DOMOVBlog
Zariaďovanie interiéru a exteriéru

Textil v interiéri

Textil v interiéri a teda závesy, obliečky na vankúšoch, obrusy a mnohé ďalšie textílie dokážu s interiérom zázraky. Textílie priestor skrášlia a zútulnia. Majú ale aj praktickú funkciu. V domácnosti tlmia hluk alebo upravujú mieru dopadajúceho svetla. Ak sa dobre zoznámite s tým, čo vám textilné materiály ponúkajú a aké vizuálne premeny umožňujú, máte šancu, že budete mať v interiéri tú správnu látku na správnom mieste. Poďme sa na to pozrieť kúsok po kúsku...

TEXTIL-V-INTERIERI-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Na farebnosť a materiály textilných častí, treba myslieť často už pri dizajnovaní samotného interiéru, aj keď sa to môže zdať len ako doplnok.
 

Závesy v interiéri

Vďaka textilným závesom v kombinácii s priehľadnou záclonou môžete v miestnosti obnoviť určitú náladu, pridať alebo znížiť jej objem alebo akcenty umiestniť iným spôsobom. Dnes už nie je nutné používať závesy ako ochranu pred slnkom, no ak ich použijete, váš interiér sa výrazne zmení a zútulní. Je možné využiť závesy aj inde ako na oknách? Samozrejme! Je to skvelá a útulnejšia náhrada dverí, v prípade žer nie je potreba izolovať prípadné zvuky. Závesy sa často využívajú aj ako iba dekoračné predelové prvky na príliš holých či rozsiahlych stenách. Vďaka nim je interiér bohatší a zaujímavejší.

TEXTIL-V-INTERIERI-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Závesy v interiéri je možne využiť aj iba ako dekoračné prvky, napríklad na čiastočné prekrytie stien.

Závesy v spálni majú omnoho dôležitejšiu úlohu ako v ostatných miestnostiach. Tu je nutné vybrať zatemňovací typ látky tzv. blackouty, ktorá je hrubšia a neprepustí svetlo. Pri inštalácii koľajničky treba myslieť na to, že takýto typ závesu je oveľa ťažší ako bežný dekoračný záves.

TEXTIL-V-INTERIERI-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: V spálni je viac než žiadané vyberať spomedzi tzv. blackout látok, ktoré nám dožičia kľudný spánok v úplnej tme.
 

Textílie v doplnkoch

Pod pojmom textílie v doplnkoch sú myslené rôzne vankúše, posteľná bielizeň ale i koberce či kožušiny. Je samozrejmé, že spolu musia farby a materiály na závesoch aj koberci harmonizovať, aby nevznikol chaos. Konečný vzhľad miestnosti ovplyvňujú i úžitkové textílie, ako je posteľná bielizeň, ktorej základom je kvalitný materiál. K tej najväčšej špičke, čo sa obliečky týka, patrí bavlnený satén. Pre celoročné používanie skvele poslúži aj klasická bavlna. Počas chladných nocí naopak oceníte flanel. Pri výbere obliečky si všímajte tiež gramáže textilu. Čím redšia je tkanina, tým väčšia je aj jej zrážanlivosť.

TEXTIL-V-INTERIERI-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Drobné textilné doplnky je potrebné citlivo ladiť so zvyškom dominujúceho interiéru.

Čo sa týka drobného textilu ako sú dekoračné vankúše na pohovke, treba sa vždy riadiť tým, čo chceme dosiahnuť. Buď chceme iba doplniť objem sedačky a teda volíme vankúše v rôznych veľkostiach ale rovnakého alebo veľmi podobného materiálu vašej sedačky, alebo naopak chceme dosiahnuť farebný akcent a zvolíme úplne odlišnú farbu. Táto istá zásada platí aj pri dekoračných vankúšoch na posteli.

TEXTIL-V-INTERIERI-BLOG-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Objem sedačke dodáme pomocou dekoračných vankúšov v rovnakom tóne.

Veľmi podstatou textíliou v domácnosti sú tiež koberce. Tieto textílie tlmia hluk, skrášľujú interiér a navyše zahrejú ľudské chodidlá v mrazivých dňoch. Či už siahnete po modernom shaggy koberci s vysokým vlasom, vlne či hodvábe, nešliapnete vedľa. Medzi lacnejšie alternatívy sa radia varianty z umelého vlákna. Zvoliť však môžete aj hovädziu kožu či drobný koberček z ovčej kožušiny. Dnes už existujú aj umelé náhrady, vyzerajúce úplne ako kožušina z reálneho zvieraťa. Celoplošné koberce sa odporúčajú najmä do detských izieb či spální. Tu dbajte pri výbere najmä o kvalitu a pocit na dotyk, nakoľko si ho vyberáte na dlhší čas. V tomto prípade je potrebné zvoliť neutrálnu farbu a vysokú odolnosť proti vyšliapaniu koberca. Koberce sa navyše nemusia objaviť len na podlahe, tento rok sú v móde koberce zavesené napríklad na stenách.

TEXTIL-V-INTERIERI-BLOG-NABBI-6.jpg
Obr. 6: Príjemne ladený koberec v spálni nám spríjemní ranné vstávanie.
 

Ako jednotlivé textilné materiály spolu kombinovať?

Dizajn interiéru je súhrou mnohých prvkov - od nábytku, cez farebné ladenie, až po textílie. Na rozdiel od väčšiny interiérových komponentov sú textilné doplnky ľahko meniteľné, takže aj keď urobíte malý prešľap, viete to ľahko napraviť.

Pri výbere látky je viacero faktorov a jedným z nich je aj praktickosť. Na niektoré druhy látok, ktoré pôsobia honosne – napríklad zamat – sa veľmi intenzívne usadzuje prach. Navyše sa ťažko perú a sušia. Preto sú vhodnejšie materiály ľahko udržiavateľné, také, ktoré nie sú absolútnymi lapačmi prachu. Dlhodobo najobľúbenejším materiálom pre záclony a závesy je satén alebo žakár. Zo závesov sú trendom luxusné zatemňovacie varianty alebo nepriehľadné kusy zo 100% polyesteru, polypropylénu, bavlny alebo ľanu. Príjemný efekt celistvosti vytvárajú závesy v rovnakej farbe ako sú vaše steny. Najlepšie to funguje pri tmavších farbách. Ak máte, napríklad, tmavomodrú stenu s zvolíte si v rovnakej farbe závesy, vytvoria veľmi elegantný a estetický vzhľad.

TEXTIL-V-INTERIERI-BLOG-NABBI-7.jpg
Obr. 7: Na tomto obrázku je typický príklad, využitia rôznych prírodných textilných materiálov v jednej miestnosti.

V zásade platí, že kombinujeme vždy prírodné materiály ako ľan, vlna a pod s prírodne ladenými interiérmi. Materiály ako zamat, hodváb, môžeme ladiť aj do honosných a luxusných interiérov ale aj do minimalistických strohých interiérov. Najlepšie sa ladia jednoliate a jednofarebné typy látok.

Ako je to ale so vzormi? Vždy je lepšie voliť klasické jednoduché vzory ako komplikované, ktoré sú práve trendové. Interiéru svedčia pásiky, štvorce či iné nenápadné organické vzory. Nikdy nekombinujte v interiéri rôzne výrazné vzory a farby. Spôsobíte tak chaotický a gýčový interiér. Ak chcete vzorované závesy, dekoračné vankúše zvoľte v rovnakom odtieni no bez vzoru a naopak.

TEXTIL-V-INTERIERI-BLOG-NABBI-8.jpg
Obr. 8: Keď už používame vzory, snažíme sa vyberať také, ktoré ladia s ideou interiéru. Výbornou voľbou do prírodne ladených interiérov sú napríklad botanické organické vzory.

A čo kožušiny? Tie sa v zásade hodia prevažne do interiérov chát či zrubov, kde je veľa dreva. Kombinovaním s prírodnými materiálmi ako je vlna či ľan nič nepokazíte, najmä ak sa jedná o ovčiu kožušinu. V prípade hovädzej koži rozprestretej v priestore luxusnej chaty si môžete dovoliť aj trošku experimentovať a doplniť okná o závesy z luxusnejších materiálov.

TEXTIL-V-INTERIERI-BLOG-NABBI-9.jpg
Obr. 9: Výborný príklad citlivého vsadenia ovčej kožušiny do interiéru.