napr. v Tanzánii, Namíbii, Juhoafrickej republike, Thajsku, Malajzii..., ale neskôr sa rozšírili aj do Európy, kde je ich priekopníkom Chorvátsko. V súčasnosti sa môžete ubytovať v glampingových rezortoch v Španielsku, Taliansku, Portugalsku, Slovinsku alebo napríklad aj vo Veľkej Británii.

Stany na glamping sa, aj napriek vyššej cene, tešia veľkému záujmu zo strany cestovateľov. Určite v tom hrá rolu aj súčasný módny trend a fakt, že tento štýl "kempovania" je horúcou novinkou. Ich súčasťou sú, okrem základného vybavenia, aj koberce, dizajnové lampy, lucerny a iné drobnosti, ktoré dokonalo zútulnia priestor.

POZNATE-TAJOMSTVO-GLAMPINGU-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Vnútro glampingových stanov pôsobí naozaj luxusne a útulne.

Takže, žiaden spacák ani tlačenie sa v stane, len komfort a vymoženosti ako na hotelovej izbe. Ak milujete prírodu a zároveň stanovanie, no nechcete sa vzdať úplne svojho pohodlia, tak glamping je pre vás ideálnou voľbou. Preto sme sa rozhodli vám predstaviť zopár zaujímavých svetových glampingových miest, ktoré môžete navštíviť.

Elegantný pobyt si môžete užiť v indiánskom alebo safari stane, drevenom sude, chatkách, kupole v tvare iglu či domčeku na strome.

POZNATE-TAJOMSTVO-GLAMPINGU-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Glamping to nie sú len stany ale napríklad aj takéto zaujímavé kupole s výhľadom na polárnu žiaru.
 

1. Merzouga Luxury Desert Camp, Maroko

Ak bolo vždy tvojím snom stráviť noc na púšti uprostred ničoho, tento luxusný kemp na saharskej púšti v Maroku sa ti bude rozhodne páčiť. Stany obkolesené piesočnými dunami a tichom. V rámci ubytovania je aj sprievodný program: jazda na ťave, ktorá ťa odvezie na. sledovanie západu slnka. Ubytovanie ponúka aj stravovanie v podobe marockej kuchyne.

POZNATE-TAJOMSTVO-GLAMPINGU-BLOG-NABBI-5.jpg

POZNATE-TAJOMSTVO-GLAMPINGU-BLOG-NABBI-6.jpg

POZNATE-TAJOMSTVO-GLAMPINGU-BLOG-NABBI-7.jpg
Obr. 5, 6, 7: Merzouga - luxusný camp uprostred Marockej púšte.
 

2. Treehotel, Švédsko

Skupinka stromových domčekov, ktoré ležia iba 50 kilometrov od polárneho kruhu. Majitelia tu vytvorili hneď niekoľko domčekov na stromoch, pričom každý je iný. Priehľadná kocka, ktorá sa prispôsobí prírode, vtáčie hniezdo, či UFO? Je len na tebe v ktorom domčeku stráviš noc. Toto miesto je tiež skvelým na pozorovanie polárnej žiary.

POZNATE-TAJOMSTVO-GLAMPINGU-BLOG-NABBI-8.jpg
Obr. 8: TreeHotel vo švédskych lesoch je v prírode z diaľky takmer neviditeľný.
 

3. Shinta Mani Wild-Siem Reap, Kambodža

Stany v srdci prírody, ktoré sú obkolesené vodopádmi a pretekajúcou riekou. Okolie je plné divokej zvery, práve preto je obľúbenou aktivitou pozorovanie slonov, medveďov, či gibonov pod dozorom skúseného sprievodcu.
 

4. Whitepod, Švajčiarsko

Prečo nestráviť noc v iglu uprostred zasneženej prírody? Ideálne miesto pre ľudí, ktorí vyhľadávajú nie len relax, ale aj športové aktivity. Ubytovanie sa totižto nachádza uprostred prírody v ničím nerušenej lokalite, no od zjazdovky je vzdialené iba niekoľko minút.

POZNATE-TAJOMSTVO-GLAMPINGU-BLOG-NABBI-9.jpg
Obr. 9: Snešné kupoly uprostred zasneženej prírody? To je Whittepod Eco – Luxury Hotel!
 

5. Eco Camp Torres del Paine, Čile

Tento nádherný kemp uprostred čilskej Patagónie je očarujúci. Nedotknutá príroda a nádherný interiér sú zážitkom na celý život. Toto ubytovanie nie je vyhrievané ani vybavené elektrinou. Každá kupola je však vybavená strešným oknom, ktoré ponúka fascinujúci výhľad nielen na nočnú oblohu.

POZNATE-TAJOMSTVO-GLAMPINGU-BLOG-NABBI-10.jpg

POZNATE-TAJOMSTVO-GLAMPINGU-BLOG-NABBI-11.jpg
Obr. 10,11: Tento glamping je skutočne očarujúci.
 

6. ForRest Glamping, Slovensko

Miesta pre glamping sa rozšírili už aj na Slovensku. Jedným z nich je nádherný ForRest Glamping. Už samotný názov hovorí za všetko. Vo ForRest Glamping nájdeme 16 stanových chatiek s kapacitou pre 2 až 6 ľudí. Každá je vybavená hotelovými posteľami, kúpeľňou, vlastnou terasou s posedením a väčšie chatky ponúkajú aj plne vybavenú kuchynku. Veľkou výhodou glampingu je možnosť navštevovať ho celoročne.

POZNATE-TAJOMSTVO-GLAMPINGU-BLOG-NABBI-12.jpg
Obr. 12: ForRest je skutočne výnimočným miestom na odpočinok.

Či už bude vonku pekelne horúco alebo naopak mrazivo, tak glamping je vždy tou správnou voľbou. Vďaka klimatizácii v lete a kúreniu v zimnom období si svoj pobyt užijete na 100%. Zabudnite na ubytovanie v hoteli a zažite romantiku pod holým nebom, na ktorú budete ešte poriadne dlho spomínať!