DOMOVBlog
Výber nábytku a doplnkov

Výber záhradnej hojdačky a jej údržba

Teplé večery, príjemný vánok a pohoda na vašej záhrade... Niečo vám chýba? Keďže záhrada je predovšetkým miestom pre váš oddych a relaxáciu, dokonalým asistentom vám bude práve záhradná hojdačka, na ktorej môžete leňošiť po náročnom pracovnom dni alebo vychutnávať príjemné chvíle s vašimi najbližšími. Na trhu je nespočetné množstvo záhradných hojdačiek rozmanitého dizajnu a konštrukcie. Niektorí preferujú pri kúpe hojdačky predovšetkým hľadisko ceny, niektorí sa snažia vybrať hojdačku tak, aby dizajnovo pasovala do záhrady, iní sa zameriavajú na funkčnosť a životnosť hojdačky. Poďme sa bližšie pozrieť na čo si dávať pozor pri jej výbere a ako sa následne o hojdačku starať.

VYBER-ZAHRADNEJ-HOJDACKY-UDRZBA-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Niet nad večernú letnú pohodu na záhrade.
 

Čo zohľadňovať pri výbere hojdačky?

V prvom rade je dobré si ujasniť, pre koľko ľudí hojdačku kupujete. Ak budete hojdačku využívať často a pravidelne, rozhodne sa oplatí investovať do drahších a kvalitne spracovaných modelov. S týmto úzko súvisí aj rozmer hojdačky. Zároveň si pri výbere uvedomte, že treba počítať s voľným priestorom pred aj za ňou.

Ďalším faktorom je hmotnosť hojdačky, ktorá úzko súvisí s jej manipuláciou. Hmotnosť sa odvíja najmä od materiálového prevedenia hojdačky ale samozrejme aj od jej rozmerov.

S prevedením a materiálom úzko súvisí aj nosnosť hojdačky, ktorá je jedným z kľúčových parametrov. Maximálnu nosnosť samozrejme uvádzajú výrobcovia pri každom produkte, väčšinou počítajú cca 90 kg na 1 osobu v prípade dospelého a 40-60 kg na 1 dieťa. Vždy je ale samozrejme lepšie mať nejakú rezervu.

Cez všetky základné parametre sa dostávame až k samotnému materiálu a prepracovaniu hojdačky. K najčastejším voľbám patrí drevo a kov. Menej častý je hliník alebo umelý ratan. Drevo pôsobí robustne a príjemne a hodí sa určite do každej záhrady. Drevené hojdačky sú vizuálne najatraktívnejšie, no na druhej strane treba rátať s náročnejšou údržbou a občas aj s vyššou cenou. Hojdačku je ideálne vybaviť nepremokavou strieškou, aby bola konštrukcia čo najviac chránená pred poveternostnými podmienkami. Zásadná by pre vás mala byť tiež kvalita spracovania. Hneď po rozbalení skontrolujte, že nikde nie sú ostré hrany alebo vyčnievajúce skrutky, ktoré by mohli pri hojdaní zachytiť váš odev alebo spôsobiť zranenie.

VYBER-ZAHRADNEJ-HOJDACKY-UDRZBA-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Drevená hojdačka pôsobí prírodne a robustne a dokonalo zapadá do konceptu každej záhrady.

VYBER-ZAHRADNEJ-HOJDACKY-UDRZBA-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Pre tých, čo nechcú venovať starostlivosti o hojdačku toľko času sú vhodné skôr hliníkové alebo kovové záhradné hojdačky.

VYBER-ZAHRADNEJ-HOJDACKY-UDRZBA-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Zaujímavým riešením sú i zavesené postele, ktoré pôsobia dizajnovo a luxusne.
 

Údržba a starostlivosť o záhradnú hojdačku

Nech už sa rozhodneme akokoľvek, treba si uvedomiť, že bez adekvátnej starostlivosti každý výrobok rýchlo zostarne a zničí sa. A to predovšetkým v exteriéri. Údržbu si vyžadujú kovové i drevené konštrukcie, no predovšetkým textilné a plastové výplne.

Drevené hojdačky by mali byť od výroby ošetrené náterom odolným proti dažďu, vetru a slnečnému UV žiareniu. Raz ročne, ideálne pred letnou sezónou, treba hojdačku ošetriť napúšťacím olejom na záhradný nábytok. V približne päťročnom cykle je tiež vhodné prebrúsiť povrch a obnoviť ochrannú vrstvu proti UV žiareniu vhodnou bezfarebnou lazúrou.

VYBER-ZAHRADNEJ-HOJDACKY-UDRZBA-BLOG-NABBI-5.jpg
Obr. 5: O drevené hojdačky je nutné sa pravidelne starať.

Kovovú konštrukciu je vhodné raz za päť-šesť rokov ošetriť odolným náterom na kovy. Pre ušetrenie práce môžeme použiť bez-základové farby. Pohyblivé a kĺbové časti je potrebné minimálne raz ročne premazať vhodným mazivom.

Plastové hojdačky sa dnes vyskytujú už len veľmi málo. Zväčša sa jedná o detské hojdačky. Plast je materiál, ktorý sa v prírode ťažko a dlho rozkladá, napriek tomu je citlivý na poveternostné vplyvy. Praská, šedne, krehne... Rovnako ako u drevených častí existuje prípravok, použitím ktorého získajú plastové časti renovačný ochranný film.

Textilné časti u hojdačiek si vyžadujú azda najväčšiu pozornosť svojich majiteľov. Jedná sa o textilné sedáky, striešky a polstre. Tieto časti sú neustále vystavené poveternostným vplyvom a mechanickému poškodeniu. Životnosť textilných častí môžeme predĺžiť pravidelnou impregnáciou, ktorú nám ponúkajú rôzne impregnačné spreje na kožu a textil. Faktom však zostáva, že skôr, či neskôr je nutné textilné výplne jednoducho vymeniť.

VYBER-ZAHRADNEJ-HOJDACKY-UDRZBA-BLOG-NABBI-6.jpg
Obr. 6: Najvýraznejšie opotrebovanie predstavujú práve textilné časti. Impregnácia týchto častí je preto veľmi dôležitá!
 

Skladovanie mimo sezóny

Žiadna záhradná hojdačka nemá rada vlhké prostredie. Preto by ste ako prvé mali zvážiť kúpu krycej plachty. Tú využijete predovšetkým práve pri uskladnení mimo sezóny. V rovnakom okamihu oceníte iste tiež jednoduchosť konštrukcie, možnosti nastavenia, zloženie a polohovanie. V prípade, že máte tú možnosť, umiestnite hojdačku počas zimy napr. do garáže či záhradného domčeku.