DOMOVBlog
Výber nábytku a doplnkov

Ako vybrať bazén

Pri výbere správneho bazéna je potrebné zohľadniť veľa faktorov. Treba sa zamyslieť nad vhodným typom bazénu, kto a ako bude bazén používať, čo od bazénu vlastne očakávate. Bazén je dlhodobá investícia, preto je dôležité jeho výber dobre premyslieť. Nikto z nás si predsa nechce kupovať bazén na prechodné obdobie. Vlastný zapustený bazén sa v súčasnosti pre mnohých stáva samozrejmosťou a spolu so záhradou predstavuje jeden z hlavných benefitov bývania v rodinnom dome. Je tu ale i možnosť voľne stojatého nadzemného bazéna. Poďme sa spoločne pozrieť, na čo je potrebné pri výbere dávať pozor a čo zohľadňovať.
 

Na čo myslieť pri výbere bazéna?

Pre koho je určený: je pre malé dieťa, tínedžera alebo celú rodinu? Odpoveď na túto otázku vám pomôže vybrať veľkosť bazéna.

Financie: koľko peňazí ste ochotní investovať do kúpy nového bazénu? Treba brať na vedomie, že nekupujete len samotný bazén, ale i chemické prípravky na udržiavanie kvality vody a techniku. Vôbec najlacnejšie sú nadzemné nafukovacie bazény. Tie ale nemajú dlhú životnosť a preto ak rozmýšľate v dlhodobom horizonte, uprednostnite z nadzemných plastové, respektíve laminátové voľne stojace bazény prípadne zvážte dlhodobejšie riešenie, a to bazény zabudované do zeme, ktoré slúžia roky.

Priestor: vhodné je mať dopredu určený priestor a na základe neho vyberať rozmery bazénu. Niekedy si poviete, že bazén s 5 metrovým priemerom vám v pohode vlezie do záhrady. Veľa z nás sa už pri odhadovaní veľkosti nemilo prerátalo. Skúste si preto vytýčiť hranice takéhoto bazéna a možno zistíte, že vám v jeho okolí nezostane toľko priestoru, napr. na lehátka, koľko potrebujete.

AKO-VYBRAT-BAZEN-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Aj pre tesnejšie priestory sa dá nájsť pekné a luxusné riešenie umiestnenia a tvaru bazéna.

Účel: očakávate, že sa bude dať v bazéne plávať či skôr hľadáte priestor na jašenie vašich detí? Ak využijete bazén na chate 2 krát do roka, potom je zbytočné kupovať drahé a veľké bazény. Myslite aj na mimosezónne uskladnenie. Laminátové bazény sa síce dajú rozložiť, ale aj tak zaberajú veľa priestoru. Treba si uvedomiť, že bazén je väčšiu časť roka zložený a uskladnený.

Chémia či prírodná filtrácia: posledný a momentálne veľmi riešený faktor je spôsob filtrácie a kvalita vody vášho bazéna. Tu sa bavíme už o zabudovaných bazénoch. Pri klasických bazénoch, kedy sa do vody pridáva chlór, savo či modrá skalica, aby voda zostala stále krásna, čistá a priehľadná je tá nevýhoda, že takto ošetrená voda môže spôsobovať rôzne kožné problémy, vysúšanie pokožky a podobne. Povedzme si na rovinu, spoločnosť začína byť v strehu a uvedomuje si dopad chémie na seba i okolie, preto sa do popredia čoraz viac dostávajú práve prírodne filtrované bazény, tzv. biobazény a kúpacie jazierka. Pracujú na princípe dvoch prepojených súčasti, kedy v hlbšej časti sa nachádza kúpacia zóna bez rastlín a v plytšej časti sa nachádza filtračná zóna plná vodných rastlín. Voda medzi týmito dvomi časťami neustále cirkuluje a tak dochádza k prirodzenému čisteniu vody. Pri správnom pomere živej kultúry, v takto fungujúcich biobazénoch, tak dostávame vysoko kvalitnú zdravotne nezávadnú vodu bez chlóru a iných chemických prísad. Dostávate tak výborné a bezpečné podmienky pre vaše kúpanie, či kúpanie vašich ratolestí.

AKO-VYBRAT-BAZEN-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Voda v biobazénoch je výrazne kvalitnejšia ako u klasicky filtrovaných bazénoch ošetrovaných chémiou. Vyznačujú s aj svojim prírodným vzhľadom a neobmedzenými možnosťami.
 

Na čom nešetriť pri výbere bazéna

Najčastejšou chybou pri výbere a kúpe bazéna je skutočnosť, že si na začiatku vymedzíte určitú sumu, ktorú ste ochotní do bazéna investovať a v rámci ktorej chcete mať všetko naraz – samotný bazén s filtráciou, zastrešenie, automatické dávkovanie alebo elektrolýzu, tepelné čerpadlo, protiprúd, automatický vysávač a iné. Aby ste si potom mohli dovoliť všetky prvky naraz, šetrí sa nakoniec na každom komponente, teda aj na samotnej konštrukcii bazéna a filtrácii, čo je zásadná chyba. Bazén z nekvalitného materiálu s nedostačujúcou filtráciou nikdy nebude plnohodnotný – ide o najdôležitejšie prvky, preto pri ich výbere určite zbytočne nešetrite. Je dobré uvedomiť si, že všetky ďalšie doplnky a príslušenstvo nie sú potrebné na základné fungovanie bazéna. Počas prvej sezóny vám určite postačí samotný bazén s filtráciou a súčasne si sami preveríte, ktoré prvky by ste v bazéne uvítali a ktoré sú pre vás naopak zbytočné, resp. si vytvoríte zoznam tých, ktoré by ste uvítali už teraz a ktoré by ste si radi zadovážili v budúcnosti. Ak všetko nekúpite v zhone na začiatku, budete mať možnosť lepšie popremýšľať, porovnať si rôzne typy produktov, resp. si ich aj odskúšať.

Veľa ľudom postačuje nafukovací alebo bazén nadzemný s plechovou stenou. Od bazéna požadujú akurát to, aby sa v ňom osviežili a ich deti zašantili. A keď skončí leto bazén sa zbalí a počká v garáží do ďalšej sezóny a koniec.

AKO-VYBRAT-BAZEN-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Veľkým trendom vo svete je aj terasovito riešený bazén, kedy jedna alebo viac stien je presklených. Povedzme si ale pravdu, praktické a ani najbezpečnejšie to asi nie je. :)

Pre mnohých iných je bazén súčasťou architektúry domu. Je to niečo, čo neslúži len ako voda na osvieženie, ale aj dotvára architektúru záhrady, domu a okolia. Pre tých náročnejších musí bazén nie len slúžiť, ale i nejako vyzerať a tí vyžadujú kvalitný bazén, ktorý bez väčšieho zásahu vydrží s rovnakým šmrncom aj viac ako 10 či 15 rokov, pre túto skupinu ľudí sú určené keramické alebo nerezové bazény. Ešte by sme mohli zahrnúť aj murované s ťažkou fóliou ale pri nich treba počítať s výmenou fólie po 5-7 rokoch. Keby sme mohli urobiť rebríček kvality a životnosti bazénov na slovenskom trhu vyzeral by takto, pričom sa radia odspodu hore od najkvalitnejšieho, po tie s najmenšou životnosťou:

  • nafukovací bazén
  • fóliový s plechovou stenou
  • fóliový s polystyrénových tvárnic
  • plastový bazén
  • laminátový bazén
  • murovaný bazén ťažkou fóliou
  • keramický bazén
  • nerezový bazén

V tomto poradí by sme mohli zadeliť bazény čo sa týka kvality a ceny zároveň. Čím je bazén kvalitnejší tým je aj drahší a tým aj ponúka iné možností.

AKO-VYBRAT-BAZEN-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Pri murovanom bazéne máte naozaj neobmedzené tvarové či veľkostné možnosti. Vznikajú tak najluxusnejšie riešenia v plnej miere vyhovujúce klientom. Treba ale podotknúť, že je to jedno z najdrahších a najpracnejších riešení.
 

Filtrácia

Pri výbere filtrácie máte na výber tradičnú pieskovú filtráciu alebo filtračnú jednotku bez potrubných rozvodov. Ak sú dobre navrhnuté, poskytnú vám oba varianty požadovanú kvalitu vody. Výhodou filtračných jednotiek alebo panelov je ich jednoduchá a rýchla inštalácia a skutočnosť, že nepotrebujú žiadne potrubné rozvody ani priestupy do bazénových stien, ktoré by v budúcnosti mohli byť príčinou úniku vody. Nemalým plusom je aj to, že nevyžadujú žiadne technologické zázemie. V prípade biobazénov je filtrácia pomerne rozsiahla a tvorí ju plytká časť bazéna. V tomto prípade je potrebná správna dimenzia filtračnej časti vzhľadom na objem kúpacej časti. Tejto a ďalšej problematike týkajúcej sa biobazénov sa venujeme v článku Ako na biobazén resp. kúpacie jazierko?

AKO-VYBRAT-BAZEN-BLOG-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Filtrácia v biobazénoch nastáva v plytšej časti, v ktorej sú nasadené rastliny na to určené.
 

Ako zvoliť veľkosť a hĺbku bazénu?

Voľba veľkosti bazénu závisí od niekoľkých faktorov: na aký účel sa bude bazén využívať, kto bude bazén využívať, aké sú plánované priestory na umiestnenie vonkajšieho bazénu a aká výška finančných prostriedkov sa bude investovať do jeho výstavby. Významnú úlohu pri voľbe veľkosti bazénu zohráva aj životný štýl užívateľov. Napríklad bazén s menšími rozmermi a s nainštalovaným zabudovaným protiprúdom uspokojí aj náročnejšieho plavca. Avšak v prípade, že chcete bazén využívať spoločne s rodinou a deťmi pri horúcich letných dňoch alebo pri ňom budete organizovať posedenia s priateľmi, bude lepšie zvoliť bazén väčších rozmerov, ktorý bude na dané účely plne vyhovovať. Poďme sa bližšie pozrieť na hĺbku bazéna. Patríte medzi aktívne osoby a nechcete čas strávený na záhrade venovať len čľapkaniu sa vo vode? Radi hráte so svojou rodinou vodné športy? Ploché dno s hĺbkou maximálne 1,5 m, ponúkne to najlepšie a umožní dotýkať sa dna väčšinu času, čo zabezpečí maximálnu zábavu pre hry. Hĺbka 1,5 m nie je nevyhnutná, ale je z môjho pohľadu ideálna. Zaujímavou novinkou bývajú často aj bazénové lavičky umiestnené na niektorých miestach obvodu bazéna. Táto hĺbka vám bude postačujúca aj ak ste vášnivý plavec, no tu treba zvážiť dĺžku bazéna, ktorá sa pri plaveckých bazénoch pohybuje od 10m vyššie. Ak sa radi potápate a beriete tento šport vážnejšie a možno, aj ako nejakú formu prípravy, tak hĺbka 2-3m by vám mohla postačiť. S predpokladom, že hĺbka nebude pre celý bazén iba spomínanej jednej veľkosti, ale bude pre ňu vymedzená určitá časť. Keď že je potrebné prepojiť spádom plytkú časť s časťou pre potápanie, dĺžka bazéna môže začínať od nejakých 8-10m. Možno by ste uvažovali aj nad inštaláciou skokanskej dosky, ale musím vás upozorniť, že tieto dosky nemajú pružiny, takže skok z takejto dosky nie je moc odlišný od skoku z kraja bazéna.
 

Akú konštrukciu a povrch zvoliť?

Bazénová konštrukcia môže byť v súčasnosti vyrobená z rôznych materiálov, akými sú plast, laminát, nehrdzavejúca oceľ alebo železobetón. Plastové bazény (výlisky) sú síce najlacnejšie, ich životnosť je ale v porovnaní s ostatnými materiálmi oveľa nižšia. Plast je navyše citlivý na teplotné rozdiely, ktoré sú v našom kontinentálnom podnebí v posledných rokoch nemalé – bazénová konštrukcia teda „pracuje“, môže sa zvlniť, dokonca až popraskať. Ostatné typy konštrukcií sú síce nákladnejšie, ich životnosť je ale prakticky neobmedzená (zvlášť v prípade tých železobetónových). Osobitú pozornosť venujte aj povrchu bazéna, ktorý je v trvalom kontakte s bazénovou vodou. V prípade plastových a laminátových bazénov je v kontakte s vodu samotná bazénová konštrukcia. Myslite na to, že chemicky udržiavaná bazénová voda je vždy trochu agresívna, v dôsledku čoho môže povrch bazéna časom zdrsnieť. Rovnako môže pôsobením UV žiarenia vyblednúť (aj v prípade, že má UV ochranu), prípadne sa mechanicky poškodiť (napríklad pri čistení). Zmeny sú potom nezvratné. Aj v prípade bazénov, ktoré sú vybavené linerom (špeciálnou výstelkou z PVC), ktorý zabezpečuje vodotesnosť nádrže a minimalizuje riziko únikov, hrozí jeho opotrebovanie. V porovnaní s plastovými alebo laminátovými konštrukciami je ale výhodou takýchto bazénov (najmä železobetónových), že liner môžete raz za 15 až 20 rokov jednoducho v priebehu jedného dňa vymeniť, vďaka čomu prakticky získate nový bazén.
 

Tvar bazéna

Čo sa týka tvaru bazéna, kedysi sa ponuka obmedzovala na tvar obdĺžnika, štvorca a oválu. Súčasné technológie už však umožňujú vyrobiť bazén v akomkoľvek tvare. špeciálne u biobazénov nie je tvar ani veľkosť žiadnym obmedzením. Výber tvaru je na vašej fantázii a konkrétnom mieste, kde ho chcete umiestniť. Netradičný tvar môže byť dobrým riešením práve pri nedostatku priestoru. Obdĺžnikové bazény sú vhodné pre plavcov a pri umiestnení do rohu a najmenej finančne nákladné je aj ich strešné prekrytie. Avšak aj bežný tvar bazénu možno ozvláštniť a dodať mu tak punc jedinečnosti. Napríklad umiestnenie románskeho schodišťa, inštalácia schodišťa v lagúne, voľba iného polomeru v jednom rohu bazénu… To všetko a veľa ďalších rôznych kombinácií dokáže narušiť fádny vzhľad klasického oválu alebo obdĺžnika.

AKO-VYBRAT-BAZEN-BLOG-NABBI-6.jpg
Obr. 6: V dnešnej dobe sú k dispozícii tvary od výmyslu sveta. Pre vás najviac vyhovujúci tvar však dosiahnete pri murovanom bazéne či biobazéne, kedy sú možnosti neobmedzené.
 

Doplnky a bezpečnostné doplnky bazénov

Bazénové doplnky sú neodmysliteľnou súčasťou najmä ak sa jedná o ľahšiu údržbu či vyššiu bezpečnosť či využiteľnosť pre budúcich užívateľov. Počítajte minimálne s tým, že budete potrebovať plachtu, ktorá zabráni padaniu nečistôt do vody a zároveň udržuje teplotu vody. Zimná plachta zase zabráni množeniu rias. Bazény však možno obohatiť aj o protiprúd alebo blower (pracuje ako vírivka). Pokiaľ sa chcete kúpať, aj keď nie je práve ideálne počasie, mali by ste investovať do strešného prekrytia, ktoré predĺži kúpaciu sezónu. Dôležité sú však aj takzvané bezpečnostné doplnky. Investovať do nich by ste mali najmä vtedy, ak máte malé deti. Bazénu by v takomto prípade nemali chýbať zábradlie a bezpečnostné krycie rolety. Klzký by nemal byť ani povrch okolo bazéna. Klzké bývajú najmä keramické a kamenné dlažby, investujte preto do protisklzovej úpravy. Ďalšou skupinou príslušenstva sú doplnky bez nutnosti inštalácie. Patria sem bazénové teplomery rôznych farieb a tvarov, bazénové vysávače od manuálnych cez poloautomatické až po automatické a veľa ďalších užitočných komponentov.

AKO-VYBRAT-BAZEN-BLOG-NABBI-7.jpg
Obr. 7: Posuvná terasa môže byť zaujímavým prvkom pre prekrytie vášho bazéna a bezpečnosti vašich ratolestí.
 

Ako sa starať o bazén?

Každý bazén je potrebné udržiavať. Vhodné doplnky a funkčné prvky vám starostlivosť o bazén veľmi uľahčia a znížia tak vašu priamu účasť na údržbe bazénu. Čistota bazénovej vody sa dá zaistiť napr. kombináciou nasledujúcich prvkov, ktoré sa vám o jej údržbu postarajú de facto sami: filtračné zariadenie s cirkulačným čerpadlom + bezchlórová úprava vody eventuálne automatický dávkovač chlóru. Vlastný povrch bazénu sa potom udržiava pomocou vysávača, ktorý odstraňuje z dna hrubé nečistoty. Vysávače si môžete vybrať od manuálnych až po celkom automatické, ktoré po vpustení do bazénu samočinne jazdia a čistia tak váš bazén. U biobazénov treba dbať na dobrú starostlivosť o vodné rastliny a udržiavať PH v norme.

Tak čo, vybrali ste si ten ideálny bazén pre vás?
 

Zdroj fotografií: pinterest.com