Áno vieme, na predvianočný stres máte ešte fúru času, ale už pomaly môžete premýšlať, v akom duchu si tento rok vyzdobíte váš byt či dom. Škandinávsky štýl v bielom, drevené ozdoby, čerstvá čečina, tradičná kombinácia zlatej a červenej, alebo žeby niečo bláznivé? Či už sa rozhodnete pre akýkoľvek variant, či farebnú kombináciu výzdoby, jedno je jasné! Vaša výzdoba by mala harmonizovať so zvyškom interiéru. Ukážeme vám, že sa dá váš byt vyzdobiť aj jednoduchým spôsobom za málo peňazí a vianočná výzdoba bytu vás nemusí stáť majetok. Navyše, ak si vianočné dekorácie vytvoríte sami, môžete tráviť príjemné chvíle v kruhu najbližších.

VIANOCNE-DEKORACIE-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Živé vianočné dekorácie, ako sú vetvičky či šišky, krásne prevoňajú váš domov počas najkrajších sviatkov v roku.
 

Adventný veniec

Snáď každá domácnosť má doma nachystaný adventný veniec. Ten môžete sami vyrobiť, alebo si ho kúpite hotový. Dnešné trendy sú naozaj rôznorodé. Od klasických guľatých vencov až po svietnikové aranžmány, či aranžmány pripevnené na ozdobných podstavcoch. Farebných variantov je tiež neskutočne veľa. Všetko záleží od vášho vkusu a štýlu interiéru. Nezabudnite však, že adventý veniec musí obsahovať štyri sviečky, symbolizujúce štyri adventné nedele. Poďme sa pozrieť na pár skvelých príkladov a inšpirovať sa v tvorbe toho vášho.

VIANOCNE-DEKORACIE-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Klasikou je guľatý adventný veniec. Trendom Vianoc je v posledných rokoch zelená farba, prírodné prvky ako sú mach či sukulenty a v neposlednom rade aj štíhle sviece.

VIANOCNE-DEKORACIE-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Jednoduchým a nízkonákladovým riešením je umiestnenie sviečok do štyroch sklenených pohárov. Doplníme mach, dodekorujeme a adventný "veniec" je na svete! :)

VIANOCNE-DEKORACIE-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Zvyšok roka misa na ovocie, v zime adventný veniec? Prečo nie! Stačí zopár živých vetvičiek, štyri sviece, zopár prírodných dekorácii a máme hotovo. :)

VIANOCNE-DEKORACIE-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Veľkým trendom je tento rok i vytváranie aranžmánov na podstavcoch.

VIANOCNE-DEKORACIE-NABBI-6.jpg
Obr. 6: Milovníci kvetov určite takýto adventný veniec ocenia. Otázkou je, či to živé dekorácie 4 týždne vydržia. Možnosťou sú teda kvety umelé.
 

Výzdoba dverí a okien

Určite nezabudnite vyzdobiť vchodové dvere – napríklad mašľou, imelom či vianočným vencom. V oknách sa krásne vynímajú svietiace lucerničky a svetielka. Tie môžete tiež umiestniť na niektorý zo stromov na záhrade, pridať môžete tiež sušené ovocie, napr. plátky pomarančov, citrónov, jabĺčok. Na Vianoce sa tiež skvelo využijú aromalampičky s vianočnými vôňami ako zázvor, vanilka, citrusy, škorica, ktoré dokreslia atmosféru Vianoc. Nálepky na okná, sneh v spreji a podobné veci, na ktoré si z detstva pamatáme už sú dávno out. Zvoľte radšej jednoduchší a menej gýčový variant ako sú veľké šišky,vetvičky, prírodné aranžmány a svietniky.

Poďme sa inšpirovať zopár príkladmi. :)

VIANOCNE-DEKORACIE-NABBI-7.jpg
Obr. 7: Jednoduchosť je stále číslo jedna.

VIANOCNE-DEKORACIE-NABBI-8.jpg
Obr. 8: Na žiadnych dverách nesmie chýbať vianočný veniec. Červená je tradičná farba Vianoc, a preto je práve v červenej farbe zdobených mnoho domácností.

VIANOCNE-DEKORACIE-NABBI-9.jpg
Obr. 9: Okná si môžte vyzdobiť príjemnými aranžmánmi a sviečkami. Pozor však na záclony či iný textil, ktorý by mohol vzbĺknuť. :)

VIANOCNE-DEKORACIE-NABBI-10.jpg
Obr. 10: Niekedy stačí tak málo... Nie nadarmo sa vraví "v jednoduchosti je krása”.

VIANOCNE-DEKORACIE-NABBI-11.jpg
Obr. 11: A čo tak niečo atypické? Koho už klasické vence na dverách omrzeli, môže zvoliť takúto pozdĺžnu variantu...

VIANOCNE-DEKORACIE-NABBI-12.jpg
Obr. 12: Veľkým, no pre mnohých možno atypickým, trendom sú aj vence zavesené nad stolom. Áno naše staré mamy, ich mamy a mamy ich mám, mávali počas tradičných slovenských Vianoc nad stolom zavesený vianočný stromček. Domácim mal zabezpečiť prosperitu, preto naň vešali slamené ozdoby, jabĺčka, orechy, sušené slivky, retiazky zo šípok a jarabiny. Ale veniec, to tu ešte nebolo!
 

Srdce domova - krb

Keď sa ochladí, nie je nič lepšie ako horiace ohnisko. Žiadny ohrievač nemôže poskytnúť teplo a pohodlie porovnateľné s krbom. Zimná sezóna prichádza so snehom a radosťou, s oslavou vianočných a novoročných slávností a s nimi je spojené práve dekorovanie krbu. Možností je skutočne veľa... Rozvoniavajúce smrekové či borovicové vetvičky, rôzne girlandy, svetielka. V okolí krbu rozložené koše na drevo, pred krbom prestretá kožušinka s driemajúcim psíkom či mačičkou a v neposlednom rade zopár zavesených ponožiek na darčeky. :) To je to právé kúzlo Vianoc. Poďme si priblížiť zopár skvelých aranžmánov!

VIANOCNE-DEKORACIE-NABBI-13.jpg
Obr.13: Tradičná prírodná kombinácia vetvičiek a šišiek nikoho neurazí. Prútené koše na drevo a svetielka dotvárajú atmosféru.

VIANOCNE-DEKORACIE-NABBI-14.jpg
Obr. 14: Šišky možno nahradiť sušeným ovocím ako je pomaranč, citrón či grep. Výzdoba sa farebne oživí a ako bonus prevonia celú domácnosť. Vysoké úzke sviece v kovových svietnikoch dopĺňajú kompozíciu.

VIANOCNE-DEKORACIE-NABBI-15.jpg
Obr. 15: Hrubé štrikované ponožky nesmú chýbať. Biele farby sú typické skôr pre škandinávsky štyl, ktorý je veľmi obľúbený.
 

A grand finále – vianočný stromček

Neoddeliteľnou súčasťou každých Vianočných sviatkov je nepochybne Vianočný stromček. Ako si ale vybrať pre vás ten správny? V prvom rade si vopred rozmyslite, kde chcete umiestniť stromček v rámci interiéru. Vďaka tomuto, budete vedieť vybrať šírku a výšku stromčeka. Čerstvosť je prvoradá. Ihličie by malo byť pevné. Uchopte medzi prsty ihličie asi 15-20cm od špičky konáru a potiahnite ruku k sebe. Pokiaľ ihličie ostane na stromčeku, všetko je v poriadku. V opačnom prípade už stromček vysychá a dlho nevydrží.Otestujte, či sa ihličie láme, alebo sa ohýba do tvaru „U“. V prípade ak sa ihličie zlomí, je to znak, že stromček pravdepodobne premrzol. Pevne uchopte stromček, zdvihnite ho cca 5cm nad zem a pustite ho. Vonkajšie ihličie by nemalo opadávať vo veľkých množstvách. Vnútorné ihličie opadávať môže, keďže je „najstaršie“. Živý vianočný stromček by mal voňať a mal by mať krásnu zelenú farbu. Samozrejme nezabudnite správne zavlažovať. :) Možnosťou je aj umelý stromček. Dnes je na trhu množstvo stromčekov aj 3D ihličím. Vyzerá úplne realisticky a môžete ho použiť aj ďalšie roky. Ak dbáte na ekologické hľadisko, ideálny je stromček v kvetináči, ktorý neskôr použijete v záhrade.

Zásady ako zdobiť stromček:

  1. Postavte si stromček na stojan.
  2. Vyberte miesto, na ktorom vám stromček nebude prekážať.
  3. Nezabúdajte, že ako prvé sa vešajú vianočné svetlá. Pred zdobením ich skontrolujte, natiahnite na zem a zistite, či všetky žiarovky svietia. Stred reťaze uchyťte na vrchol stromčeka. Jednu časť svetelnej reťaze obviňte okolo stromčeka spredu a druhú zozadu.
  4. Nasleduje vešanie vianočných ozdôb: vždy najprv ozdobte predok, kam umiestnite najväčšie ozdoby, tie menšie dozadu.
  5. Každá vetva by mala byť ozdobená aspoň jednou vianočnou guľou, figúrkou alebo dekoráciou. V tejto fáze povešajte na vianočný stromček všetky nerozbitné ozdoby. Potom prichádzajú na rad krehké ozdoby, najčastejšie vianočné gule. Tie veľké vešajte naspodok a vrchnú časť ozdobte menšími. Tip 1: sklenené ozdoby vyzerajú najkrajšie v blízkosti vianočných svetiel.
  6. Ak stromček nie je “preplácaný”, obtočte ho vianočnou girlandou alebo inou reťazou po celom obvode zhora nadol. Tip 2: tí čo milujú Vianoce, aké si pamätajú zo svojho detsva, môžu pridať čokoládové figúrky či salónky.

Farebnosti a ozdobám sa medze nekladú, tu je zopár tipov pre vás:

VIANOCNE-DEKORACIE-NABBI-16.jpg
Obr. 16: Červenou klasikou určite nič nepokazíte.

VIANOCNE-DEKORACIE-NABBI-17.jpg
Obr. 17: Vianočný stromček odetý do teplých tónov oranžovej, hnedej i zelenej, v kombinácii s prírodnými ozdobami, ako sú šišky a sušené ovocie, poteší každé očká.

VIANOCNE-DEKORACIE-NABBI-18.jpg
Obr. 18: Zástancom minimalizmu a jednoduchosti úplne postačia malé žiariace LED svetielka.

VIANOCNE-DEKORACIE-NABBI-19.jpg
Obr. 19: Trendom ale stále ostávajú aj bohato zdobené vianočné stromčeky.

VIANOCNE-DEKORACIE-NABBI-20.jpg
Obr. 20: Naopak stromčeky ozdobené v škandinávskom štýle si vystačia len so zopár ozdobami.

VIANOCNE-DEKORACIE-NABBI-21.jpg
Obr. 21: No, a ak na stromček nemáte v byte dostatok miesta, toto riešenie vám ušetrí aj miesto aj peniažky. :) Vianočný stromček predsa musí mať v domácnosti každý.

VIANOCNE-DEKORACIE-NABBI-22.jpg
Obr. 22: Veľmi pekným doplnkom interiéru počas Vianoc je aj aranžmán zo živého ihličia. V prípade, že nemáte živý vianočný stromček, práve aranžmán zo živého ihličia dodá príjemnú vôňu živice do vášho domova.

No, tak teraz už len porozmýšľať, čo zvolíte pre váš domov. Veď Vianoce a vianočnú atmosféru nám nepomáha doma nastoliť len vôňa napečeného pečiva, ale aj vôňa vianočného stromčeka a krása vianočnej výzdoby.
 

Zdroj fotografií: pinterest.com