DOMOVBlog
Výber nábytku a doplnkov

Zrkadlá, ako súčasť domácnosti

Zrkadlo je doplnok, ktorý denne používame nielen na kontrolu svojho zovňajška, ale slúži aj ako dekorácia v interiéri. Je ideálnym pomocníkom aj pri redukcii niektorých problémov tmavších, menších, či naopak príliš veľkých prázdnych interiérov. Presvetľuje a opticky zväčšuje miestnosť, rozráža fádnosť a vypĺňa inak nevyužité miesto na stene. Umiestnenie zrkadla má ale tiež svoje pravidlá. Poďme sa na ne pozrieť!
 

Umiestnenie a výber zrkadla

Umiestnenie zrkadla je azda najdôležitejšia vec. Je vhodné ho umiestniť predovšetkým do tmavých a úzkych priestorov. Z praktického hladiska sa odporúča mať zrkadlo umiestnené vždy v predsieni, kúpeľni a šatníku.

ZRKADLA-AKO-SUCAST-DOMACNOSTI-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Neodmysliteľnou súčasťou každej predsiene je zrkadlo.

Kam zrkadlo nepatrí? Vyvarujte sa umiestnenia zrkadiel do spálne, a na miesta, kde by zrkadlo mohlo odrážať nepeknú časť interiéru. Zrkadlo taktiež nepatrí na stenu oproti dverám. Vyhnite sa i stropným zrkadlám, ktoré pôsobia veľmi nepríjemne. Zrkadlo tiež nepatrí do miestností, ako je pracovňa, či akákoľvek iná miestnosť, v ktorej dochádza ku tvorivej činnosti, nakoľko vás zrkadlo v tomto prípade môže rušiť a rozptyľovať.

ZRKADLA-AKO-SUCAST-DOMACNOSTI-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Zrkadlo v spálni môže pôsobiť nepríjemne. Keď už zrkadlo v spálni, treba ho umiestniť nad posteľ.
 

Ako opticky zosvetliť priestor?

Všetci dobre vieme, že pri tmavých priestoroch je zrkadlo ideálnym spoločníkom. Ako s ním ale pracovať? Najideálnejšie umiestnenie je pri okne tak, aby zrkadlová plocha zachytila a odrazila svetlo do celej miestnosti. Správnym riešením je aj umiestnenie oproti oknu. Zaujímavé a veľmi efektívne riešenie je i umiestnenie zrkadla medzi oknami. Každý priestor je špecifický, a preto odporúčame pred fixným umiestnením zrkadla skúsiť viaceré možnosti.
 

Ako opticky zväčšiť priestor?

Určite ste už zažili ten sklúčujúci pocit, keď ste prechádzali dlhou úzkou chodbou. Nič príjemné, však? No aj s takýmito priestormi sa dá popasovať pomocou zrkadiel. Pri dlhých úzkych chodbách je vhodné umiestniť zrkadlo vždy na náprotivnú stranu chodby. Nikdy nie na koniec chodby, inak by ste dosiahli opticky ešte dlhšiu chodbu. My však potrebujeme priestor rozšíriť! Pamätajte, tu platí pravidlo - čím väčšie zrkadlo, tým väčšie a hlbšie bude priestor pôsobiť.

ZRKADLA-AKO-SUCAST-DOMACNOSTI-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Zosvetlienie a zároveň rozšírenie vstupnej haly, či úzkej chodby sa dá docieliť pomocou vhodne zvolených zrkadiel.
 

Aký typ zrkadla použiť?

Drevený, kovový rám či naopak bez rámu? Okrúhle, obdĺžnikové či výrazné asymetrické? Ak si aj vy kladete tieto otázky a neviete sa pohnúť z miesta, sadnite si, a chvíľku pouvažujte. Všímajte si váš interiér, doplnky a zariadenie a snažte sa doladiť to pravé. Niečo, čo nebude v interiéri pôsobiť ako päsť na oko. Berte váš interiér ako celok.
 

Aký tvar a veľkosť zvoliť?

 • dlhé horizontálne zrkadlo = zdôraznenie šírky miestnosti
 • vysoké vertikálne zrkadlo = zdôraznenie výšky miestnosti
 • štvorcový tvar = zdôraznenie hĺbky miestntnosti
 • okrúhly tvar = zjemnenie tvarov miestnosti

Jedno malé zrkadlo na veľkej stene bude vyzerať stratené a nevýznamné. Vyberte si veľkosť, ktorá je vhodná pre vybratú stenu. Ak chcete, aby vaše zrkadlo bolo ústredným bodom v miestnosti, uistite sa, že je dostatočne veľké na to, aby vyniklo. Ak má slúžiť zrkadlo iba ako prvok k rozšíreniu miestnosti, malo by byť veľké, no zároveň nenápadné. V tomto prípade sa hodí bezrámový typ lepený na stenu. Prípadne zrkadlo ako súčasť dvierok skrine. Ak má však zrkadlo zároveň pôsobiť ako doplnok či dekorácia, hodí sa zrkadlo so zaujímavým výrazným rámom či tvarom.

ZRKADLA-AKO-SUCAST-DOMACNOSTI-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Tvarová rozmanitosť je obrovská.
 

Zrkadlo v domácnosti podľa Feng Shui

Feng Shui v architektúre opisuje vzťah medzi človekom a prírodou. Hovorí o kladnom, či zápornom mieste na bývanie, či vrámci interiéru. Učí ako zistiť energetické centrum bytu. Učenie Feng Shui vychádza z poznania, že všetko okolo nás pozostáva z energie. Je to vlastne náuka o harmónii života a bývania, a jej využívaní v prospech človeka.

Zrkadlá sú vo filozofii Feng Shui vnímané veľmi intenzívne a pravidlá, ako ich vrámci interiéru umiestniť sú striktné. Poďme sa pozrieť na tie najhlavnejšie!

 1. Zrkadlá s poškodenou zrkadlovou plochou či rámom je nutné odstrániť!
 2. Zrkadlá sa môžu používať v akomkoľvek tvare napr. ovál, obdĺžnik, štvorec. Nedoporučuje sa používať delené zrkadlá z menších časti ako 20x20cm a mozaikové zrkadlá, pretože by to kúskovalo život a narušovalo duševnú rovnováhu a harmóniu členov v bývaní.
 3. Zrkadlo v našom byte - dome by malo byť umiestnené tak, aby sa v ňom videl najvyšší a najnižší člen rodiny cca od 6 rokov a nemalo by nikomu pri pohľade doň odrezávať z hlavy.
 4. Zrkadlá sa nedoporučujú umiestňovať oproti sebe, vytvára to energetický chaos a môže to spôsobiť nepríjemnosti v životoch obyvateľov.
 5. Nevhodné je umiestnenie zrkadiel oproti vstupným dverám a umiestnenie oproti schodisku. Prečo? Schodisko je považované za ťažké Feng Shui. Takto umiestnené zrkadlo schodisko zdvojnásobuje a môže vytvárať znepokojujúce pocity.
 6. Jedno z najlepších umiestnení zrkadla, je umiestniť ho nad krb. Zrkadlo nad krbom upokojuje živel ohňa a prináša viac pokojnej energie. Toto umiestnenie je dôležité najmä vtedy ak je oheň umiestnený v zóne, ktorá nemá rada oheň.
 7. Zrkadlo v jedálni je výborné umiestnenie, pretože znásobuje energeticky množstvo jedla a tým vyzýva k väčšiemu blahobytu a hojnosti. Taktiež vytvára viac svetla v miestnosti.
 8. Zrkadlo v kúpeľni je samozrejmosť, čím väčšie tým lepšie. Jediný prípad kedy v kúpeľni nie sú vhodné veľké zrkadla je vtedy, ak sa kúpelňa nachádza v zóne nevhodnej pre kúpeľňu, pretože veľké zrkadlá vplyv vody znásobia.
 9. Zrkadlo nad posteľou nie je veľmi šťastná voľba. Okrem toho, že je nevyužiteľné, je to ťažký predmet nad vašou hlavou. Zrkadlá tiež rozprúdia energiu a to počas spánku nepotrebujete, práve naopak.
 10. Ďalším zlým umiestnením je zrkadlo oproti posteli, v ktorom sa z postele vidíte.

ZRKADLA-AKO-SUCAST-DOMACNOSTI-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Veľmi nevhodné, podľa Feng Shui, je umiestnenie zrkadla do spálne. Veľkoplošné zrkadlá v spálni vraj dokonca spôsobujú hádky a zvyšujú nebezpečenstvo cudzoložstva tým, že do vzťahu zrkadlením dvojice v posteli imaginárne priťahujú ďaľšie osoby.