DOMOVBlog
Starostlivosť a údržba

Vetranie kúpeľne a ochrana proti plesniam

Kúpeľňa je priestorom vystaveným neustálej vlhkosti a preto náchylnejším na tvorbu plesní. Pravidelné a dôkladné vetranie je cestou, ako sa plesniam vyhnúť. Poďme sa pozrieť na spôsoby a odporúčania, ako spomínanú vlhkosť vo vašej kúpeľni znížiť.

odvetranie-kupelne-ochrana-proti-plesniam_blog-nabbi-1.jpg
Obr. 1: Kúpeľňa je miestom, kde dochádza k zvýšenej vlhkosti a preto je potrebné ju správne, pravidelne a intenzívne vetrať, inak môže prísť k vzniku plesní.

Odvetrávanie miestností, teda aj kúpeľní a WC, možno v zásade rozdeliť na prirodzené a nútené. Najjednoduchším riešením odvodu vlhkosti z kúpeľne je určite prirodzená ventilácia, teda zvyčajne okno, a to buď v stene, alebo strešné okno. V niektorých prípadoch však nie je možne v miestnosti umiestniť okno, a to predovšetkým v bytových domoch, kde sú jadrá umiestnené vo vnútornej dispozícii.

odvetranie-kupelne-ochrana-proti-plesniam_blog-nabbi-2.jpg
Obr. 2: Najideálnejšie je vetranie oknom, či už strešným alebo klasickým.

Tu prichádza na rad nútené vetranie resp. ventilátor. Nútené vetranie pomocou ventilátora je najúčinnejší spôsob ako odvetrať toaletu a kúpeľňu, ktoré nemajú k dispozícii okno. Elektrický ventilátor plynule odsáva vlhký vzduch a mení ho za čerstvý zvonku. V kombinácii s inými spôsobmi odvetrávania je výmena vzduchu rýchlejšia. Preto treba na odvetranie kúpeľne myslieť už pri projektovaní. Neskoršie inštalovanie vetracieho zariadenia by vás mohlo vyjsť dosť draho. Podľa svojich možností sa môžete rozhodnúť aký ventilátor do kúpeľne bude pre vás najvhodnejší. Poďme sa teda pozrieť na bližšie typy ventilátorov.

odvetranie-kupelne-ochrana-proti-plesniam_blog-nabbi-3.jpg
Obr. 3: Keď nie je možné priame vetranie oknom, prichádza na rad ventilátor.
 

Radiálne ventilátory

Nasávanie a transport vzduchu zaisťujú pomocou turbíny. Sú vhodné na odvetrávanie väčších a náročnejších priestorov ako kancelárie, reštaurácie, skleníky... Sú určené pre dlhšie trasy ventilačného potrubia a odsávanie vlhkosti z viacerých miestností naraz. Pre kúpeľne sú teda zbytočne výkonné.
 

Axiálne ventilátory

Typ najbežnejšie používaný v domácnostiach. Odvod vzduchu zaisťuje vrtuľa, ktorá je upevnená na osi motora. Axiálny ventilátor je vhodný na krátke trasy ventilačného potrubia. Hovorí sa im aj okenné, alebo stenové ventilátory. Ideálne do kúpeľní, ktoré nemajú možnosť umiestnenia okna v dispozícii.
 

Potrubné ventilátory

Tento typ sa dá zabudovať kamkoľvek do potrubia. Sú vhodné na vetranie viacerých miestností naraz. V závislosti od doby používania si môžete vybrať z dvoch variant ventilátorov. Ventilátor s klznými ložiskami ak ho budete používať občas. Ventilátor s guľôčkovými ložiskami je vhodný na časté (viac než 8 hodinové) používanie. Aby ste zabránili návratu pachov naspäť je dôležité pri tomto type ventilátorov použiť spätnú klapku.

Okrem základného technického rozdelenia ventilátorov si môžete vyberať aj podľa funkcií a benefitov. Poďme sa na zopár pozrieť.

  • Kúpeľňové ventilátory s časovým dobehom - nastavíte si presný čas, kedy sa má ventilátor po zapnutí sám vypnúť.
  • Ventilátory bez časového dobehu patria medzi tie základné, ktoré ovládate jednoducho vypínačom.
  • Ventilátory s čidlom vlhkosti (čiže hygrostatom) sa automaticky spustí, akonáhle vlhkosť vzduchu v kúpeľni presiahne nastavenú hranicu. Vetrá, kým vlhkosť vzduchu zase neklesne. Tieto ventilátory sú ekonomické a oplatí sa do nich investovať.
  •  Inteligentné kúpeľňové ventilátory v sebe snúbi len tie najlepšie vlastnosti - pracujú automaticky, sú dizajnové, tiché a veľmi úsporné.
  •  Kúpeľňové ventilátory s nepretržitou prevádzkou sú vhodné hlavne do miestností bez okien. Pracujú 24 hodín denne na nízky výkon a pri zapnutí tlačidlom sa spustí na maximálny výkon.
  •  Ventilátory pre dlhšie trasy sa hodia tam, kde nie je možné inštalovať vetranie cez stenu. Potrubné variant sa používa aj na odsávanie z viacerých miest naraz.

Dnešná ponuka ventilátorov je už aj dizajnovo veľmi prijateľná, takže každý si príde na svoje, či už po technickej alebo dizajnovej stránke.

TIP: Ak sa rozhodneme pre vývod obvodovou stenou, je nutné prestup trubky múrom dobre zaizolovať a znížiť na minimum možnosť vzniku tepelného mosta.

U nízkoenergetických alebo pasívnych domov môže byť vetranie zaistené zabudovanou rekuperáciou vzduchu. Zjednodušene povedané ide o systém, kedy je objekt nielen nútene odvetrávaný, ale navyše využíva aj tepla z odvádzaného vzduchu.
 

Ako bojovať proti tvorbe plesní?

Keď je správne zvládnuté odvetranie miestnosti, plesne by sa tvoriť nemali. Čo však robiť? Keď už tento nevítaný hosť navštívil našu kúpeľňu? Poďme si opísať zopár overených tipov, ako sa plesní zbaviť.

odvetranie-kupelne-ochrana-proti-plesniam_blog-nabbi-4.jpg
Obr. 4: Pleseň je nepriateľ každej domácnosti. Môže spôsobiť závažné zdravotné ťažkosti.

Pleseň sa môže vytvoriť prakticky kdekoľvek - v rohoch sprchového kúta, na kachličkách, na silikónových tesneniach, v škárach medzi dlaždicami či v okolí umývadla. Nie je to len kúpeľňa - pleseň sa pokojne môže "uvelebiť" aj v kuchyni, chodbe alebo predsieni.

odvetranie-kupelne-ochrana-proti-plesniam_blog-nabbi-5.jpg
Obr. 5: Odstraňovanie plesní nemusí byť až taká veda. Máme pre vás niekoľko tipov, ako na to!
 

AGRESÍVNEJŠIE PROSTRIEDKY

  • Alkohol / čistý lieh:  Alkohol zrieďte s čistou vodou v pomere 1:1, nalejte ho do nádoby na rozprašovanie, jednoducho aplikujte na plesne a nechajte pôsobiť. Po niekoľkých minútach tento postrek zotrite hubkou. Obvykle sa táto metóda používa na steny. Vyhýbajte sa používaniu hnedého alkoholu, ktorý nie je taký efektívny.
  • Borax: Borax je silný prírodný čistiaci prostriedok a práve preto s ním treba pracovať opatrne. Roztok vytvoríte zmiešaním šálky boraxu s asi 3,5 litrami vody a tento roztok nanesiete na plesňami postihnuté miesta. Nechajte chvíľu pôsobiť a miesto vydrhnite a utrite.
  • Peroxid vodíka: Podobne ako borax, tak i peroxid vodíka je veľmi silná látka, ktorá zlikviduje plesne a slúži aj ako prevencia pred ich návratom. 3% roztok peroxidu nalejete do rozprašovača a aplikujete ho na miesta s plesňou. Po nastriekaní počkajte približne 10-15 minút a miesto vyčistite a zotrite.

Existuje veľmi veľa chemických prípravkov ako napr. Savo a mnohé iné. Z prírodnejších prípravkov sú to napr. čajovníkový olej, ocot či jedlá sóda.

odvetranie-kupelne-ochrana-proti-plesniam_blog-nabbi-6.jpg
Obr. 6: Pri agresívnych chemických prostriedkoch sa vždy chráňte ochranným odevom a rukavicami.
 

PRÍRODNÉ PROSTRIEDKY

  • Čajovníkový olej: Podobne ako v predošlých prípadoch, tak aj tu si vytvoríte mix pozostávajúcu z 2 lyžíc oleja a 2 pohárov vody. Prípravok prelejte do rozprašovaču, nastriekajte ho na pleseň a nechajte pôsobiť približne 2 hodiny. Po uplynutí tohto času ho zotrite.
  • Jedlá sóda: Sóda je ľahko dostupná látka a pritom dokáže veľmi ľahko vyriešiť vaše problémy s výskytom plesní. Sóda sa mixuje s vodou v pomere 1:1 dovtedy, kým z nej nevytvoríte pastu. Tú nanesiete na škáry a miesta, kde je pleseň. Nechajte ju pôsobiť až kým nezaschne a následne ju vydrhnite starou zubnou kefkou a utrite handrou.
  • Zmes octu a pracieho prášku: Ocot a prací prášok zmiešame v pomere 1:1. Tým vytvoríte účinný mix, ktorý následne aplikujete na miesta s výskytom plesne. Zmes je najlepšie nasadiť pred spaním, aby mohla nerušene pôsobiť celú noc. Ráno ju zotrite špongiou či handričkou a plesne sú preč.

odvetranie-kupelne-ochrana-proti-plesniam_blog-nabbi-7.jpg
Obr. 7: Nie v každom prípade je nutné hneď siahať po agresívnych prostriedkoch. S plesňou si hravo poradí aj prírode šetrnejší prostriedok, akým je napr. ocot.

Zhrnutie na záver, vetrať, vetrať, vetrať a udržiavať pravidelnú čistotu. Ak toto budete dodržiavať netrúfne si na vás žiadna pleseň!